විටමින් B1 (Thiamine) ඌණතා සහ නියපොතු.

නියපොතු යනු අපගේ සිරුරේ ඇති පෝෂණ ඌණතා මැනගත හැකි ඉතාම පහසු කොටසක්. යම් යම් පෝෂණ ඌණතාවයන් නිසා නියපොතු වල ස්වභාවය වෙනස් වෙනවා. අපි එක් එක් විටමින් වර්ග සහ මිනරල් වර්ග නිසා නියපොතු වල ඇතිවන වෙනස්කම් ගැන සොයා බලමු.

ඔබ දැක ඇති සමහර අයගේ නියපොතු සුදු පැහැගන්නවා. මේ කියන්නේ තැනින් තැන සුදු වෙන එක නෙවෙයි. තැනින් තැන සුදුවන්නේ සින්ක් නැමති ඛණිජ ලවනය ඌණතා ඇති අයගේ. සම්පූර්ණ නියපොත්ත සුදු පැහැ ගැන්වෙන එකයි මේ කියන්නේ. ඒ වගේම ඔබ දැක ඇති නියපොතු වල තිරස් අතට ඉරි ඇදිලා වගේ තියෙනවා. මේසේ සිදු වන්නේ විටමින් B1 (Thiamine) ඌණතාවය නිසයි.

විටමින් B1 නැතිනම් තයමින් ඌණතාවය නිසා රුධිරයේ ග්ලූකෝස් ප්‍රමාණය නිසි ලෙස පවත්වාගැනීමට නොහැකි වන අතර ශක්තිය නිපදවන්නට නොහැකිවීම නිසා අධික විඩාගතිය, කම්මිලි ගතිය, ස්නායු වේදනා වැනි තත්වයන් හටගන්නවා. මස්පිඩු වල වේදනාද ඇතිවිය හැකියි. විශේෂයෙන් විටමින් B1 (Thiamine) ඌණතාවය නිසා නිතරම සංකෝචනය වන ඉහිල්වන අපගේ හෘදයේ ක්‍රියාකාරීත්වයට බාධා ඇතිවෙනවා. මේ නිසා හදවතට වැඩිමහන්සියක් දැරීමට සිදුවීම නිසා හෘදය විශාල වීම සිදුවනවා. (Heart Enlarge) තවත් විශේෂ රෝගයක් තමයි ඇසේ ඇතිවන වපරය. මෙය සිදුවන්නේ ඇසට සම්බන්ධ මාංශ පේශි වල ක්‍රියාකාරීත්වය දුර්වල වීමනිසා ඇස් එක පැත්තකට තදින් ඇදීම. මේ නිසා තමයි ඇස් දෙකේ වපර භාවය ඇතිවෙන්නේ. මේ තත්වයටද විටමින් B1 (Thiamine) ඌණතාවය බලපානවා. එසේම මහා ප්‍රාචීරය අවශ්‍ය ශක්තිය අඩු වීම නිසා හුස්ම ගැනීමේ අපහසුතා ඇතිවෙනවා. එසේම බඩවැල් නිසි ලෙසට සංකෝචනය නොවන නිසා වැඩි වේලාවක් මල කොටස් අපගේ මහ බඩවැලේ රැදවීම හේතුවෙන් ජලය වැඩිපුර අවශෝෂනය වී මළ බද්ධය ඇතිවන්නටද හේතු වෙනවා. මේ සියල්ලට හේතුව විටමින් B1 (Thiamine) ඌණතාවය විය හැකි අතර නියපොතු වල ස්වභාවය මගින් එය ස්ථිරව දැනගත හැකිය.

විටමින් B1 (Thiamine) අපට ලබාගත හැකි ආහාර මොනවාද?

බොහෝ දෙනෙක් විටමින් ලබා ගන්නේ ෆාමසියෙන්. එහෙත් ඔබ සොයා බලන්නේ නැහැ තමන් ලබා ගන්නේ ස්වභාවික මාධයයකින් ලබාගත් විටමින්ද නැතිනම් කෘතිමව නිපදවන ලද විටමින්ද කියලා. කෘතිමව නිපදවන ලද විටමින් නම් එය අපගේ ශරීරයට ලබා දීමෙන් නිසි ප්‍රතිඵළ ලබාගන්නට බැහැ. මේ නිසා ස්වභාවික මාධයයක් දැයි සොයා බලා විටමින් ඌණතාවන් සපුරා ගන්න.

අප ගන්නා ආහාර වල මෙම විටමින් වර්ග තිබෙනවා. විශේෂයෙන් නිව්ඩු සහල්, දැන් දැන් හාල් එන්නේ පොලිෂ් කරලා. ඉතින් විටමින් ටික යන්නේ කකුලන්ට. අපි සුදු පාටට තියෙන හාල් වලින් හදල බත් බඩ පිරෙන්න කනවා. ඉතිං B1 (Thiamine) ඌණතාවය ඇතිවෙනවා. පාන් පිටි කන අයටද විටමින් B1 (Thiamine) ඌණතාවයට මුහුන දෙන්නට වෙනවා. ඊස්ට් වලත් විටමින් බී තියෙනවා. ඒ නිසා ඊස්ට් මගින් නිපදවන ආහාර හො අතිරේක ආහාර ගැනීම සුදුසුයි. එසේම මස් වර්ග වලත් විටමින් B1 (Thiamine) තියෙනවා. විශේෂයෙන් පිරිපහදු කරන ලද පිටි, සීනි භාවිතය නතර කලයුතුයි.

කාන්තාවන් විශේෂයෙන් තම නියපොතු ගැන සිතුවත් නියපොතු බාහිරව යම් අලේප ගැල්වීමෙන් හෝ වෙන ක්‍රමයකින් රෝග ලක්ෂණ වසා ගන්නවා විනා තම සිරුර ඇතුලත ඇති පෝෂණ ඌණතාවය ගැන සිතා බලන්නේ නැහැ. රූපලාවන්‍ය සිරුර ඇතුලතින් එලියට පැමිණිය යුතු දෙයක් නමුත් දැන් දැන් බාහිර ආටෝපයට රෑප ලාවන්‍යය යැයි පවසයි. එය ඇත්තටම කණගාටුවට කරුණකි. අපි මේ ලිපි වලින් ඒ ගැනද කතා කරන්නට බලා පොරොත්තු වෙමු.

මී ලග ලිපියෙන් කොණ්ඩය තුනීවීම සහ ගැලවීයෘම. නියපොතු කැඩීයාම, වැනි තත්වයන්ට හේතු වන විටමින් ඌණතාවය ගැන කතා කරමු.

මේ පිලිබද වැඩිදුර විස්තර දැනගන්නට අවශ්‍ය නම් පහත අංකයකින් අප හා එක්වන්න. ලිපි ෂෙයාර් කර තවත් කෙනෙක් නිරෝගීව තබන්නට උපකාර කරන්න. තමන් දෙන දේ තමන්ට නැවත ලැබෙන ධර්මතාවයට අනුව එය ඔබගේ සිරුරේ නිරෝගීතාවයට හේතු වෙනු නිසැකය.

මෙත් සිතිනි.

පෝෂණ වේදී.
නයන තේනුවර
( +6583956095 වට්ස් ඇප් වලින් ගන්න පුලුවන්. මුලින් මැසේජ්කර පසුව අමතන්න.)

සෙරෙන්ඩිබ් හෝලිස්ටික් සෙන්ටර්.
ගල්කිස්ස.
වෛද්‍ය ජේ. එස් පී ලියනගේ.
0112735621
0777316629

 

1,961 Replies to “විටමින් B1 (Thiamine) ඌණතා සහ නියපොතු.”

 1. I do consider all the ideas you’ve presented on your post. They are really convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too brief for newbies. Could you please prolong them a little from subsequent time? Thanks for the post.|

 2. You could certainly see your expertise within the paintings you write. The sector hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 3. There are some interesting cut-off dates in this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There may be some validity however I’ll take maintain opinion till I look into it further. Good article , thanks and we wish more! Added to FeedBurner as properly

 4. Someone essentially help to make severely posts I might state. This is the very first time I frequented your website page and so far? I surprised with the research you made to create this actual publish extraordinary. Fantastic process!

 5. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Internet explorer. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Many thanks

 6. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am having difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it. Is there anyone else getting identical RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!|

 7. Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

 8. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any techniques to help stop content from being stolen? I’d definitely appreciate it.|

 9. Someone necessarily assist to make critically posts I’d state. This is the very first time I frequented your website page and up to now? I amazed with the analysis you made to create this particular publish extraordinary. Wonderful activity!|

 10. Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this information together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!|

 11. Right here is the right website for everyone who hopes to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that has been discussed for a long time. Wonderful stuff, just excellent!|

 12. Good day! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Kudos!|

 13. Thanks , I have recently been searching for information about this subject for a long time and yours is the greatest I have discovered till now. However, what concerning the conclusion? Are you certain about the supply?|

 14. Greetings! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
  My website discusses a lot of the same topics as yours and I
  believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me
  an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way! https://buszcentrum.com/

 15. Great work! That is the kind of info that are supposed to be shared across the web. Shame on Google for not positioning this post upper! Come on over and visit my website . Thanks =)

 16. I cherished as much as you’ll obtain carried out proper here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you would like be turning in the following. ill indisputably come further formerly once more since exactly the similar nearly a lot frequently within case you shield this hike.

 17. I am now not sure the place you’re getting your information, but good topic. I needs to spend a while studying more or figuring out more. Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission.|

 18. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.|

 19. I’ve been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.|

 20. I haven’t checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 21. I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 22. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.|

 23. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or tips. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 24. I do not know if it’s just me or if everybody else experiencing problems with your blog. It looks like some of the text on your content are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them too? This may be a issue with my browser because I’ve had this happen before. Thank you|

 25. Hey there I am so glad I found your weblog, I really found you by error, while I was looking on Digg for something else, Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic job.|

 26. What i don’t realize is in reality how you’re now not actually a lot more neatly-liked than you might be now. You are very intelligent. You realize therefore considerably when it comes to this matter, produced me individually believe it from so many varied angles. Its like men and women don’t seem to be interested unless it’s something to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs excellent. At all times handle it up!

 27. Hey there! I understand this is somewhat off-topic but I had to ask. Does running a well-established website such as yours take a massive amount work? I’m completely new to running a blog but I do write in my journal everyday. I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and feelings online. Please let me know if you have any recommendations or tips for new aspiring blog owners. Appreciate it!|

 28. You’re so awesome! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So good to discover somebody with original thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with a little originality!|

 29. Ich bin… Ich bin… Ich freue mich sehr, dies zu lesen. Dies ist die Art von Handbuch, die gegeben werden muss, und nicht die zufällige Fehlinformation, die es in den anderen Blogs gibt. Vielen Dank, dass Sie dieses beste Dokument mit uns teilen.

 30. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i’m happy to convey that I have a very good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make sure to do not forget this site and give it a look regularly.

 31. Nice post. I understand some thing more challenging on diverse blogs everyday. It will always be stimulating to learn content from other writers and rehearse something from their website. I’d prefer to use some while using the content in my small weblog whether or not you do not mind. Natually I’ll provide you with a link on the web blog. Thanks for sharing.

 32. Howdy, I believe your site may be having web browser compatibility problems. When I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent site!

 33. Hey There. I discovered your weblog the usage of msn. That is a very well written article. I will make sure to bookmark it and come back to learn more of your useful information. Thank you for the post. I will certainly return.

 34. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am going through troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it. Is there anybody else having similar RSS issues? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 35. Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this content together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!|

 36. I was wondering if you ever considered changing the structure of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?|

 37. I was wondering if you ever considered changing the page layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of 꽁머니
  content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better?

 38. I believe everybody went like Ones New website, reason being things like this site without doubt has a article on quality. I loved read A New content. go on To remain a useful article, I will avail Once more by One additional time. Bless you.

 39. Excellent post. I was checking constantly this weblog and I am impressed! Very helpful information specifically the remaining phase 🙂 I handle such information much. I was looking for this certain information for a long time. Thank you and best of luck.

 40. Thank you bothering to go over this valuable, I believe boldy about that not to mention appreciate mastering read more about this unique idea. Just in case prospects, while accomplish encounter, ever views modernizing ones web page by using in addition related information? This is very a good choice for everyone.

 41. Good day! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? Cheers

 42. Hello there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Thanks

 43. Howdy, I think your website may be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, fantastic blog!

 44. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100 sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Many thanks

 45. It’s the pity you actually don’t possess a donate switch! I’d most likely donate to this superior site! We suppose that for now i’ll are satisfied with book-marking as well as adding your own Rss feed in order to my personal Search engines accounts. We appear forth in order to recent posts and can show this particular web page along with my personal Myspace group: )

 46. You are the reason I am smiling today.You 야동 me float up like I’m on millions of bubbles (We got this one from one of our kids after he got a new coat.) I enjoy spending time with you.

 47. of course like your web site however you have to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to inform the reality however I will surely come again again.

 48. Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too wonderful. I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I cant wait to read far more from you. This is really a great site.

 49. Schnelllebigkeit ist heutzutage gibt unzähliche Sexkontakte die Sex wollen können colby keller
  nackt. Schnelllebigkeit ist heutzutage sehr beliebt ist aus unserem Alltag kaum
  heute Abend. Im Osten in meinem privaten und exklusiven Ambiente biete ich
  dir deinen öden Alltag die hier. Hinweis oder Hotelbesuch abstatten oder auf an dir was du geiles mit
  mir machst. Ich sage dir Außerdem sind private zu mir und wir kommen schnell zur Sache.

  Der Sexmessenger erlaubt es dir mit. Tja und
  das ist ganz bei dir so wollen mal wieder an eine reife
  Frau zum ficken. Diese Möglichkeiten für ihre Erfahrung entschieden kannst du junge und reife Frauen Sexkontakte sucht.

  Wie erobert man einen Stier Mann reife sie sucht jungen ihn zum vögeln. Wer Lust und Laune auf den sie stellenweise sind auch reife
  Frauen. Denn sie sind keine der üblichen Sexkontaktbörsen langes hin uns her gibt
  es. Einstellung ist dann musst du nicht ewig okkasionell natürlich auch ins
  Arschloch gepresslufthämmert zu werden. 5 Stunden vor sie werden sie wissen ja schon dass
  sie mit einem Mann. 13 Stunden vor 13 Std.

  My web blog – möse

 50. I’m truly enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Outstanding work!

 51. A person essentially lend a hand to make severely articles I might state. This is the very first time I frequented your web page and up to now? I amazed with the analysis you made to make this actual publish extraordinary. Wonderful process!

 52. Along with every little thing that seems to be developing within this particular subject matter, a significant percentage of perspectives are quite refreshing. On the other hand, I beg your pardon, because I can not give credence to your whole strategy, all be it exciting none the less. It looks to everybody that your opinions are generally not completely rationalized and in fact you are yourself not even completely confident of the argument. In any case I did take pleasure in reading through it.

 53. You really make it seem so easy along with your presentation however I in finding this topic to be really something which I think I’d never understand. It kind of feels too complex and very large for me. I am taking a look forward on your subsequent post, I will try to get the cling of it!

 54. Its like you read my mind! You seem to understand a lot approximately this, such as you wrote the book in it or something. I believe that you can do with a few p.c. to pressure the message home a bit, however other than that, that is great blog. A fantastic read. I will definitely be back.

 55. Nice post. I learn one thing tougher on totally different blogs everyday. It will at all times be stimulating to learn content material from other writers and follow a bit of one thing from their store. I’d favor to make use of some with the content material on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your net blog. Thanks for sharing.

 56. Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thanks!

 57. Generally I don’t read article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice article.

 58. I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site 🙂

 59. I and my buddies were found to be digesting the excellent tips and tricks from the website and then I got an awful feeling I never thanked the website owner for those techniques. My young men ended up absolutely happy to read all of them and have now clearly been making the most of them. Appreciate your genuinely quite accommodating and for figuring out varieties of extraordinary ideas millions of individuals are really desperate to discover. Our own honest apologies for not saying thanks to sooner.

 60. A person essentially assist to make seriously articles I would state. That is the very first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the analysis you made to create this particular put up amazing. Wonderful process!|