තමන්ට ඇලර්ජි ආහාර වර්ගය ගැන යම් සැකයක් තියෙනවා නම් ආහාරය ගැනීමට පෙර දැන ගන්නේ කෙසේද?

61608170_891430571211430_9063106105298649088_n

තමන්ට ඇලර්ජි ආහාර වර්ගය ගැන යම් සැකයක් තියෙනවා නම් අදාල ආහාරය ගැනීමට පෙර තමන්ගේ අතේ මැණික් කටුව ලග ඇගිලි දෙකක් තබා විනාඩියකට වැටෙන නාඩි ගණන ගණන් කරගන්න. එය පැත්තක ලියා තබා අර කෑම වර්ගයෙන් ටිකක් ආහාරයට ගන්න.

දැන් විනාඩි 5ක් පමණ සිට නැවතත් අර වගේම නාඩි ගණන් කරන්න. තව විනාඩි පහකින් ආපහු ගනන් කරන්න. ඔබට දැනනෙවා නම් නාඩි ගණන එන්න එන්න වැඩි වෙනවා කියලා ඒ කියන්නේ ඒ ආහාරය ඔබට ආසාත්මිකයි.

දැන් මේ ආහාරය 100%ක්ම වසර එකහමාරක් පමණ ගැනීම නවතා දමන්න. යම් ලෙසකට පොඩ්ඩක් හරි කෑවොත් එතන සිට වසර එකහමාරක් විය යුතුයි. වසර දෙකක් නම් වඩාත් හොදයි. ඒ වගේම පාන් පිටි කන එක සම්පූර්ණයෙන්ම නවත්වන්න ඕනි. ඔබ මේ විදිහට හරියටම කලානම් ඔබගේ ආසාත්මිකතාවය නැතිවි යනු ඇත.

සමහරුන්ට දුවිල්ල. මල් පරාග වැනි ඒවා ආසාත්මික වෙනවා. මතක තබා ගන්න ඒ වගේ දේවල් වලින් සිදුවන්නේ යම් ආහාරයක් ආසාත්මික වී ඇති මුත් අදාල දූවිල්ල, සීතල, වතුර, හෝ වෙනයම් දෙයක් මගින් ඇක්ටිවේට් වන තුරු අදාල ප්‍රතිදේහය ක්‍රියාත්මක නොවීමයි.

දූවිලි, මල් පරාග වගේ දේවල් ඇලර්ජි කියන අය බලන්න දූවිල්ල හැමදාම ඇලර්ජි වෙන්නේ නැහැ. සමහර දාට තමයි එහෙම වෙන්නේ. මම දන්න කෙනෙක් හිටියා ඇල්වතුර ඇගේ ගෑවුන ගමන් පලු දානවා. මම ඇහුවා හැමදාම නැහැ නේද කියලා. හැමදාම නැහැ කිව්වා. ඒ දවස තුන කන දේවල් තමයි සොයා බලන්න ඕනි.

ඔබට ඒවගේ ආසාත්මික තා ඇත්නම් ඒ දවස ඇතුලත ගත් ආහාර ගැන සැලකිලිමත් වෙලා පෙර කී ආකාරයට කරන්න. ආසාත්මිකතා ගැන ලියූ ලිපි කිහිපයක් පහත වෙබ් අඩවියේ තියෙනවා. ඒවා කියවා බලා තම දැනුම වර්ධනය කරගෙන අනවශ්‍ය බෙහෙත් ශරීරයට ගැනීමෙන් වලකින්න.

තවත් කෙනෙකුට දැනගන්නට ෂෙයාර් කරන්න. අන් අයගේ රෝගයක් සුව වීමට උපකාර කිරීම තමන්ගේ නිරෝගීතාවය කෙරෙහි බලපානු ඇත.

‍පෝෂණ වේදී…
~ ආචාර්‍ය නයන තේනුවර. ~

වැඩි විස්තර දැන ගැනීම සඳහා අමතන්න.

අජන්ත: 0777 31 66 29
චතුරිකා: 071 66 27 638
Dr. J. S. P Liyanage: 0112 735 621

‍මෙත් සිතිනි.

 

121 Replies to “තමන්ට ඇලර්ජි ආහාර වර්ගය ගැන යම් සැකයක් තියෙනවා නම් ආහාරය ගැනීමට පෙර දැන ගන්නේ කෙසේද?”

 1. There are certainly a great deal of details like that to consider. That is an excellent indicate raise. I provide the thoughts over as general motivation however plainly there are concerns like the one you bring up where one of the most crucial thing will certainly be working in sincere good faith. I don?t recognize if ideal practices have arised around things like that, but I am sure that your work is plainly determined as a fair game. Both boys and also women really feel the influence of simply a moment?s pleasure, for the remainder of their lives.

 2. Excellent website you have here but I was curious if you knew of any forums that cover the same topics talked about here? I’d really like to be a part of community where I can get feedback from other experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Bless you!|

 3. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am encountering issues with your RSS. I don’t know why I cannot join it. Is there anyone else getting identical RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 4. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who has been conducting a little research on this. And he in fact ordered me breakfast due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this matter here on your site.

 5. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I am hoping to check out the same high-grade content from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now 😉

 6. Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit once again since i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 7. After looking into a few of the blog articles on your site, I seriously appreciate your technique of writing a blog. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please visit my website as well and tell me what you think.

 8. Next time I read a blog, I hope that it doesn’t disappoint me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, but I truly believed you would have something useful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something that you can fix if you weren’t too busy searching for attention.

 9. Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 10. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely wonderful. I actually like what you have acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. This is really a terrific web site.

 11. Your style is so unique in comparison to other people I have read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 12. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has been doing a little research on this. And he actually ordered me lunch due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this topic here on your internet site.

 13. May I simply just say what a relief to find somebody that genuinely understands what they are discussing over the internet. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. More people have to look at this and understand this side of your story. I can’t believe you are not more popular because you definitely have the gift.

 14. The very next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read through, nonetheless I genuinely believed you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you weren’t too busy looking for attention.

 15. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who had been conducting a little homework on this. And he in fact bought me lunch due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this matter here on your blog.

 16. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I found this in my hunt for something regarding this.

 17. You are so awesome! I do not believe I have read anything like that before. So nice to find another person with some original thoughts on this subject matter. Really.. thank you for starting this up. This website is one thing that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 18. Hello there, There’s no doubt that your website might be having web browser compatibility issues. Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, excellent site!

 19. Greetings, I think your web site might be having browser compatibility issues. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, fantastic website!

 20. Spot on with this write-up, I truly believe that this amazing site needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the advice!

 21. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has been doing a little homework on this. And he in fact ordered me dinner because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this topic here on your web page.

 22. After looking at a handful of the blog articles on your web page, I really appreciate your technique of writing a blog. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and let me know your opinion.

 23. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came across this in my hunt for something relating to this.

 24. Having read this I believed it was really informative. I appreciate you taking the time and effort to put this content together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 25. I’m very happy to uncover this website. I want to to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely appreciated every bit of it and I have you book-marked to look at new things in your site.

 26. It’s actually a cool and helpful piece of information. I am glad that you shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.|

 27. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am going through problems with your RSS. I don’t understand why I cannot subscribe to it. Is there anyone else having the same RSS problems? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 28. This is the perfect website for anyone who hopes to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that’s been written about for many years. Wonderful stuff, just great!

 29. Your style is so unique compared to other folks I’ve read stuff from. Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just bookmark this blog.

 30. Everything is very open with a clear description of the challenges. It was truly informative. Your site is useful. Many thanks for sharing!

 31. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 32. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody getting identical RSS problems? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 33. It is actually practically unthinkable to encounter well-informed users on this content, fortunately you look like you fully grasp what exactly you’re raving about! Regards

 34. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 35. Thanks for revealing your ideas. I might also like to express that video games have been actually evolving. Better technology and improvements have assisted create genuine and active games. Most of these entertainment video games were not that sensible when the actual concept was first being attempted. Just like other forms of technologies, video games too have had to grow via many ages. This itself is testimony to the fast progression of video games.

 36. You are so awesome! I don’t believe I’ve read through a single thing like that before. So wonderful to discover someone with original thoughts on this subject. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is something that’s needed on the internet, someone with a little originality.

 37. I was very happy to uncover this page. I wanted to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely really liked every part of it and i also have you saved as a favorite to look at new things on your website.

 38. I absolutely love your website.. Excellent colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m planning to create my own personal blog and would like to know where you got this from or exactly what the theme is called. Thank you!

 39. It really is nearly not possible to see well-educated individuals on this area, in addition you appear like you realize what you’re revealing! Thanks

 40. This is the appropriate blog site for anybody that intends to discover this subject. You recognize so much its virtually difficult to suggest with you (not that I really would want?HaHa). You absolutely placed a brand-new spin on a topic thats been blogged about for many years. Terrific things, just wonderful!

 41. Aw, this was an extremely nice post. Finding the time and actual effort to produce a superb article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never seem to get nearly anything done.

 42. Right here is the perfect site for anybody who wants to understand this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic which has been discussed for ages. Excellent stuff, just excellent.

 43. This is the perfect blog for anybody who wants to understand this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been discussed for years. Wonderful stuff, just wonderful.

 44. You’ve made some good points there. I checked on the internet to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *