cyanocobalamin vs methylcobalamin යන මාතෘකාව ගැන ඔබ දැනුවත්ද?

60099286_874563402898147_6248146176852361216_nලේ වල ශක්තිය අඩ වෙනවාට අපි කියනවා ලෙඩ වෙනවා කියලා. ඒ නිසයි අපි ලෙඩ වුනාම ලේ පරීක්ෂා කරන්නේ. ලේවල ශක්තිය අඩ වුනාම සිදු වන දේ ගැන මම විශේෂයෙන් කියන්න අවශ්‍ය නැහැ. රතු රුධිරාණු වල ශක්තිය අඩ වීමට ප්‍රධානම හේතුව වන්නේ විටමින් B12 ඌණතාවයයි. දැන් සිදුවන දේවල් ගැන ඔබට සිතාගත හැකිද? කලන්තය, හෘදයවස්තුව වැඩියෙන් ස්ඵන්ධනය වීම, මානසික ආතතිය, ඩිප්‍රෙෂන්, හුස්ම ගැනීම වේගවත් වීම. හිතාගන්නවත් බැරි රෝග ලක්ෂණ ගණනාවකට එක වර ඔබට මුහුණ දෙන්නට වෙනවා. ඔබට මොන තරම් බියක් ඇතිවෙයිද? එක විටමින් වර්ගයකට සිදු කල හැකි හානිය සුලුපටු නැහැ. කරන්නට ඇත්තේ එක දෙයයි. විටමින් B12 ටිකක් අරං බොන එකනේ නේද? නමුත් අපි මේ කතා කරන්නට යන්නේ ඒ විටමින් බී ඇතුලේ ඉන්න මාරයා ගැනයි.

cyanocobalamin කියන්නේ කෘතීම විටමින් B12 වලට කියන නම. ඔබට මේ වචනය ඉන්ටර්නෙට් එකේ හොයා ගන්න පුලුවන්. ඔබගේ සෞඛ්‍ය තත්වය යහපත්ව පවත්වාගෙන යෑමට විටමින් බී 12 අත්‍යවශ්‍ය සාධකයකි. නමුත් ඔබ ෆාමසියෙන් මිළදී ගන්නේ ඇත්තටම විටමින් B12 ද? ඔබ මිලදී ගන්නා ලේබලයේ බලන්න cyanocobalamin යන්න සටහන්ව ඇත්ද කියලා. මේ රටවල නම් මේ කෘතීම B12 සප්ලිමන්ට් වල මේ නම සටහන් කල යුතුයි. ලංකාවෙත් ඒ නීතිය ඇතැයි මා සිතනවා. ලෝකයේ කොහේ හිටියත් හොදට හොයලා බලන්න. මෙහි cyano කියලා කොටසක් තියෙනවා නේද? ඒ තමයි සයනයිට්. කෘතිමව විටමින් බී 12 නිපදවන්නේ සයනයිට් අණුවක් එකට අමුනලා. නැතිනම් ඒ විටමින් එකට හරියට වැඩ කරන්න අපහසුයි. එහෙම කිව්වම තේරෙන නිසයි මේ විදිහට කියන්නේ.

දැන් මේ සයනයිඩ් කොටස ශරීරයට අහිතකරයි. විශ සහිතයි. මේ නිසා අක්මාව මේ සයනටිඩ් කොටසට රුධිරයට එක්වෙන්නට ඉඩ දෙන්නේ නැහැ. එය නවත්ව ගන්නවා. දැන් මොකද වෙන්නෙ. මේ විශ කොටස මගින් අක්මාවට හානි කරනවා. එම හානි වූතැනට ඉතාමත් ඉක්මනින් මේදය පැමිණෙනවා. ඒ සිදුවන හාණිය අවම කරන්න. නමුත් මේ හානිය දිගින් දිගටම සිදු වෙනවා නම් මොකද වෙන්නේ. ෆැටි ලිවර් කියන හොදකරන්න බැහැයි කියන අවදානමට ඔබ ලක්වෙනවා. අක්මාවේ විෂ හරණය කරන්න වෙලාවක් තියෙනවා. ඒ තමයි රාත්‍රී 11 සිට පාන්දර 2 දක්වා පමණ කාලය. මේ කාලය තුල ඔබ නින්දට යන්නේ නැතිනම් ඔබගේ අක්මාව තුල තවත් වැඩි කාලයක් මේ සයනයිඩ් තියාගෙන ඉන්න වෙනවා. තවත් පැය විසිහතරක්. දැන් සිදුවන හාණිය දෙගුණ තෙගුණ වෙනවා. ඔබ විටමින් බී 12 ගත්තේ නිරෝගී වන්නට නේද? නමුත් සිදුවන්නේ කුමක්ද? ඔබගේ ණුවන මෙහෙයවා සිතා බලන්න. අන්තර්ජාලය ඔස්සේ මේවා ගැන සොයා බලන්න.

දැන් බලන්න ස්වභාවික විටමින් බී 12 වල තියෙන වෙනස. ඒවායේ විටමින් බී 12 තියෙන්නේ methylcobalamin සෙලයි. එහි සයනයිඩ් වෙනුවට ඇත්තේ methyl කාණ්ඩයක්. එය අපගේ ශරිරයට ඉතාමත් හිතකරයි. කිසිම ආබාදයක් ඇතිවෙන්නේ නැහැ. මේ නිසා ස්වභාවික මාධයයකින් විටමින් බී 12 ලබාගැනීම තමයි ඉතාමත් වැදගත් වෙන්නේ.

අපි බලමු විටමින් බී 12 තියෙන ආහාර මොනවාද කියලා.

‍මෙම විටමින් වර්ගය වැඩියෙන්ම ඇත්තේ මස් මාංශ වලයි. මේවා වැඩියෙන්ම වැදගත් වෙන්නේ රුධිරය නිශ්පාදනයට නිසා වෙන්න ඇති එහෙම වෙලා තියෙන්නේ. නමුත් අපි බලමු වැඩියෙන්ම විටමින් බී 12 තියෙන නිර්මාංශ ආහාර මොනවද කියලා.

 • යෝගට්
 • එළ කිරි
 • සොයා කිරි
 • චිස්
 • යීස්ට්

මාංශ ආහාර – මෙම ආහාර වල වැඩි වශයෙන් විටමින් බී 12 ඇත.

 • පිකුදු,මස්, කුකුල් මස්,
 • මාළු, සැමන්, කෙලවල්ලන් මාළු.
 • බිත්තර

විටමින් බී 12 අපගේ ශරීරයේ මාංශ පේෂි වල තැන්පත් කල හැකිය.

දැන් බලන්න ඕනි ඇයි මේ සප්ලිමන්ට් නිපදවන අයට සයනයිඩ් වෙනුවට මීතයිල් කාණ්ඩයක් යොදාගන්නට බැරි කියලා. එහෙම කලා නම් මේ ගැටලුව එන්නේ නැහැනේ. හේතුව ඉතාමත් පැහැදිලියි. ඒ තමයි සයනයිඩ් මෙතෛල් වලට වඩා මිල සියගුණයකට වඩා අඩු වීම. වැඩියෙන් ලාබ ලබන්නට නම් අඩු වියදමකින් වැඩේ කරන්න ඕනි. ඒ විතරක් නෙවෙයි පසුසේ ෆැටි ලිවර් වලටත් බෙහෙතක් හදන්න පුලුවන් නේ. ඉතිං ඉතාමත් ලාබදායක ව්‍යාපාරයක්. ඔබම සිතා බලන්න.

‍මේ නිසා තමයි ස්වභාවික සප්ලිමන්ට් තරමක් මිලෙන් වැඩි. නමුත් අපි ඉහත දැක්වූ ආහාර නිසි ලෙස ලබා ගන්නවා නම් ඔබට විටමින් බී 12 හිගයක් එන්නට විදිහක් නැහැ. නමුත් දැන් දැන් ඇති නිර්මාංශ ප්‍රවන තාවයත් සමග මෙම තත්වය ඉතාමත් දරුණු වී ඇත.

නිදිවරණ. කෘතිම සප්ලලිමන්ට් භාවිතා කරන, වේදනා නාශක භාවිතා කරන අය තමන්ගේ අක්මාවේ තත්වය සොය බැලුවට කමක් නැහැ. ඒ වගේම නිර්මාංශ අයට අසාමාන්‍ය මහන්සියක්, කලාන්ත ගතියක්, අමතක වීම, ඩිප්‍රෙෂන් වගේ එනවා නම් විටමින් බී 12 ඇති ස්වභාවික සප්ලිමන්ට් එකක් වෙත යොමු වුනාට කමක් නැහැ.

‍මේ පෝස්ට් එක ඔබ දන්නා සියලු දෙනා අතටම පත් කරන්න. ඔබ ජීවිත විශාල සංඛ්‍යාවක් බේරාගත්තා යැයි සතුටු විය හැකි වේවි. ෂෙයා කර විදේශ වල සිටින අයට විශේෂයෙන් මේ තත්වය පැහැදිලි කරලා දෙන්න. තම ජීවිත කාලය පුරාම වෙහෙස මහන්සිවී ලංකාවට වැඩිම විදේශ විනිමය ලබා දෙන මේ අය අවසානයේ ලංකාවට එන්නේ රෝගීන් ලෙසයි. එය ඔබ අපි සැවොම දන්නා සත්‍යයි. එයින් ඔවුන්ව මුදවාගන්නට ඔබටත් හැකියි. ෂෙයාර් කරන්න තමන් ට හැකි සෑම තැනකටම.

‍පෝෂණ වේදී…
~ ආචාර්‍ය නයන තේනුවර. ~

වැඩි විස්තර දැන ගැනීම සඳහා අමතන්න.
අජන්ත: 0777 31 66 29
චතුරිකා: 071 66 27 638
Dr. J. S. P Liyanage

මෙත් සිතිනි.

 

113 Replies to “cyanocobalamin vs methylcobalamin යන මාතෘකාව ගැන ඔබ දැනුවත්ද?”

 1. Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!|

 2. It truly is practically not possible to come across well-informed men and women on this subject, yet somehow you look like you fully grasp the things you’re writing about! Appreciation

 3. It certainly is nearly unattainable to find well-updated individual on this subject, unfortunately you come across as like you understand those things you’re raving about! Bless You

 4. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day. It’s always interesting to read content from other writers and use a little something from other sites.

 5. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am having troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanks.

 6. Hi there! This post couldn’t be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I most certainly will forward this information to him. Fairly certain he’ll have a great read. Thanks for sharing!

 7. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody getting similar RSS issues? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx.

 8. A fascinating discussion is worth comment. I believe that you ought to write more about this topic, it may not be a taboo subject but generally folks don’t discuss such subjects. To the next! Best wishes.

 9. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came across this in my hunt for something concerning this.

 10. After going over a handful of the blog articles on your web page, I seriously like your way of blogging. I added it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my website too and tell me what you think.

 11. I’m very pleased to uncover this website. I need to to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely really liked every bit of it and i also have you book marked to check out new things on your website.

 12. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 13. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has been doing a little research on this. And he in fact bought me dinner because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this subject here on your internet site.

 14. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 15. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I am going to return once again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 16. An impressive share, I simply offered this onto a coworker who was doing a little evaluation on this. And also he actually acquired me morning meal since I located it for him. smile. So let me rephrase that: Thnx for the reward! But yeah Thnkx for investing the time to review this, I feel strongly regarding it and love reading more on this subject. Ideally, as you become knowledge, would you mind updating your blog site with more information? It is very helpful for me. Large thumb up for this blog post!

 17. Hello there! I could have sworn I’ve visited your blog before but after going through a few of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 18. You’ve made some really good points there. I checked on the net for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 19. Hi, I think your web site could possibly be having internet browser compatibility problems. When I take a look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, great website!

 20. I was extremely pleased to uncover this website. I need to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely appreciated every bit of it and i also have you book-marked to see new information in your website.

 21. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am going through issues with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot join it. Is there anybody else having the same RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!

 22. Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you finding the time and energy to put this short article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 23. Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your theme. Bless you

 24. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he actually bought me lunch because I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch! “Bill Dickey is learning me his experience.” by Lawrence Peter Berra.

 25. Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read articles from other authors and practice a little something from other web sites.

 26. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who had been doing a little research on this. And he in fact ordered me breakfast because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this issue here on your internet site.

 27. Aw, this was an exceptionally good post. Finding the time and actual effort to produce a superb article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.

 28. I blog frequently and I really appreciate your information. Your article has really peaked my interest. I’m going to bookmark your website and keep checking for new information about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 29. After I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Is there a way you can remove me from that service? Kudos.

 30. I blog quite often and I genuinely thank you for your information. This article has really peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your Feed as well.

 31. It’s difficult to find well-informed people for this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 32. After exploring a few of the blog posts on your web page, I truly like your way of blogging. I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please visit my website as well and tell me your opinion.

 33. Having read this I thought it was rather enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 34. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am having problems with your RSS. I don’t know the reason why I cannot join it. Is there anybody getting similar RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks!

 35. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t know why I cannot join it. Is there anybody getting the same RSS problems? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanx.

 36. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such great information being shared freely out there.

 37. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who was doing a little homework on this. And he in fact bought me lunch because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this topic here on your blog.

 38. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who has been conducting a little research on this. And he in fact ordered me lunch due to the fact that I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this subject here on your blog.

 39. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It’s always exciting to read through content from other authors and practice a little something from their web sites.

 40. You are so interesting! I don’t think I’ve read something like this before. So great to find another person with a few original thoughts on this subject matter. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that is required on the internet, someone with some originality.

 41. I really love your website.. Excellent colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own blog and want to know where you got this from or just what the theme is named. Thank you!

 42. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something which not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this during my search for something regarding this.

 43. Aw, this was a very nice post. Spending some time and actual effort to create a very good article… but what can I say… I put things off a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 44. The next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I genuinely believed you would have something helpful to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you weren’t too busy looking for attention.

 45. Howdy! This blog post could not be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I am going to send this information to him. Pretty sure he’s going to have a very good read. Thanks for sharing!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *