ආහාර රටාව වෙනස් කරගන්නා අයුරු.

60275043_878083409212813_5648183685627772928_n

ආහාර රටාව ගැන කතා කරන්න ඉස්සෙල්ලා බඩගින්න කියන්නේ මොකක්ද කියලා දැනගත යුතුයි. ගින්න කියන්නේ වේදනාවක්. හිසේ වෙදනාවක් හටගන්නවා මොලය පැත්තට යන ධමණි වල ගමන් කරන රුධිරයේ පීඩණය වැඩි වුනාම. ඒ පීඩණය වැඩි බව අපට දන්වන සංඥාව තමයි හිසේ කැක්කුම. ඒක මොළයට සම්බන්ධ නැහැ. මොකද මොළයේ වේදනා සංවේදක නියුරෝන නැහැ. නමුත් හිසේ කැක්කුම දිගටම තියෙන කෙනා ඉකිමනට ගිහිං MRI එකක් කරගන්න තමයි බලන්නේ. මොකද මොලයේ ගෙඩියක්වත්ද දන්නේ නැහැ කියලා. ඉතිං දොස්තර මහත්තයත් ඔබට කිසි ලෙඩක් නැහැ කියලා ඔබට පේන් කිලර් ටිකක් දීලා ගෙදර යවනවා. වෙන මොනවා කරන්නද?

‍මේ වගේ අපේ ශරීරය අපට හිතන්නට සලස්වන සංඥාව තමයි වේදනාව කියන්නේ. කුසට වේදනාවක් දීලා තමයි අපේ මොළය සිරුරට අවශ්‍ය පෝෂණය ගැන දන්වන්නේ. අපි හිතන්නේ බඩ හිස් වුනාම තමයි බඩගිණි වෙන්නේ කියලා. එහෙම නම් රාත්‍රී අටට කෑම කාලා උදේ අටට උදේට කන අයට මොන ගින්නක් තියෙයිද රාත්‍රී කාලයේ. එහෙම එකක් නැහැනේද?

මම තවත් විදිහකට කියන්නම්. … දැන් අපි කුරක්කං වලින් හදපු රොටි කන්න ගත්තා කියමුකෝ. ඒ රොටී කන්න පුලුවන් හරිම ටිකයි. ඒ මොකද? අර වේදනාවට හේතුව වන පෝෂණය අර එක රොටියේ තියෙන නිසා. නමුත් මේ කෙනාම පහුවදාට පාන් පිටි වලින් හදන රොටියක් කාල බලන්නකෝ මදි නේද කියලා. දෙකක් වත් කන්න වෙනවා. ඒ ඇයි. පහුවදාට බඩ ලොකු වෙලා නෙවෙයිනේ. අර මොළය විසින් ඉල්ලා සිටි පෝෂණය දැන් ලැබෙන්නේ නැහැ. ඉතිං ආමාශයේ තරමට පමණක් කනකං ඉදලා මේ මෝඩයාට මම කිියන දේ තේරෙන්නේ නැහැනේ කියලා හිතලා අර ගින්න නිවලා දානවා. අනේ ඉතිං මේ බඩ පුරවා ගත්ත ටික පහලට යන්න තව පැය දෙකක් විතර යනවා. ඉතිං එතකං ආපහු අර මුලින් දිපු සංඥාව දෙන්නට විදිහක් නැතුව ඉන්නවා. පැය දෙකක් තුනක් යනවිට ආපහු අර සංඥාව නිකුත් කරනවා. පෝෂණ්‍ය කෝ…. පෝෂනය කෝ… කියලා තමයි කෑ ගහන්නේ මේ භාෂාව දන්නේ නැති අපේ කට්ටිය ආපහු අර පිටි ගුලියක් ඔබනවා. අනේ ආපහු අර පෙර දේමයි. මොළයට මේ ටික කතා කරලා කියන්න විදිහක් තිබුනා නම් හරි. ඒත් එහෙම නැහැනේ.

දැන් මේ විදිහට දවසට හතර සැරයක් විතර කන්න ගිහයම මොකද වෙන්නේ. පෝෂණය කෙසේ වෙතත් කැලරි ගාන දවසකට වැය කරන ගානට වඩා වැඩි වෙනවා. පිටි ග්රෑම් එකක තියෙනවා කැලරි 4ක්. මේ විදිහට ග්රෑම් 600 ත් තෑවොත් කැලරි 2400 ක් එතනම ඇවිල්ලා. අමතරව කන කෑම වලින් තවත් එකතු වුනාම කැලරි 3000 ක් විතර වෙනවා. නමුත් දවසට අපි කැලරි 2100 ක් විතර තමයි වැය කරන්නේ. ඉතිං මොකද කරන්නේ අමතර කලරි ටික පස්සේ ප්‍රෙයා්ජනයට ගන්න බලාගෙන සමට යටින තැන්පත් කරනවා මේදය ලෙසට. මේදය ග්රෑම් එකක් හදන්න කැලරි 9 ක් ඕනි. මේ අනුව ඉතිරි කැලරි 900 මේදය ග්රෑම් 100 ක්ලෙසට තැන්පත් වෙනවා. දැන් ඉතිං දවස් දහයක් ඇතුලත කිලෝ එකක් බර වැඩිවෙන ආකාරාය මම ගනන් හදන්නට අවශ්‍ය නැහැනේද ?

අපි එක දවසක් කුරක්කන් වලේ දෙයක් එලවලු තම්බලා වගේ ආහාරයක් ගත්තම බඩගින්නත් නිවෙනවා. ඊට අමතරව අර වගේ ඉක්මනට බඩගිනි වෙන්නෙත් නැහැ. මොකද දැන් අපේ මොළය විසින් ඉල්ලා සිටි පෝෂණය අපි දීල තියෙන්නේ. ඉතිං නිකං අනවශ්‍ය ලෙසට ඉල්ලන්නේ නැහැ. තවත් කාරණයක් තමයි ජලය අවශ්‍ය පමණට පානය නොකිරීම. ජලය කියන්නෙත් අත්‍යවශ්‍ය පෝෂණයක්. ජලය නැතිව කිසිම දෙයක් කරන්න බැහැනේ. දැං ඉතිං ජලය හැකි තරම් පානය කරන්නත් ඕනි. මේ විදහට කරගෙන යනවිට දවසට ගන්න කැලරි ගාන වැය කරන කැලරි ගානට වඩා අඩු වෙනවා. ඒත් ඉතිං දිනකට අවශ්‍ය 2100 ක් විතර කැලරි ගණන අපි වැය කරන්නම වෙනවා. ඒවට තමයි අර තැන්පත් කල මේදය තියෙන්නේ. ඒවා ඉක්මනට අයින් කරගන්නටයි අපේ මොළය සැමවිටම කල්පනා කරන්නේ. ඒත් අවශ්‍ය පෝෂණය නැති නිසාත් මොළයේ භාෂාව තේරුම් නොගැනීම නිසාත් මේ ෆැටි එක එන්න එන්නම වැඩි වෙනවා මිස අඩු වෙන්නේ නැහැ.

දැන් මයි මාතෘකාව. ආහාර රටාවෙ වෙනස් කරගන්නේ කෙසේද?

ආහාර රටාව වෙනස් කරගන්නට නම් මුලින්ම කැප කිරීමක් කරන්න වෙනවා. මොකද අපේ පුරුද්දක් නැති කරගන්න නම් කැප කරන්නම වෙනවා. අපි දැන් දිවට දැනෙන රසට පුරුදු වෙලා තියෙන්නේ. අපේ සීයලා බත් කාල බුලත් විටක් කෑව නේද? ඇයි ඒ. බත් කෑවට පසු ඒ රසසමග හුරතල් වෙන්න හොද නැහැ. කාපු දේ කැව අවසානයි. දැන් ඒ රස දිවෙන් ඉවත් කරන්න ඕනි. නැත්නම් ඒ රසය ආපහු ඉල්ලනවා. ඒ පුරුද්දට. හරිම සාර්තක ක්‍රියාවලියක්. මේ කිව්වේ එක ක්‍රමයක්. නමුත් පාන් පිටි වැනි පිෂ්ඨය වැඩි ආහාර වලින් වැලකෙන්නම වෙනවා. තද රතු හාල් ගෙදර ගේන්න. සුදුපාට හාල් ගේන එක නවත්වන්න. කොළවර්ගයක් අනිවාර්‍ය කරන්න ගෙදර සැම වේලටම. මේ විදිහට සුදුහාල් කන්න පුරුදු වෙලා සිටින පවුල් වල අයට දඩුමක් දුන්නා වාගේ වෙයි මේ වැඩේ. ඒත ්කමක් නැහැ මාස තුනක් මේ කටයුත්ත අමාරුවෙන් කරගෙන යන්න. ඉතාමත් අමාරුයි. ඉන් පසු පුලුවන් නම් නැවත සුදුබත් කන්නට ගෙදර අයට හුරු කරන්න. ඔබට කවදාවත් බැරි වේවි. මොකද මොළයට සං:ඥාවක් ලබා දුන්නොත් මේක තමියි හොද කියලා එයා කිසි විටක නරක කෙනාට කැමැත්ත දෙන්නේ නැහැ. එය අප්‍රිය කරනවා. ඒත් මේ තත්වයට එන්නට ටිකක් මහන්සි වෙන්න වෙනවා.

‍මේ කාලය තුල පාන් පිටි සපුරා තහනම්. මාස තුනට පසු හැකිනම් කාලා පෙන්වන්න. ඔට්ටුයි බැරුවට. තව ටිකක් පසුව ලියන්නම්.

වැදගත් කියලා හිතුනොත් ෂෙයා කරලා තව්ත කෙනෙකුට දැනගන්නට සල්ස්වන්න.

පාඨක පැනයකට පිලිතුරක්.

සුදු පාට සහල් සහ තද රතුපාට සහල් අතර පොඩි වෙනසක් කියන්නම්.
සුදු සහල් ග්රෑම් 100 ක මැග්නීසියම් මිලිග්‍රෑම් 10 ක් තියෙනවා.
තද රතු පැරණි හෙළ සහල් ග්රෑම් 100 ක මැග්නීසියම් මිලිග්‍රෑම් 110 ක් තියෙනවා.

රතු බත් කප් එකක. සෙලේනියම් මයික්රෝ්ග්‍රෑම් 19.1 ක් තියෙනවා. ඒ කියන්නේ දවසකට අවශ්‍ය ප්‍රමාණයෙන් 33% ක ප්‍රමාණයක්. තුන්වේලට මෙවැනි රතු සහල් බත් කන කෙනෙකුට පිලිකා හැදෙන්න තියෙන ඉඩ විශාල වශයෙන් අඩු වෙනවා. එය ඇමෙරිකාවේ FDA ආයතනය පිලිගෙන අවසන්. දැන් ඒ රටේ සියලු ලදරු ආහාර වලට සෙලේනියම් එකතු කරන්න කියලා රජයෙන් නියෝග කරලා තියෙනවා.

ඒ රටවල එමෙ වුනාට අපේ රටේ එහෙම නැහැ. මේවා හෙලි කරන අපි තමයි වැරදිකාරයෝ කරන්න බලන්නේ.

‍පෝෂණ වේදී…
~ ආචාර්‍ය නයන තේනුවර. ~

https://t.me/nayana

වැඩි විස්තර දැන ගැනීම සඳහා අමතන්න.

අජන්ත: 0777 31 66 29
චතුරිකා: 071 66 27 638
Dr. J. S. P Liyanage: 0112 735 621

‍මෙත් සිතිනි.

118 Replies to “ආහාර රටාව වෙනස් කරගන්නා අයුරු.”

 1. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!|

 2. Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.|

 3. I do believe all of the concepts you’ve presented in your post. They’re really convincing and can certainly work. Still, the posts are very brief for novices. Could you please prolong them a bit from next time? Thanks for the post.|

 4. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!|

 5. It truly is mostly extremely difficult to find well-informed visitors on this niche, nevertheless you appear like you fully grasp those things you’re writing about! Excellent

 6. Heya this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 7. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214.

 8. It certainly is practically extremely difficult to encounter well-updated viewers on this niche, and yet you seem like you comprehend the things you’re revealing! Thank You

 9. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something that not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this during my search for something concerning this.

 10. Can I just say what a comfort to find a person that really knows what they are discussing on the net. You actually know how to bring a problem to light and make it important. More people should look at this and understand this side of the story. I can’t believe you aren’t more popular given that you surely possess the gift.

 11. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 12. Aw, this was an incredibly good post. Taking the time and actual effort to make a superb article… but what can I say… I hesitate a lot and don’t seem to get anything done.

 13. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it. Is there anyone else having the same RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 14. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 15. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this site. I’m hoping to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

 16. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be useful to read through articles from other authors and practice something from other web sites.

 17. I must thank you for the efforts you have put in penning this blog. I really hope to view the same high-grade content by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own site now 😉

 18. You are so cool! I don’t believe I have read something like that before. So good to discover another person with a few genuine thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with a bit of originality.

 19. This is the perfect web site for anyone who really wants to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that’s been written about for years. Great stuff, just great.

 20. The next time I read a blog, Hopefully it does not fail me as much as this one. After all, I know it was my choice to read, but I really thought you would probably have something interesting to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you could fix if you weren’t too busy looking for attention.

 21. I truly love your blog.. Excellent colors & theme. Did you make this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own website and would like to find out where you got this from or just what the theme is called. Many thanks.

 22. Can I simply just say what a relief to uncover somebody that genuinely understands what they’re discussing online. You actually know how to bring an issue to light and make it important. A lot more people must read this and understand this side of your story. I was surprised that you aren’t more popular because you most certainly have the gift.

 23. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who has been doing a little research on this. And he actually bought me breakfast simply because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this topic here on your web site.

 24. This is the perfect web site for anyone who really wants to find out about this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that’s been discussed for ages. Great stuff, just great.

 25. I really love your website.. Great colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own blog and would like to find out where you got this from or what the theme is called. Many thanks.

 26. May I simply just say what a relief to uncover someone that really knows what they are discussing on the net. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. More people should check this out and understand this side of the story. I was surprised that you’re not more popular because you surely possess the gift.

 27. This is the right site for anybody who wishes to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject that has been written about for ages. Excellent stuff, just excellent.

 28. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this during my hunt for something relating to this.

 29. Hi, I do think this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I will revisit yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 30. May I simply just say what a relief to uncover someone that genuinely understands what they’re discussing online. You actually know how to bring an issue to light and make it important. A lot more people ought to read this and understand this side of your story. I was surprised you are not more popular given that you most certainly have the gift.

 31. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who had been conducting a little research on this. And he in fact bought me lunch due to the fact that I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this matter here on your blog.

 32. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you taking the time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it.

 33. You’re so interesting! I don’t believe I’ve truly read anything like this before. So good to find somebody with unique thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the internet, someone with a little originality.

 34. I have to thank you for the efforts you have put in writing this site. I’m hoping to check out the same high-grade content from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal website now 😉

 35. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am having difficulties with your RSS. I don’t understand why I cannot join it. Is there anyone else having the same RSS problems? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 36. I blog frequently and I genuinely thank you for your content. This article has really peaked my interest. I’m going to bookmark your blog and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 37. Right here is the right webpage for everyone who really wants to understand this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that’s been discussed for many years. Great stuff, just excellent.

 38. May I simply say what a relief to find somebody that truly knows what they’re talking about on the net. You actually know how to bring a problem to light and make it important. More and more people ought to check this out and understand this side of the story. I was surprised you aren’t more popular because you certainly possess the gift.

 39. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you taking the time and energy to put this short article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 40. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who has been doing a little homework on this. And he in fact ordered me dinner simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this topic here on your site.

 41. You’re so interesting! I do not think I’ve truly read something like that before. So great to discover another person with genuine thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is something that is required on the internet, someone with some originality.

 42. Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I am going to return once again since I book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *