Vitae Gene PPARs දිය වැඩියා රෝගීන්ට වැදගත් වන්නේ කෙසේද?

68398439_937337856620701_4927354011465547776_n

මුලින්ම බලමු මොනවද මේ PPARs. කියන්නේ කියලා. PPARs. කියන්ලේ පහත දැක්වෙන් වචන වල මුල් අකුරු වලින් සාදාගන්නා ලද කෙටි නාම පදයක්.

Peroxisome proliferator-activated receptors ( PPARs ) මෙම receptors වර්ග තුනක් ඇති අතර ඒවා 1.PPAR Alpha, 2. PPAR Beta, 3.PPAR Gamma නම් වේ. මේවායින් 1 සහ 3 මගින් රුධිරයේ ග්ලූකෝස් පරිවෘතීය ක්‍රියාද ලිපිඩ පරිවෘතිය ක්‍රියාද පාලනය කරන බව සොයාගෙන ඇත. PPARs මගින් සිදු කරන්නේ අපගේ සෛල වල ඇති DNA නිසි ලෙසට සකස් කරන්නට උපකාරී වීමයි. මේ නිසා PPARs යනු අපට වෙස්වලගෙන ආ ආශිර්වාදයක් බව කිව හැකිය. සුව කරන්නට නෙැහැකියි යන රෝග වලට හේතුව වී ඇත්තේ DNA ඇතවන විකෘතිතා වන අතර PPARs ඊට කදිම විසදුමක් ලෙස දක්වමි.

දියවැඩියා රෝගීන්ට හට බටහිර වෛද්‍ය ක්‍රමයේ ඇති අවසාන ප්‍රතිකාරය වන්නේ ඉන්සියුලින් එන්නත් කිරීමයි. ඉන්සියුලින් එන්නත් කිරීම සිදු කරන්නේ කිසිදු රුධිර ගත ග්ලූකෝස් පරීක්ෂාවකින් පසුව නොවන බව අපි දනිමු. ඒ අතර මෙම රෝගීන් මේ නිසාම රුධිරයේ ග්ලූකොස් අවම වීම නිසා කෝමා තත්වයට පවා පත්වන බව අපි දනිමු. මේ තත්වයෙන් මුදවා ගැනීමටත් ඊට අමතරව රුධිරයේ ග්ලූකෝස් මට්ටම නිසි ලෙස පවත්වා ගෙන යෑමටත් Vitae Gene PPARs මහෝපකාරී වන අතර. රුධිරයේ සීනි අඩු වීම සහ වැඩි වීම යන දෙකටම එක ස්වභාවික ප්‍රතිකාරයක් ඇත්නම් ඒ Vitae Gene PPARs බව ඉතාම විශ්වාසයෙන් යුතුව ප්‍රකාශ කරන්නට කැමතියි. අපි මේ ක්‍රියාවලිය සිදුවන ආකාරය ගැන ටිකක් සොයා බලමු.

පහත ඇති වීඩියෝව ඔබ නැරඹුවා නම් ඔබට වැටහෙන්නට ඇති PPARs alpha & Gamma සංඝඨකදෙක මගින් ස්වභාවිකව රුධිරයේ ග්ලූකෝස් සහ ලිපිඩ සමතුලිත කරන ආකාරය. මේ වන විට ඇමෙරිකාවේ මෙම සංඝඨක දෙක සහිතව කෘතීමව නිපදවන Aleglitazar නැමති ඖෂධයක් ගැන මේ වීඩියෝවේ සදහන් වෙනවා. ඒ ඔසුව නිපදවාඇත්තේ PPARs alpha & Gamma වලින් බව ඔබට වැටහෙන්නට ඇති. එම වෛද්‍ය වරයා පවසන ආකාරයට මෙය ඉතාමත් වටිනා සොයා ගැනීමක් වන අතර කොලෙස්ටරෝල් වැඩි වීමකින් තොරව රුධිරයේ ග්ලූකෝස් පාලනය කල හැකි නවීන ක්‍රමවේදයක් වේ. ඇත්තටම එය එසේනම්කෙතරම් අනර්ඝද? එපමණක් නොව PPARs මගින් HBA1C මට්ටම පාලනය කරගත හැකි බව ඔබට වීඩියෝව නැරඹුවා නම් ඇසෙන්නට ඇති. මෙය සිදු කල හැකි වෙනත් ඔසුවක් මාදන්නා තරමින් ඇත්තේ එකක් පමණක් වන අතර එය මිල ඉතාමත් අධික ඔසුවක් වේ.

අපි මේ මාතෘකාවට පාදක කරගත් Vitae Gene PPARs වල ඇත්තේද PPARs කාණ්ඩයේ ස්වභාවික ඔසුවේ. මේවා වර්ග තුනක් ඇති අතර PPARs 1. Alpha, 2. Beta, 3. Gamma ලෙසට හදුන්වයි. Vitae Gene PPARs වල මෙම වර්ග තුනම ඉතා ඉහල අගයකින් පවතියි. මෙම පෝෂණ අතිරේකයේ ප්‍රධානම අන්තර්ගත කොටස වන ක්ලොරෙල්ලා සොරොකිනියානා යන ඇල්ගී වර්ගය PPARs 1. Alpha, 2. Beta, 3. Gamma යන සංඝඨක වැඩියෙන්ම ඇති ශාඛය වේ. එසේම Vitae Gene PPARs වලට වෙනමම නිස්සාරණය කල PPARs 1. Alpha, 2. Beta, 3. Gamma එක් කොට ඇත. මෙම ගින් සිදු කරන්නේ අපගේ සෛල වල ඇති DNA සක්‍රිය කිරීමයි. මේ නිසා මෙතෙක් නිවැරිදිව තම පරිවෘතී ය ක්‍රියා සිදු කරගන්නට නොහැකි වූ අය හට නිසි ලෙස තම කාර්‍ය්‍ය කරගන්නට උපකාර කිරීමයි.

එසේම PPARs මගින් අපගේ ශරීයේ ග්‍රන්ථි උත්තේජනය කර හෝමෝන ශ්‍රාවය කිරීම සිදු කරයි. මේ නිසා අග්න්‍යාශයේ ඉන්සියුලින් නිපදවීමටද උපකාරී වේ. මේ අනුව රුධිර ගත සීනි මට්ටම වැඩිනම් අඩු කරගැනීමට හැකිවේ.

දැන් අපි යම් කෙනෙකුගේ රුධිර ගත සීනි මට්ටම අඩු වුනොත් ඇති ප්‍රතිකාරය කුමක්ද යන්න සොයා බලමු.

යම් කෙනෙකු ගේ රුධිරයේ සීනි මට්ටම අඩු වුවහොත් අපගේ ශරීරයේ gluconeogenesis ග්ලූකෝනියෝජෙනිසිස් නම් ක්‍රියාවලියක් ආරම්භ වේ. මෙමගින් සිදු කරන්නේ අපෙගේ රුධිරයේ ග්ලූකෝස් අඩු වූ අවස්ථාවකදී රුධිරයටඅවශ්‍ය ග්ලූකෝස් තැන්පත් මේදය නැවත විභේදනය කර ග්ලූකෝස් බවට පෙරලා රුධිරයට එක් කිරීමයි. මේ නිසා අපට රුධිරයේ ග්ලූකෝස් අඩු වීමක් හෝ වැඩිවීමක් ඇතිවීමට ස්වභාවිකවම ඉඩ නැත. ඒ මට්ටම නිසි ලෙස පවත්වාගෙන යෑමට අපගේ සිරුර දනී.

එහෙත් දියවැඩියා රෝගී අයෙකුට මෙම තත්වය වෙනස්ය. ඔවුන්ගේ රුධිරගත ග්ලූකෝස් මට්ටම නිසි අයුරින් පවත්වාගෙන යෑමට සිරුර අපෙහොසත්ය. මේ නිසා ඔවුන් පිටතින් බෙහෙත් හෝ හෝමෝන ලබා ගනී. මේ නිසාම රුධිරයේ සීනි මට්ටම අඩුවීම ගැන අප සැලකිලිමත් විය යුතුය. නැතිනම් කිසිවෙකුත් නොදැන එක පාරටම කෝමා තත්වයකට වුවද පත්වීමේ ඉඩකඩ ඇත.

‍මෙම gluconeogenesis යාවලිය සදහා අත්‍යවශ්‍ය වන පිටියුටරි හෝමෝනයක් ඇත. යම් අවස්ථාවක රුධිරයේ සීනි අඩු වුවහොත් පිටියුටරි ග්‍රන්ථියෙන් ග්රෝත් හෝමෝන නම් හෝමෝනයක් නිකුත් කරයි. උත්තේජනය වන අක්මාව මගින් අපගේ රුධිරයේ ග්ලූකොස් මට්ටම අඩු වූ අවස්ථාවකදී නැවත රුධිරයට ග්ලූකෝස් එක් කරන්නට gluconeogenesis නම් ක්‍රියාවලිය ආරම්භ කරන්නට අවශ්‍ය හෝමෝන නිකුත් කරයි. එහිදී ප්‍රධානම හෝමෝනයක් වන ඉන්සියුලින් ග්රෝත් ෆැක්ටර් නැමති හෝමෝනය අක්මාව නිකුත් කරයි. මේ නිසා නැවතත් රුධිරයට අවශ්‍ය ග්ලූකෝස් ප්‍රමාණය ලැබේ.

‍මෙසේ නිරෝගී පිටියුටරියක් හිමි කෙනෙකුට මෙම තත්වය ඉතා සාරථකව ඉටු කරගැනීමට හැකිවේ. ඒ නිසා ඔවුන්ට විඩාව දැනෙන්නේ අඩුවෙනි. අපට විඩාව දැනෙන්නට ප්‍රධානම හේතුව වන්නේ පේශි වලට අවශ්‍ය පමණට ග්ලූකෝස් සපයන්නට නොහැකි වීම නිසාය. ග්රෝත් හෝමෝනය අප වයසට යන්නට වයසට යන්නට වසර 10කට 10% පමණ නිශ්පාදනයේ අඩුවීමක් පෙන්වයි. එසේ වන්නේ වයස 30 න් පමණ පසුය. එතෙක් මේ ගැටලුව දැනෙන්නේ නැත.

අපගේ වර්ධනයට ග්රෝත් හෝමෝන අවශ්‍ය වෙනවා වාගේම ශාඛ වලටත් අවශ්‍ය වන හෝමෝනයක් ඇත. ඒ ක්ලොරෙල්ලා ග්රෝත් ෆැක්ටර් නැමති හෝමෝනයයි. ලොව වේගයෙන්ම වර්ධනය වන ශාඛය වන ඇල්ගී වල මෙම හෝමෝනය වැඩි වශයෙන් ඇත. මේ නිසාම Vitae Gene PPARs ක්ලොරෙල්ලා ග්රෝත් ෆැක්ටර් Chlorella Growth Factor ( CGF ) වලින් පොහොසත්ය. මෙම CGF අපගේ ශරීරයේදී ග්රෝත් හෝමොනය ලෙසට ක්‍රියා කරයි. මේ නිසා අප ඉහත කී gluconeogenesis ක්‍රියාවලිය සාර්ථකය කරගන්නට උපකාරී වේ.

‍මේ අනුව Vitae Gene PPARs පාවිච්චි කරන අයට රුධිරයේ සීනි මට්ටම පාලනය කරගැනීමට හැකිවේ. එසේම දීර්ඝ කාලීනව මෙම පෝෂණ අතිරේකය භාවිතා කිරීම මගින් දියවැඩියාවට හේතුවූ කරුණු සිරුරෙන් ඉවත් කරගත හැකි වන නිසා ඉතාහොද නිරෝගී දිවියක් ගත කරන්නට හැකිවේ.

CGF හේතුවෙන් පහත දැක්වෙන අතුරු ප්‍රතිඵලද ලබාගත හැකිය.

කාටිලේජ වර්ධනයටඅවශ්‍ය කොලැජන් නිපදවීම වේගවත් වීම. මේ නිසා ආතරයිටීස් රෝගීන්ට ධනාත්මකව බලපෑම.

සම රැලි වැටෙන්නට හේතු වන සමට යටින් ඇති කොලැජන් නිපදවීම වේගවත් වීම නිසා රැපලාවන්‍ය සදහා ධනාත්මකව බලපෑම.

හෘදයේ මාංශ කපාට ක්‍රියා කිරීමට අවශ්‍ය කොලැජන් නිශ්පාදනය වේගවත් වීම නිසා හෘදයේ නිරෝගීතාවය වර්ථධනය වීම.

‍මෙවැනි ධනාත්මක ප්‍රතිඵල ගණනාවක් CGF හේතුවෙන් ලැබේ.

වැඩි දුර විස්තර දැනගන්නට අවශ්‍ය නම් පහත අංකයකින් අප හා එක්වන්න.

PPARs සහ Aleglitazar නැමති ඖෂධය ගැන මේ වීඩියෝවේ සදහන් වෙනවා.

‍පෝෂණ වේදී…
~ ආචාර්‍ය නයන තේනුවර. ~

වැඩි විස්තර දැන ගැනීම සඳහා අමතන්න.
අජන්ත: 0777 31 66 29
චතුරිකා: 071 66 27 638
Dr. J. S. P Liyanage

මෙත් සිතිනි

 

596 Replies to “Vitae Gene PPARs දිය වැඩියා රෝගීන්ට වැදගත් වන්නේ කෙසේද?”

 1. Hello would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!|

 2. Its such as you learn my thoughts! You appear to grasp so much approximately this, such as you wrote the e-book in it or something. I believe that you can do with a few p.c. to power the message house a bit, but instead of that, that is great blog. A fantastic read. I will certainly be back.|

 3. This design is incredible! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 4. My brother suggested I might like this website. He used to be totally right. This put up truly made my day. You cann’t imagine simply how so much time I had spent for this info! Thanks!|

 5. This is the perfect web site for everyone who hopes to understand this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that has been discussed for a long time. Wonderful stuff, just excellent.

 6. I simply hope to share it with you that I am new to putting up a blog and absolutely loved your site. Quite possibly I am most likely to bookmark your blog post . You really have fabulous article content. Like it for share-out with us your main internet site document

 7. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It’s always exciting to read articles from other writers and practice a little something from other sites.

 8. I blog frequently and I genuinely thank you for your information. This great article has really peaked my interest. I am going to take a note of your site and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your Feed as well.

 9. I really love your website.. Pleasant colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own website and want to know where you got this from or just what the theme is called. Many thanks!

 10. Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It’s always useful to read articles from other writers and practice something from other sites.

 11. When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Kudos.

 12. Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I may return yet again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 13. Greetings, I do think your blog could be having internet browser compatibility issues. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, great site!

 14. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 15. I just hope to share it with you that I am new to writing a blog and extremely cherished your information. Most likely I am likely to remember your blog post . You simply have outstanding article material. Be Thankful For it for share-out with us all of your blog page

 16. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 17. Aw, this was a very good post. Taking a few minutes and actual effort to create a really good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get nearly anything done.

 18. I blog often and I genuinely appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed as well.

 19. Hello there! This post couldn’t be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will send this information to him. Pretty sure he’ll have a very good read. Many thanks for sharing!

 20. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 21. The next time I read a blog, I hope that it won’t fail me as much as this one. After all, I know it was my choice to read, nonetheless I truly thought you’d have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something you can fix if you were not too busy seeking attention.

 22. I’m excited to discover this website. I wanted to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely appreciated every bit of it and I have you bookmarked to see new information in your site.

 23. I’m really enjoying the design and layout
  of your site. It’s a very easy on the eyes which makes
  it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out
  a designer to create your theme? Superb work!

 24. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less.
  I’ve been using Movable-type on several websites for about a year
  and am anxious about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any kind of help would be really appreciated!

 25. Hello there! I just wish to give you a huge thumbs up for your excellent info you have right here on this post. I’ll be coming back to your blog for more soon.

 26. Hi, There’s no doubt that your web site could possibly be having internet browser compatibility problems. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, excellent website.

 27. I blog quite often and I seriously thank you for your information. This great article has truly peaked my interest. I’m going to book mark your blog and keep checking for new information about once per week. I opted in for your RSS feed too.

 28. Your style is unique compared to other people I’ve read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this page.

 29. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I’m hoping to see the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own site now 😉

 30. Can I just say what a relief to uncover a person that actually understands what they’re talking about on the web. You actually know how to bring an issue to light and make it important. A lot more people really need to check this out and understand this side of the story. I was surprised that you’re not more popular because you surely have the gift.

 31. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you spending some time and energy to put this information together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile.

 32. I truly love your website.. Excellent colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m planning to create my own personal site and want to know where you got this from or what the theme is called. Many thanks!

 33. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that too few folks are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this during my search for something relating to this.

 34. You’re so awesome! I don’t think I have read through a single thing like this before. So nice to find someone with genuine thoughts on this topic. Seriously.. thank you for starting this up. This website is something that’s needed on the web, someone with a little originality.

 35. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I will come back yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 36. Next time I read a blog, I hope that it won’t disappoint me as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read, but I truly thought you would probably have something useful to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something that you could fix if you weren’t too busy seeking attention.

 37. Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I’m going to revisit yet again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 38. An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who has been doing a little homework on this. And he actually ordered me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your internet site.

 39. I absolutely love your website.. Great colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own blog and would like to know where you got this from or exactly what the theme is named. Kudos!

 40. After looking over a few of the articles on your web page, I really appreciate your way of blogging. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and let me know your opinion.

 41. I was very happy to uncover this page. I want to to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely loved every little bit of it and i also have you book marked to check out new things in your blog.

 42. You are so cool! I do not suppose I’ve truly read a single thing like that before. So nice to find someone with a few original thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This website is one thing that’s needed on the web, someone with a bit of originality.

 43. Howdy! This post could not be written much better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will forward this information to him. Fairly certain he will have a good read. I appreciate you for sharing!

 44. Hi there! This post couldn’t be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I most certainly will send this information to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 45. Hi! I could have sworn I’ve visited this website before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back frequently.

 46. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *