ආදණීය අම්මේ. ඔබ ඇත්තටතම ඔබගේ කුසයේ සිටින දරුවාට ආදරෙයිද?

ඔබ ගැබිණියක් බව දැනගත් දා සිටම ඔබ ඔබගේ සියළු සිතුම් පැතුම් සහ ආශාවන් දරුවා වෙනුවෙන් කැප කල යුතුය. එය එසේ නොවේ යැයි සිතනවා නම් ඔබ දරුවාට කරන්නේ මහා අසාධාරණයකි. මා එසේ පවසන්නේ ඇයි දැයි සමහර විට ඔබට වැටහෙනවා ඇති.

ඔබගේ දරුවා ඔටිසම් තත්වයේ දරුවෙක් වනවාට ඔබ කිසිසේත්ම අකමැති බව මා දන්නවා. එසේ නම් ඊට පාදක වන කරුණු කාරණා ඔබ දැනගෙන සිටිය යුතු වෙනවා. ඔටිසම් වලට ප්‍රධානම හේතුව ලෙසට මේ වන විට සැලකෙන්නේ ග්ලයිෆෝස්ට් සහිත ආහාර අනුභවයයි. මේ ගැන මා ලිපි කිහිපයක් ලියා තියෙනවා. ඒවා කියවා බලන්න.

ග්ලයිෆොසේට් යනු වල් නාශකයකි. නිශ්පාදන සමාගම පවසන පරිදි මෙම වල් නාශකය නිසා කිසිදු විටක මිනිස් දේහයට හානියක් නොවේ. නමුත් මෙම වල් නාශකය නිසා බැක්ටීරියාවන් විනාශ වන බව අපි දනිමු. මෙම වල්නාශකය අපි ආහාර සමග අපගේ සිරුරට ගතහොත් අපගේ අන්ත්‍ර වල සිටින සිරුරට හිතකර බැක්ටීරියා වර්ගද විනාශයට පත්වේ. දැන් සිදු වන්නේ අපගේ ශරීරයට විටමින් වර්ග නිපදවන බැක්ටිරියාවන්ද මේ අයුරින් මරණයට පත්වීමයි. ඉතිං ඔබ ගැබිණි මවක් නම් සිදුවන්නේ ඔබගේ කුසයේසිටින දරුවාට නිසි පෝෂණයක් ලබා දීමට නොහැකි වීමයි. මේ අනුව දරුවාගේ මොළයේද නිසි වර්ධනයක් සිදු නොවන්නට ගල්යිෆෙසේට් හේතු වෙනවා.

ග්ලයිෆොසේට් වැඩිපුර භාවිතා කරන ආහාර වලින් හැකිතාක් වලකින්නට හැකිනම් එයයි ඔබ කල යුතු වන්නේ. මා දන්නා ආකාරයට මඤ්ඤොක්කා ගලවන්නට පෙරද පස බුරුල් වන්නට මෙම වල් නාශකය ඉසිනවා. එසේම වී වගාවේදීද භාවිතා කරනවා.

ඔබට කල හැක්කේ ඔබගේ ගැබිණි කාලය තුල හැකිතාක් පෝෂණය සිපිරි ආහාර වේලක් ලබා ගැනීමයි. කෑම අරුචිය තිබුනත් කෙසේ හෝ දරුවා වෙනුවෙන් මෙම කැප කිරීම කල යුතුමය. නැතිනම් ඔබට අනාගතයේදී එයට වන්දි ගෙවන්නට සිදුවනු ඇත.

විශේෂයෙන් පොලොස්, කොස් , මුරුංගා කොළ, වැනි ආහාර තම වේලට එක් කරගන්න. හැකිතාක් දුරට ගමේ ගොඩේ ආහාර එක් කරගන්නට බලන්න. ඇපල් දොඩම් වෙනුවට ගමේ පලතුරු ආහාරයට ගන්න. කෘතිම ආහාර වලින් වැලකෙන්න. සැම විටම පැරණි හෙළ සහල් ආහාරයට ගන්න. පාන් පිටි සහිත ආහාර වලින් වැලකෙන්න. කළු තල යනු පෝෂණයෙන් අනූන ආහාරයක්. දවසකට තේහැන්දක් දෙකක් ආහායටගන්න. බතල ටිකක් පෝත්ත සමග ආහායට ගත හැකිනම් හොදයි. කුරක්කන්, මෙනේරි වැනි ධාන්‍ය වර්ග ආහාරයට එක්කරගන්න. මස් මාංශ ආහාරයට ගන්නවා නම් ඒ ගැනද හොදින් සොයා බලා ආහාරයට ගන්න. වැව් මාළු කල් තබා ගැනීමක් සිදුි නොකරන නිසා එය මෙම අනතරු වලින් අඩු විය හැකිය. එහෙත් වගාවන් ඇති පලාත්වල එයද අපට කිව නොහැකිය.

හැකි නම් ගෙදර පෝච්චියක හෝ පුලුවන් විදිහට එලවලු ටිකක් වවා ගන්න. නිවිතිි වැලක්. මුරුංගා ගහක් අනිවාර්‍යයෙන් ගෙදරක වාවා ගන්න. මේ සියලු කැපකිරීම් තම දරුවා වෙනුවෙන් කරන ආයෝජනයක් බව දැනගන්න.

ඒ වගේම තවත් කාරණයක් තමයි ඔබ දත් මදින ටූත් පේස්ට් එක. එය ඔබගේ සහ ඔබගේ දරුවාගේ චින්තන ශක්තිය මොට කරන්නට සමත් බව ඔබ දන්නවාද? ඔබ දත් මදින්නට භාවිතා කරන්නේ ෆ්ලෝරයිඩ් සහිත දන්තාලේපයක් නම් මා මෙහිදී පැවසූ අනතුරට ඔබ හසුවී ඇත. අපගේ මොළයේ මධ්‍ය ප්‍රදේශයේ තියෙනවා පයනියල් ග්‍රන්ථිය කියලා කේතු ආකාර පයින් ගෙඩියක් වැනි ග්‍රන්ථියක්. මෙම ග්‍රන්ථියට අපි තෙවැනි ඇස කියලත් කියනවා. සාස්තෘන් වහන්සේලාගේ හිස මත මෙම කේතු ආකාර ග්‍රන්ථිය පෙන්වීමට පැරණි නිර්මාණ කරුවන් තම නිර්මාණ ශක්තිය යොදාගෙන ඇත. බුදුන් වහන්සේ ගේ හිස මතද මෙවැනි කේතු ආකාරයක් දැක්වෙනවා ඔබ දැක ඇති. ඒ උන්වහන්සේගේ තෙවැනි ඇස ගැන පැරණි කලා කරුවන් දුටු ආකාරයයි.

ෆ්ලෝරයිඩ් සහිත වතුර බීම හෝ දන්තාලේප භාවිතා කිරීම මගින්සිදුවන්නේ මෙම ග්‍රන්ථිය වැසී යාමයි. එවිට සිදුවන්නේ ඔබගේ චින්තන ශක්තිය දුර්වල වීමයි. මෙම ෆ්ලෝරයිඩ් ඔබගේ දරුවාගේ පයනියල් ග්‍රන්ථියටද යම් බලපෑමක් ඇතිකල හැකිය.

දැන් දැන් ඇසෙන සින්දු වලින් මේ ගැන මනාව අවබෝධ කරගත හැකියි. 70 දශකයේ ගීත සමග සසදන විට මෙම ගීත වල තත්වය ඉතාමත් දුර්වල බව අපිට හොදින්ම තේරුම් ගත හැකිය. හේතුව ඇත්තේ ෆ්ලෝරයිඩ් වල බව අපට සැක සංකා රහිතව සිතාගත හැකිය.

ගැබිණි මවක් ලෙස මෙම කාරණා දෙක ගැන ඔබ සැලකිලි මත් වෙනවානම් ඔබට ණුවනැති දරුවෙක් අනාගතයේදී දැක ගත හැකිවේවි.

මීට අමතරව ඔබ බෞද්ධ කාන්තාවක් නම් ආගමානුකූලව තම දරුවාගේ නුවණ වඩවා ගන්නේ කෙසේදැයි තවත් ලිපියකින් ගෙන එන්නම්.

‍මෙත් සිතිනි.
පෝෂණ වේදී ‍ නයන තේනුවර.

 

170 Replies to “ආදණීය අම්මේ. ඔබ ඇත්තටතම ඔබගේ කුසයේ සිටින දරුවාට ආදරෙයිද?”

 1. Bet how much you want on sports, economics, world events and more. Augur: Your global, anonymous no-limit betting platform with no middle man. Start trading now -> https://bit.ly/augurnow Augur is a decentralized oracle and peer to peer protocol for prediction markets. which makes Augur is free, public, open source software.

 2. Hi there! This article could not be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will send this post to him. Pretty sure he will have a great read. Thank you for sharing!|

 3. I was very happy to locate this web-site. I wanted to many thanks for your time for this wonderful read!! I most definitely taking pleasure in every little bit of it and also I have you bookmarked to take a look at new stuff you post.

 4. Nice weblog here! Also your site quite a bit up very fast! What host are you the use of? Can I am getting your affiliate hyperlink for your host? I desire my web site loaded up as fast as yours lol|

 5. I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite sure I’ll learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!|

 6. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little research on this. And he actually bought me lunch due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this matter here on your internet site.|

 7. Can I just state what a relief to locate somebody that actually recognizes what theyre speaking about online. You certainly know exactly how to bring an issue to light and also make it vital. Even more individuals require to read this and comprehend this side of the tale. I cant believe youre not extra prominent due to the fact that you certainly have the present.

 8. This is the right blog for anyone who intends to learn about this subject. You realize a lot its practically difficult to argue with you (not that I actually would want?HaHa). You most definitely placed a new spin on a topic thats been discussed for many years. Wonderful things, just wonderful!

 9. An outstanding share, I simply provided this onto a colleague who was doing a little evaluation on this. And also he as a matter of fact bought me morning meal because I found it for him. smile. So let me reword that: Thnx for the reward! Yet yeah Thnkx for investing the time to discuss this, I really feel highly regarding it and also enjoy finding out more on this subject. Ideally, as you end up being know-how, would certainly you mind updating your blog site with more information? It is extremely practical for me. Large thumb up for this blog post!

 10. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any techniques to help prevent content from being stolen? I’d truly appreciate it.|

 11. After research a few of the post on your website currently, and I genuinely like your means of blogging. I bookmarked it to my book marking site checklist and will be examining back quickly. Pls look into my web site also as well as let me recognize what you assume.

 12. fantastic issues altogether, you simply gained a new reader. What could you suggest in regards to your submit that you simply made some days ago? Any positive?|

 13. I will right away take hold of your rss as I can not find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Please let me know in order that I may subscribe.

  Thanks.

 14. Hi! I simply would like to offer a substantial thumbs up for the terrific information you have below on this post. I will certainly be coming back to your blog for more quickly.

 15. It is appropriate time to make some plans for the
  future and it is time to be happy. I’ve read this publish
  and if I could I want to recommend you few fascinating things
  or tips. Perhaps you could write subsequent articles regarding this article.
  I wish to read even more things approximately it!

 16. I will immediately grasp your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription link or newsletter service.
  Do you’ve any? Please allow me realize so that I may just subscribe.
  Thanks.

 17. hey there and thank you for your info – I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this website, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon.|

 18. When I originally commented I clicked the -Alert me when new comments are included- checkbox and also currently each time a comment is added I obtain 4 emails with the exact same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 19. I just desire to share it with you that I am new to posting and undeniably loved your information. Quite possibly I am inclined to remember your blog post . You simply have superb article content. Get Pleasure From it for sharing with us your own website document

 20. This is the best blog for any person who wants to find out about this subject. You understand so much its almost difficult to suggest with you (not that I actually would want?HaHa). You absolutely put a new spin on a topic thats been covered for many years. Great things, simply terrific!

 21. The following time I check out a blog site, I hope that it doesn’t disappoint me as long as this. I mean, I recognize it was my choice to read, yet I really thought youd have something fascinating to say. All I hear is a lot of whining regarding something that you can take care of if you werent as well active looking for attention.

 22. There are some fascinating moments in this short article yet I don?t understand if I see all of them center to heart. There is some validity yet I will hold point of view up until I explore it additionally. Excellent write-up, thanks and we want extra! Included in FeedBurner too

 23. I will right away take hold of your rss as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly allow me recognize in order that I may just subscribe. Thanks.|

 24. Its such as you learn my mind! You appear to grasp so much about this, such as you wrote the e-book in it or something. I believe that you just can do with some to drive the message house a little bit, but instead of that, this is fantastic blog. A fantastic read. I will definitely be back.|

 25. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your website in my social networks!|

 26. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the issue fixed soon. Thanks|

 27. whoah this weblog is wonderful i like studying your posts. Keep up the great work! You understand, a lot of individuals are searching around for this information, you can help them greatly. |

 28. An intriguing conversation is worth remark. I think that you need to create much more on this subject, it might not be a frowned on topic but usually people are not enough to speak on such topics. To the next. Thanks

 29. hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical points using this site, as I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon.|

 30. I have recently started a blog, the information you provide on this site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. “Never trust anybody who says ‘trust me.’ Except just this once, of course. – from Steel Beach” by John Varley.

 31. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!|

 32. I do trust all the concepts you have offered in your post. They’re really convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too brief for beginners. May you please lengthen them a bit from next time? Thank you for the post.|

 33. It’s practically extremely difficult to find well-educated visitors on this theme, however, you seem like you are familiar with those things you’re raving about! Bless You

 34. It truly is almost close to impossible to see well-qualified visitors on this theme, nonetheless you look like you understand what exactly you’re talking about! Regards

 35. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 36. Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort to produce a great article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

 37. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 38. It certainly is nearly not possible to find well-informed women and men on this theme, regrettably you seem like you comprehend those things you’re revealing! With Thanks

 39. You are so awesome! I do not suppose I’ve read through a single thing like this before. So wonderful to discover somebody with a few unique thoughts on this topic. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is one thing that is needed on the web, someone with a bit of originality.

 40. Right here is the right web site for anybody who really wants to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject that’s been written about for many years. Great stuff, just excellent.

 41. You’re so awesome! I do not think I’ve truly read through something like that before. So great to find another person with a few original thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with a bit of originality.

 42. I absolutely love your blog.. Excellent colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own blog and would like to know where you got this from or what the theme is called. Many thanks.

 43. You’re so interesting! I don’t suppose I’ve truly read through something like that before. So great to discover somebody with a few genuine thoughts on this subject matter. Seriously.. thank you for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with some originality.

 44. What i do not realize is actually how you’re not really a lot more smartly-favored than you might be right now. You’re very intelligent. You recognize therefore significantly in terms of this topic, produced me personally consider it from so many numerous angles. Its like men and women aren’t interested until it’s one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs nice. All the time maintain it up!

 45. After checking out a few of the blog articles on your web page, I really appreciate your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please visit my website as well and tell me how you feel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *