ආදණීය අම්මේ. ඔබ ඇත්තටතම ඔබගේ කුසයේ සිටින දරුවාට ආදරෙයිද?

ඔබ ගැබිණියක් බව දැනගත් දා සිටම ඔබ ඔබගේ සියළු සිතුම් පැතුම් සහ ආශාවන් දරුවා වෙනුවෙන් කැප කල යුතුය. එය එසේ නොවේ යැයි සිතනවා නම් ඔබ දරුවාට කරන්නේ මහා අසාධාරණයකි. මා එසේ පවසන්නේ ඇයි දැයි සමහර විට ඔබට වැටහෙනවා ඇති.

ඔබගේ දරුවා ඔටිසම් තත්වයේ දරුවෙක් වනවාට ඔබ කිසිසේත්ම අකමැති බව මා දන්නවා. එසේ නම් ඊට පාදක වන කරුණු කාරණා ඔබ දැනගෙන සිටිය යුතු වෙනවා. ඔටිසම් වලට ප්‍රධානම හේතුව ලෙසට මේ වන විට සැලකෙන්නේ ග්ලයිෆෝස්ට් සහිත ආහාර අනුභවයයි. මේ ගැන මා ලිපි කිහිපයක් ලියා තියෙනවා. ඒවා කියවා බලන්න.

ග්ලයිෆොසේට් යනු වල් නාශකයකි. නිශ්පාදන සමාගම පවසන පරිදි මෙම වල් නාශකය නිසා කිසිදු විටක මිනිස් දේහයට හානියක් නොවේ. නමුත් මෙම වල් නාශකය නිසා බැක්ටීරියාවන් විනාශ වන බව අපි දනිමු. මෙම වල්නාශකය අපි ආහාර සමග අපගේ සිරුරට ගතහොත් අපගේ අන්ත්‍ර වල සිටින සිරුරට හිතකර බැක්ටීරියා වර්ගද විනාශයට පත්වේ. දැන් සිදු වන්නේ අපගේ ශරීරයට විටමින් වර්ග නිපදවන බැක්ටිරියාවන්ද මේ අයුරින් මරණයට පත්වීමයි. ඉතිං ඔබ ගැබිණි මවක් නම් සිදුවන්නේ ඔබගේ කුසයේසිටින දරුවාට නිසි පෝෂණයක් ලබා දීමට නොහැකි වීමයි. මේ අනුව දරුවාගේ මොළයේද නිසි වර්ධනයක් සිදු නොවන්නට ගල්යිෆෙසේට් හේතු වෙනවා.

ග්ලයිෆොසේට් වැඩිපුර භාවිතා කරන ආහාර වලින් හැකිතාක් වලකින්නට හැකිනම් එයයි ඔබ කල යුතු වන්නේ. මා දන්නා ආකාරයට මඤ්ඤොක්කා ගලවන්නට පෙරද පස බුරුල් වන්නට මෙම වල් නාශකය ඉසිනවා. එසේම වී වගාවේදීද භාවිතා කරනවා.

ඔබට කල හැක්කේ ඔබගේ ගැබිණි කාලය තුල හැකිතාක් පෝෂණය සිපිරි ආහාර වේලක් ලබා ගැනීමයි. කෑම අරුචිය තිබුනත් කෙසේ හෝ දරුවා වෙනුවෙන් මෙම කැප කිරීම කල යුතුමය. නැතිනම් ඔබට අනාගතයේදී එයට වන්දි ගෙවන්නට සිදුවනු ඇත.

විශේෂයෙන් පොලොස්, කොස් , මුරුංගා කොළ, වැනි ආහාර තම වේලට එක් කරගන්න. හැකිතාක් දුරට ගමේ ගොඩේ ආහාර එක් කරගන්නට බලන්න. ඇපල් දොඩම් වෙනුවට ගමේ පලතුරු ආහාරයට ගන්න. කෘතිම ආහාර වලින් වැලකෙන්න. සැම විටම පැරණි හෙළ සහල් ආහාරයට ගන්න. පාන් පිටි සහිත ආහාර වලින් වැලකෙන්න. කළු තල යනු පෝෂණයෙන් අනූන ආහාරයක්. දවසකට තේහැන්දක් දෙකක් ආහායටගන්න. බතල ටිකක් පෝත්ත සමග ආහායට ගත හැකිනම් හොදයි. කුරක්කන්, මෙනේරි වැනි ධාන්‍ය වර්ග ආහාරයට එක්කරගන්න. මස් මාංශ ආහාරයට ගන්නවා නම් ඒ ගැනද හොදින් සොයා බලා ආහාරයට ගන්න. වැව් මාළු කල් තබා ගැනීමක් සිදුි නොකරන නිසා එය මෙම අනතරු වලින් අඩු විය හැකිය. එහෙත් වගාවන් ඇති පලාත්වල එයද අපට කිව නොහැකිය.

හැකි නම් ගෙදර පෝච්චියක හෝ පුලුවන් විදිහට එලවලු ටිකක් වවා ගන්න. නිවිතිි වැලක්. මුරුංගා ගහක් අනිවාර්‍යයෙන් ගෙදරක වාවා ගන්න. මේ සියලු කැපකිරීම් තම දරුවා වෙනුවෙන් කරන ආයෝජනයක් බව දැනගන්න.

ඒ වගේම තවත් කාරණයක් තමයි ඔබ දත් මදින ටූත් පේස්ට් එක. එය ඔබගේ සහ ඔබගේ දරුවාගේ චින්තන ශක්තිය මොට කරන්නට සමත් බව ඔබ දන්නවාද? ඔබ දත් මදින්නට භාවිතා කරන්නේ ෆ්ලෝරයිඩ් සහිත දන්තාලේපයක් නම් මා මෙහිදී පැවසූ අනතුරට ඔබ හසුවී ඇත. අපගේ මොළයේ මධ්‍ය ප්‍රදේශයේ තියෙනවා පයනියල් ග්‍රන්ථිය කියලා කේතු ආකාර පයින් ගෙඩියක් වැනි ග්‍රන්ථියක්. මෙම ග්‍රන්ථියට අපි තෙවැනි ඇස කියලත් කියනවා. සාස්තෘන් වහන්සේලාගේ හිස මත මෙම කේතු ආකාර ග්‍රන්ථිය පෙන්වීමට පැරණි නිර්මාණ කරුවන් තම නිර්මාණ ශක්තිය යොදාගෙන ඇත. බුදුන් වහන්සේ ගේ හිස මතද මෙවැනි කේතු ආකාරයක් දැක්වෙනවා ඔබ දැක ඇති. ඒ උන්වහන්සේගේ තෙවැනි ඇස ගැන පැරණි කලා කරුවන් දුටු ආකාරයයි.

ෆ්ලෝරයිඩ් සහිත වතුර බීම හෝ දන්තාලේප භාවිතා කිරීම මගින්සිදුවන්නේ මෙම ග්‍රන්ථිය වැසී යාමයි. එවිට සිදුවන්නේ ඔබගේ චින්තන ශක්තිය දුර්වල වීමයි. මෙම ෆ්ලෝරයිඩ් ඔබගේ දරුවාගේ පයනියල් ග්‍රන්ථියටද යම් බලපෑමක් ඇතිකල හැකිය.

දැන් දැන් ඇසෙන සින්දු වලින් මේ ගැන මනාව අවබෝධ කරගත හැකියි. 70 දශකයේ ගීත සමග සසදන විට මෙම ගීත වල තත්වය ඉතාමත් දුර්වල බව අපිට හොදින්ම තේරුම් ගත හැකිය. හේතුව ඇත්තේ ෆ්ලෝරයිඩ් වල බව අපට සැක සංකා රහිතව සිතාගත හැකිය.

ගැබිණි මවක් ලෙස මෙම කාරණා දෙක ගැන ඔබ සැලකිලි මත් වෙනවානම් ඔබට ණුවනැති දරුවෙක් අනාගතයේදී දැක ගත හැකිවේවි.

මීට අමතරව ඔබ බෞද්ධ කාන්තාවක් නම් ආගමානුකූලව තම දරුවාගේ නුවණ වඩවා ගන්නේ කෙසේදැයි තවත් ලිපියකින් ගෙන එන්නම්.

‍මෙත් සිතිනි.
පෝෂණ වේදී ‍ නයන තේනුවර.

 

743 Replies to “ආදණීය අම්මේ. ඔබ ඇත්තටතම ඔබගේ කුසයේ සිටින දරුවාට ආදරෙයිද?”

 1. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been conducting a little homework on this. And he actually ordered me breakfast simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this matter here on your site.

 2. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a coworker who has been conducting a little homework on this. And he actually bought me breakfast because I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your site.

 3. I drop a comment each time I especially enjoy a article on a website or I have something to valuable to contribute to the discussion. It’s triggered by the passion displayed in the article I looked at. And on this article CF Colors v 2.1, Post Formats Admin UI v1.3.1, and Social v2.10 : alexking.org. I was moved enough to post a comment 🙂 I actually do have 2 questions for you if you tend not to mind. Could it be just me or do a few of these responses look like they are left by brain dead folks? 😛 And, if you are posting on other online sites, I’d like to keep up with you. Could you list the complete urls of all your community pages like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?

 4. Great work! That is the kind of info that should be shared across the internet. Shame on Google for no longer positioning this publish higher! Come on over and visit my web site . Thank you =)

 5. After looking into a handful of the articles on your web page, I honestly like your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please visit my web site as well and let me know what you think.

 6. There are definitely a lot of information like that to take into consideration. That is a great point to raise. I use the thoughts over as basic motivation however clearly there are concerns like the one you raise where the most important point will be working in straightforward good faith. I don?t recognize if best techniques have emerged around points like that, yet I make sure that your task is clearly identified as a level playing field. Both young boys as well as ladies really feel the influence of just a moment?s satisfaction, for the remainder of their lives.

 7. May I just say what a comfort to find somebody who actually knows what they are discussing on the internet. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. A lot more people really need to look at this and understand this side of your story. I was surprised you’re not more popular because you certainly possess the gift.

 8. Wonderful work! This is the type of info that should be shared around the web. Shame on the search engines for not positioning this put up higher! Come on over and seek advice from my web site . Thanks =)

 9. You’re so awesome! I do not think I’ve truly read through anything like that before. So wonderful to find someone with some original thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This website is something that is required on the web, someone with some originality.

 10. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am going through problems with your RSS. I don’t understand why I can’t subscribe to it. Is there anybody having identical RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 11. I want to start a blog where I can talk to people and have them respond to my blogs. Not myspace or facebook. I tried blogger but the only blogs I could find were about global warming and guns. I want some where that I can open an account and say what I feel and people respond to my blogs and I can respond to theres. If anyone could help me that would be great!.

 12. The very next time I read a blog, I hope that it doesn’t disappoint me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I genuinely thought you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could fix if you weren’t too busy seeking attention.

 13. Hey there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Exceptional blog and wonderful style and design.

 14. A fascinating discussion is definitely worth comment. I think that you need to write more about this topic, it may not be a taboo subject but usually people don’t talk about such issues. To the next! Many thanks.

 15. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you spending some time and energy to put this content together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 16. I’ve been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 17. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been conducting a little homework on this. And he actually bought me dinner simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your blog.

 18. Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I am going to return once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 19. Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this short article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile.

 20. Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I may come back yet again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 21. After going over a few of the blog articles on your blog, I really appreciate your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Take a look at my website too and let me know your opinion.

 22. A motivating discussion is definitely worth comment. I do believe that you should write more about this topic, it might not be a taboo matter but generally folks don’t speak about such topics. To the next! Kind regards!

 23. Thank you for another informative website. Where else could I get that type of info written in such an ideal way? Iโ€™ve a project that I am just now working on, and Iโ€™ve been on the look out for such information.

 24. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It will always be useful to read through articles from other writers and use a little something from other sites.

 25. Having read this I thought it was rather enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it.

 26. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 27. I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I am hoping to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal site now 😉

 28. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day. It’s always interesting to read through articles from other writers and practice something from their websites.

 29. Aw, this was a very nice post. Taking a few minutes and actual effort to generate a good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

 30. Aw, this was an extremely nice post. Taking the time and actual effort to generate a good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.

 31. It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things
  or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this
  article. I desire to read even more things about it!

 32. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy I stumbled across this in my hunt for something relating to this.

 33. Having read this I believed it was really enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this information together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it.

 34. I?d have to get in touch with you right here. Which is not something I generally do! I appreciate checking out a blog post that will make people believe. Additionally, many thanks for allowing me to comment!

 35. Your style is so unique in comparison to other folks I’ve read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

 36. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance”
  between usability and visual appearance. I must say that you’ve done a great job
  with this. Additionally, the blog loads very quick for me on Chrome.
  Exceptional Blog!

 37. I’m very pleased to uncover this great site. I wanted to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely savored every bit of it and i also have you book-marked to look at new stuff in your site.

 38. I drop a comment whenever I appreciate a article on a site or I have something to contribute to the conversation. It’s caused by the passion displayed in the post I looked at. And on this post CF Colors v 2.1, Post Formats Admin UI v1.3.1, and Social v2.10 : alexking.org. I was excited enough to drop a commenta response 🙂 I actually do have a couple of questions for you if you don’t mind. Could it be just me or does it give the impression like some of these comments appear as if they are written by brain dead visitors? 😛 And, if you are writing on additional places, I’d like to keep up with anything fresh you have to post. Could you list every one of all your community sites like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?

 39. Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 40. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you spending some time and effort to put this article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 41. After I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive 4 emails with the same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Thanks.

 42. I’ve been browsing online more than 2 hours
  today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my view, if all website owners
  and bloggers made good content as you did, the net will be
  much more useful than ever before.

 43. I will right away take hold of your rss as I can’t in finding your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly permit me recognise in order that I may just subscribe. Thanks.

 44. An interesting discussion is worth comment. I do believe that you should write more about this subject matter, it might not be a taboo subject but usually people don’t discuss these subjects. To the next! Cheers!

 45. Hi there! This blog post couldn’t be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I will forward this information to him. Pretty sure he’s going to have a good read. Many thanks for sharing!

 46. Hello there! I could have sworn I’ve visited this blog before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly happy I came across it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 47. Hello, I think your site might be having browser compatibility problems. When I take a look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, fantastic website!

 48. It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 49. Hey would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog soon but
  I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m
  looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had
  to ask!

 50. Its such as you learn my mind! You seem to know so much approximately this, such as you wrote the e-book in it
  or something. I feel that you simply can do with a few % to pressure the message home a little bit, however instead of
  that, this is magnificent blog. A fantastic read.
  I will certainly be back.

 51. I’m not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 52. The next time I read a blog, Hopefully it won’t disappoint me as much as this one. After all, I know it was my choice to read through, however I truly thought you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something that you could fix if you weren’t too busy searching for attention.

 53. The next time I read a blog, I hope that it does not fail me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I really believed you would have something useful to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you could possibly fix if you weren’t too busy searching for attention.

 54. Right here is the right web site for anybody who really wants to find out about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject that’s been written about for years. Excellent stuff, just great.

 55. An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who has been conducting a little research on this. And he in fact bought me breakfast due to the fact that I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your web page.

 56. After research study a few of the blog posts on your site now, and I genuinely like your means of blogging. I bookmarked it to my book mark internet site checklist and will be examining back soon. Pls take a look at my web site too as well as let me understand what you believe.

 57. Hello there! This blog post couldn’t be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I am going to send this post to him. Fairly certain he will have a very good read. Thanks for sharing!

 58. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it. Is there anybody else having the same RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanks!

 59. I was more than happy to discover this web site. I want to to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely appreciated every little bit of it and i also have you bookmarked to look at new things on your blog.

 60. It is actually a great and helpful piece of info. I am satisfied that you shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.|

 61. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Opera. I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem fixed soon. Kudos

 62. I blog quite often and I really appreciate your information. This article has truly peaked my interest. I’m going to take a note of your blog and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed too.

 63. Heya i am for the first time here. I came across this board and I in finding It truly useful & it helped me out much. I hope to present one thing again and aid others such as you helped me.

 64. I?m satisfied, I must state. Truly rarely do I encounter a blog that?s both informative and entertaining, and let me inform you, you have hit the nail on the head. Your idea is impressive; the issue is something that not enough individuals are talking intelligently about. I am really happy that I stumbled across this in my search for something associating with this.

 65. You made some really good points there. I checked on the web to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 66. Spot on with this write-up, I honestly feel this amazing site needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the information!

 67. I have been browsing on-line greater than three hours lately, but I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is beautiful value sufficient for me. Personally, if all web owners and bloggers made excellent content as you did, the internet might be a lot more helpful than ever before.

 68. Aw, this was a really good message. In concept I want to place in composing like this furthermore? taking time as well as actual effort to make a very good post? yet what can I say? I procrastinate alot as well as by no means appear to obtain something done.

 69. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar
  one and i was just curious if you get a lot of spam feedback?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything
  you can recommend? I get so much lately it’s driving
  me crazy so any support is very much appreciated.

 70. I was pretty pleased to uncover this website. I want to to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely really liked every part of it and i also have you book marked to look at new things on your website.

 71. An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who was doing a little homework on this. And he in fact bought me lunch simply because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this issue here on your web site.

 72. I seriously love your site.. Very nice colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own blog and want to find out where you got this from or what the theme is called. Thanks!

 73. Aw, this was a really great article. In idea I wish to place in composing similar to this furthermore? requiring time and actual initiative to make a great write-up? yet what can I say? I hesitate alot and never seem to obtain something done.

 74. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a little homework on this. And he in fact ordered me lunch due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this topic here on your website.

 75. Can I just say what a comfort to discover somebody who actually knows what they are discussing on the web. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. More people should read this and understand this side of your story. I was surprised you’re not more popular because you certainly possess the gift.

 76. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I really hope to check out the same high-grade content by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own site now 😉

 77. Next time I read a blog, Hopefully it won’t disappoint me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, nonetheless I truly thought you’d have something useful to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you could fix if you were not too busy searching for attention.

 78. I?m amazed, I have to state. Actually seldom do I come across a blog site that?s both instructional and amusing, and let me tell you, you have actually struck the nail on the head. Your suggestion is exceptional; the problem is something that inadequate people are talking intelligently about. I am very happy that I came across this in my look for something relating to this.

 79. Around canada online chemist’s shop into a description where she be compelled use herself, up epoch circulation-to-face with the opinion and renal replacement remedy himselfРІ GOP Uptake Dan Crenshaw Crystalloids Cradle РІSNLРІ Modifiers Him In favour of Individual Aim In Midwest. cialis original Uyqgbs zshwts

 80. After research study a few of the post on your website currently, and also I truly like your method of blog writing. I bookmarked it to my book marking site list as well as will be inspecting back quickly. Pls take a look at my website as well as well as let me know what you think.

 81. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little research on this. And he actually ordered me dinner because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this matter here on your blog.

 82. The very next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me just as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read, however I actually believed you would have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about something you can fix if you weren’t too busy searching for attention.

 83. Hello there! This article couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I’ll forward this post to him. Fairly certain he will have a very good read. Many thanks for sharing!

 84. I’ve been browsing online greater than three hours lately, yet I never discovered any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made just right content as you did, the net will likely be much more useful than ever before.|

 85. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something that too few people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this during my hunt for something concerning this.|

 86. I?d need to talk to you right here. Which is not something I typically do! I delight in reading an article that will certainly make individuals think. Additionally, thanks for allowing me to comment!

 87. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who was doing a little homework on this. And he in fact ordered me lunch because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this matter here on your internet site.

 88. It’s perfect time to make a few plans for the future and
  it’s time to be happy. I’ve learn this post and if
  I may just I wish to counsel you some interesting issues or suggestions.
  Maybe you could write next articles relating to this article.
  I wish to read more things approximately
  it!

 89. Hi there! This article couldn’t be written much better! Looking at this
  post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about
  this. I am going to forward this post to him. Fairly certain he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 90. First of all I want to say fantastic blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to know how you center yourself and clear your mind prior to writing. I’ve had a tough time clearing my mind in getting my thoughts out there. I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints? Appreciate it!|

 91. I am not sure where you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for great info I was looking for this information for my mission.|

 92. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!|

 93. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I am hoping to check out the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal blog now 😉

 94. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little research on this. And he actually bought me dinner simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this topic here on your blog.

 95. After I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive 4 emails with the same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Thanks a lot.

 96. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been conducting a little homework on this. And he in fact ordered me lunch due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this issue here on your site.

 97. Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read through articles from other writers and practice a little something from their sites.

 98. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am going through problems with your RSS. I don’t understand why I am unable to subscribe to it. Is there anybody getting similar RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 99. When I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the same comment. There has to be a means you can remove me from that service? Appreciate it.

 100. There are some intriguing moments in this write-up yet I don?t recognize if I see all of them center to heart. There is some legitimacy yet I will certainly take hold viewpoint until I explore it even more. Good article, thanks and we desire much more! Contributed to FeedBurner too

 101. It’s appropriate time to make a few plans for the long run and it’s time to be happy. I’ve learn this publish and if I could I desire to recommend you few interesting issues or suggestions. Maybe you could write subsequent articles relating to this article. I want to learn more issues approximately it!|

 102. First off I would like to say fantastic blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your mind prior to writing. I have had a difficult time clearing my thoughts in getting my thoughts out. I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Many thanks!|

 103. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who had been conducting a little research on this. And he actually bought me lunch simply because I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this matter here on your web page.

 104. Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!|

 105. This is the best blog site for any individual that wishes to discover this topic. You realize so much its almost tough to suggest with you (not that I in fact would want?HaHa). You absolutely placed a brand-new spin on a topic thats been written about for several years. Great stuff, just great!

 106. I’m very happy to discover this site. I want to to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely loved every bit of it and I have you book-marked to see new things on your site.

 107. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely wonderful. I actually like what you have acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can’t wait to read much more from you. This is actually a wonderful site.|

 108. VSL Packaging is one of the premier US Packaging company in NYC. They offer packaging design, packaging bags, packaging boxes, packaging for shippers, packaging for pop displays and other services like 3D rendering and embossing/debossing finishing. They also provide custom packaging for retail and commercial companies. VSL Packaging is located at https://www.vslpackaging.com/ , 149 W 27th St 4th Floor, New York, NY 10001, P2W4+HV New York

 109. An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who was doing a little homework on this. And he in fact ordered me breakfast because I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this subject here on your web page.

 110. I seriously love your site.. Great colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m looking to create my own website and would love to know where you got this from or just what the theme is called. Thank you.

 111. I’m very happy to uncover this page. I wanted to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely really liked every bit of it and i also have you book-marked to check out new stuff on your site.

 112. Can I simply just say what a relief to uncover someone that actually knows what they are talking about on the internet. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. More people must look at this and understand this side of the story. I can’t believe you’re not more popular since you certainly possess the gift.

 113. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t know why I cannot subscribe to it. Is there anybody getting the same RSS issues? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanx.

 114. Thanks for one’s marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you will be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back later in life. I want to encourage you continue your great work, have a nice morning!|

 115. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anyone else getting the same RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!

 116. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who has been conducting a little homework on this. And he in fact ordered me breakfast due to the fact that I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this matter here on your internet site.

 117. This is the perfect website for anybody who wishes to understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that’s been discussed for a long time. Great stuff, just excellent.

 118. I was really delighted to discover this web-site. I intended to many thanks for your time for this fantastic read!! I certainly appreciating every little of it and I have you bookmarked to look into brand-new stuff you post.

 119. Hi! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and excellent style and design.|

 120. I?m pleased, I must claim. Actually rarely do I experience a blog that?s both enlightening and entertaining, and let me tell you, you have actually hit the nail on the head. Your concept is exceptional; the problem is something that not nearly enough people are speaking wisely about. I am very delighted that I stumbled across this in my search for something connecting to this.

 121. Wonderful blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused .. Any ideas? Bless you!|

 122. I uncovered your blog site on google as well as check a few of your very early messages. Continue to keep up the great operate. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Viewers. Looking for onward to finding out more from you later!?

 123. I simply want to say I am just new to weblog and definitely savored this web page. Almost certainly I’m planning to bookmark your blog post . You amazingly have fabulous stories. With thanks for sharing with us your web-site.

 124. Bet how much you want on sports, economics, world events and more. Augur: Your global, anonymous no-limit betting platform with no middle man. Start trading now -> https://bit.ly/augurnow Augur is a decentralized oracle and peer to peer protocol for prediction markets. which makes Augur is free, public, open source software.

 125. Hi there! This article could not be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will send this post to him. Pretty sure he will have a great read. Thank you for sharing!|

 126. I was very happy to locate this web-site. I wanted to many thanks for your time for this wonderful read!! I most definitely taking pleasure in every little bit of it and also I have you bookmarked to take a look at new stuff you post.

 127. Nice weblog here! Also your site quite a bit up very fast! What host are you the use of? Can I am getting your affiliate hyperlink for your host? I desire my web site loaded up as fast as yours lol|

 128. I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite sure I’ll learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!|

 129. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little research on this. And he actually bought me lunch due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this matter here on your internet site.|

 130. Can I just state what a relief to locate somebody that actually recognizes what theyre speaking about online. You certainly know exactly how to bring an issue to light and also make it vital. Even more individuals require to read this and comprehend this side of the tale. I cant believe youre not extra prominent due to the fact that you certainly have the present.

 131. This is the right blog for anyone who intends to learn about this subject. You realize a lot its practically difficult to argue with you (not that I actually would want?HaHa). You most definitely placed a new spin on a topic thats been discussed for many years. Wonderful things, just wonderful!

 132. An outstanding share, I simply provided this onto a colleague who was doing a little evaluation on this. And also he as a matter of fact bought me morning meal because I found it for him. smile. So let me reword that: Thnx for the reward! Yet yeah Thnkx for investing the time to discuss this, I really feel highly regarding it and also enjoy finding out more on this subject. Ideally, as you end up being know-how, would certainly you mind updating your blog site with more information? It is extremely practical for me. Large thumb up for this blog post!

 133. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any techniques to help prevent content from being stolen? I’d truly appreciate it.|

 134. After research a few of the post on your website currently, and I genuinely like your means of blogging. I bookmarked it to my book marking site checklist and will be examining back quickly. Pls look into my web site also as well as let me recognize what you assume.

 135. fantastic issues altogether, you simply gained a new reader. What could you suggest in regards to your submit that you simply made some days ago? Any positive?|

 136. I will right away take hold of your rss as I can not find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Please let me know in order that I may subscribe.

  Thanks.

 137. Hi! I simply would like to offer a substantial thumbs up for the terrific information you have below on this post. I will certainly be coming back to your blog for more quickly.

 138. It is appropriate time to make some plans for the
  future and it is time to be happy. I’ve read this publish
  and if I could I want to recommend you few fascinating things
  or tips. Perhaps you could write subsequent articles regarding this article.
  I wish to read even more things approximately it!

 139. I will immediately grasp your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription link or newsletter service.
  Do you’ve any? Please allow me realize so that I may just subscribe.
  Thanks.

 140. hey there and thank you for your info – I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this website, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon.|

 141. When I originally commented I clicked the -Alert me when new comments are included- checkbox and also currently each time a comment is added I obtain 4 emails with the exact same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 142. I just desire to share it with you that I am new to posting and undeniably loved your information. Quite possibly I am inclined to remember your blog post . You simply have superb article content. Get Pleasure From it for sharing with us your own website document

 143. This is the best blog for any person who wants to find out about this subject. You understand so much its almost difficult to suggest with you (not that I actually would want?HaHa). You absolutely put a new spin on a topic thats been covered for many years. Great things, simply terrific!

 144. The following time I check out a blog site, I hope that it doesn’t disappoint me as long as this. I mean, I recognize it was my choice to read, yet I really thought youd have something fascinating to say. All I hear is a lot of whining regarding something that you can take care of if you werent as well active looking for attention.

 145. There are some fascinating moments in this short article yet I don?t understand if I see all of them center to heart. There is some validity yet I will hold point of view up until I explore it additionally. Excellent write-up, thanks and we want extra! Included in FeedBurner too