කපාල ස්නායු දුර්වල වීම. සහ කැල්සියම් ඌණතාවය.

මේ පිලිබද විග්‍රහයක් පහත වීඩියෝ වල ඇත. ඒවා නරඹා තේරුම් ගන්න.

මා මෙහිදී කතා කරන්නට යන්නේ වෙනත් කාරණයකි. අපි ඉහත කතා කලා කැලිස්යම් අඩු වීම නිසා අස්ථි දුර්වල වන බවත් ඒදුර්වල තැන් වලින් එලියට අස්ථි වල නෙරිම් ඇති විය හැකි බවත්. ඒ ගැන යම් දැනුමක් ඇතැයි සිතමි. අපි මෙහිදී කතා කරන cranial nerves කපාල ස්නායු. එම ස්නායු ගණන 12ක් වේ. ඒවා පහත අයුරින් දැක්විය හැකිය.

66414901_917599638594523_1791876977414635520_n

I. ආඝ්‍රාණ ස්නායුව – Olfactory nerve
II. දෘෂ්ටික ස්නායුව – Optic nerve
III. අක්ෂිචාලක ස්නායුව – Occulomotor nerve
IV. කප්පික ස්නායුව – Trochlear nerve
V. ත්‍රිශාඛ ස්නායුව – Trigeminal nerve
VI. අපනයන ස්නායුව – Abducent nerve
VII. වක්ත්‍රීය ස්නායුව – Facial nerve
VIII. ආලින්ද-ශංඛ ස්නායුව – Vestibularcochlear nerve
IX. හ්ව-ග්‍රසනික ස්නායුව – Glossopharyngeal nerve
X. වාගුස්/සාරිකා ස්නායුව – Vagus nerve
XI. උපකාරක ස්නායුව – Accessory nerve
XI. අධෝ-හ්ව ස්නායුව – Hypoglossal nerve

‍මෙම ස්නායු වලට දී ඇති නමෙන්ම එක් දෙයක් තේරුම් ගත හැකිය. එනම් කපාලය හා ඇති සම්බන්ධකමක් ගැනයි. කපාලය කියන්නේ හිස්කබලයි. හිස් කබල ඇතුලත ඇති කුහර තුලින් තමයි මේ ස්නායු එලියට එන්නේ. එසේ එලියට එන කුහර වල අපි ඉහතකී නෙරීමක් ඇති වුවහොත් කුමන තත්වයක් ඇතිවෙිවිද? අදාල ස්නායුව මගින් පාලනය කරන ඉන්ද්‍රිය පාලනයෙන් තොර වෙනවා කියා සිතන්නට නොහැකිද? ඔබගේම නුවනින් විමසා බලන්න. සිතන්නට කාගේවත් උපදෙස් ගන්නට අවශය නැහැනේ නේද?

පලවැනි ස්නායුව එලියට එන කපාල කුහරය තුල කැල්සියම් නෙරීමක් ඇතිවුවහොත් ගද සුවද දැනීමට ගැටලුවක් ඇතිවේ.

66276515_917599688594518_2905433865508093952_n

‍දෙවැනි තුන්වැනි ස්නායු පිටතට පැමිණෙන කුහර වල එසේ යම් නෙරීමක් ඇතිවී නම් අදාල ස්නායුව තෙරපීමට ලක්වීම නිසා පෙනීමේ ගැටලුවක් ඇතිවේ.

අටවැනි ස්නායුව එලියට එන කුහරයට මේ තත්වය ඇතිවීම නිසා ඇසීමේ දුර්වලතා ඇතිවේ. මේ ලෙසට සිරුරේ ඒක් එක් කොටස් දුර්වල වන්නට පටන් ගනී. හේතුව කිසිවක් නොව ඔබගේ ආහාරයේ කැල්සියම් නොමැති වීමයි.

දැන් මෙවැනි තත්වයක් ඇති කෙනෙකුට අපි මුලින්ම කරන්නට තියෙන්නේ කැල්සියම් බහුල ආහාර ලබා දිමයි. එසේම මෙවැනි අයගේ පැරත්හෝමෝනවල තත්වයත් පැරා තෛරොයිඩ් ග්‍රන්ති වල තත්වයත් සොයා බැලීම වැදගත් වෙනවා. ඒ අනුව අපිට රෝගයේ හෝඩුවාවක් සොයා ගෙන කැල්සියම් සප්ලිමන්ට් එකක් ලාබා දීම මගින් සහ ඊට අදාල වෙනත් පෝෂ්‍ය කොටස් ලබා දීම මගින් රෝගි තත්වයෙන් මිදෙන්නට පුලුවන්.

අපි සිංගප්පූරුවේදී මේ සදහා දෙන සප්ලිමන්ට වර්ග තියෙනවා. ඒවා මාස දෙකක් තුනක් විතර ගන්නවිට ඒ අයට අදාල අපහසු තා නැතිවී යන බව අපි දැන තිබෙනවා. කෙසේ වෙතත් අපි මුලින්ම බයෝරෙසොනන්ස් ටෙස්ට් එකක් කරලා පැරා තෛරොයිඩ් ග්‍රන්ථියේ තත්වය සහ පැරත් හෝමෝන වල තත්වය සොයා බලනවා. එසේම ඔස්ටියෝ පොරෝසිස් තත්වයක් ඇත්දියිද සොයා බලනවා. මේ අනුව අපිට හැකි වෙනවා කපාල ස්නායු වලටත් මේ තත්වය බලපා ඇති බව දැනගන්නට. ඒ අනුව අපිට තිරනය කරන්නට පුලුවන් මොනවගේ පෝෂ්‍ය කොටස් රෝගීයාට ලබා දීය යුතුද යන්න. එම පෝෂ්‍ය කොටස් ස්වභාවික මාද්‍යයකින් ලබාගැනීමද ඉතාමත් අවශ්‍ය කාරණ්‍යක්. මොකද කෘතීම කැල්සියම් සහ ඇනෙකුත් පෝෂ්‍ය කොටස් අපගේ අන්ත්‍ර මගින් අවශෝෂනය කරගන්නට මැලි වීම නිසා.

පහත වීඩියෝ දෙක නරඹා කපාල ස්නායු ගැන යම් දැනුවක් ලබා ගන්න.

ඔබට යම් දැනුමක් ලැබුනා නම් මෙම ලිපිය ෂෙයාර් කර තම සාමාජීය වගකීම ඉටු කරන්න.

‍පෝෂණ වේදී…
~ ආචාර්‍ය නයන තේනුවර. ~

වැඩි විස්තර දැන ගැනීම සඳහා අමතන්න.
අජන්ත: 0777 31 66 29
චතුරිකා: 071 66 27 638
Dr. J. S. P Liyanage
මෙත් සිතිනි.

79 Replies to “කපාල ස්නායු දුර්වල වීම. සහ කැල්සියම් ඌණතාවය.”

 1. Good day I am so happy I found your webpage, I really found you by error, while I was browsing on Digg for something else, Anyways I am here now and would just like to say many thanks for a fantastic post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent work.|

 2. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am having issues with your RSS. I don’t understand why I cannot subscribe to it. Is there anyone else having the same RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 3. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day. It will always be exciting to read through content from other authors and practice something from their web sites.

 4. I blog frequently and I seriously appreciate your content. The article has truly peaked my interest. I’m going to book mark your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 5. I absolutely love your site.. Pleasant colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own site and want to find out where you got this from or what the theme is named. Thanks!

 6. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which not enough men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled across this during my search for something relating to this.

 7. Right here is the right webpage for anybody who would like to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that has been discussed for many years. Great stuff, just great!

 8. Hello! I just wish to offer you a big thumbs up for the great information you have got here on this post. I’ll be returning to your website for more soon.

 9. Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I am going to come back once again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 10. I’m very happy to find this website. I wanted to thank you for your time due to this fantastic read!! I definitely appreciated every little bit of it and i also have you bookmarked to check out new information on your website.

 11. I think that is one of the most important information for me. And i am glad reading your article. However should statement on few general issues, The site style is perfect, the articles is truly excellent : D. Just right activity, cheers|

 12. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who had been doing a little homework on this. And he actually ordered me dinner due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this issue here on your web page.

 13. Spot on with this write-up, I seriously believe this website needs much more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the info!

 14. After I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I get 4 emails with the same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Appreciate it!

 15. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 16. After looking over a handful of the blog posts on your website, I really appreciate your technique of writing a blog. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site as well and let me know how you feel.

 17. I really need to inform you you that I am new to having a blog and totally admired your write-up. Probably I am inclined to save your blog post . You truly have amazing article material. Delight In it for expressing with us your current site document

 18. An additional issue is that video games can be serious as the name indicated with the principal focus on learning rather than enjoyment. Although, it has an entertainment aspect to keep children engaged, each one game is normally designed to develop a specific set of skills or program, such as mathematics or technology. Thanks for your post.

 19. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 20. I merely have to show you that I am new to online blogging and totally valued your work. Probably I am most likely to store your blog post . You undoubtedly have extraordinary article blog posts. Love it for discussing with us your web report

 21. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something that too few people are speaking intelligently about. I’m very happy that I came across this during my hunt for something regarding this.

 22. An intriguing conversation is worth comment. I believe that you ought to compose much more on this topic, it could not be a forbidden subject yet typically people are not enough to speak on such topics. To the following. Cheers

 23. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am going through issues with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot join it. Is there anyone else getting the same RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 24. I simply hope to inform you you that I am new to blog posting and incredibly liked your page. Most likely I am going to bookmark your blog post . You simply have great article content. Be Grateful For it for swapping with us your very own website article

 25. After looking into a number of the blog posts on your site, I truly appreciate your way of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Take a look at my website as well and let me know how you feel.

 26. I blog quite often and I truly thank you for your content. The article has really peaked my interest. I am going to book mark your blog and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 27. Hello there! This article couldn’t be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I most certainly will send this post to him. Pretty sure he’s going to have a very good read. I appreciate you for sharing!

 28. Greetings, I do think your blog might be having browser compatibility issues. Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Other than that, great blog.

 29. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *