අකාමාව සහ පිත්තාෂය සුද්ධ කලා.

පහත දැක්වෙන පින්තූරයේ තියෙන්නේ මොනවාදැයි ඇසූ පැණයට දෙදෙනෙක් පමණ නිසි පිලිතුර දීල තිබුනා. ඒ තමයි පිත ඝණ වීම. එයට සිදු කරන ප්‍රතිකාරයක්ද එක් මහතෙක් ප්‍රකාශ කර තිබුනා. මම මේ ප්‍රතිකාරය කල ආකාරය ඔබ සැමට ගෙන එන්නයි මේ සූදානම.

80734090_1059494

මා සිංගප්පූරුවේ සිටින එක් ලිවර් ඩිටොක්ස් කිරීම ගැන ප්‍රසිද්ධ වෛද්‍ය වරයෙක් හමු වෙන්නට ගියා. ඔහුගේ මිතුරෙකු සමග ඔහුගේ නිවසටම ගිය නිසා මට ටිකක් වෙලා කතා කර කර ඉන්නටද ඉඩ ලැබුනා. ඔහු චීන ජාතිකයෙක්. ඔහු පවසන ආකාරයට සෑම මිනිසෙකුම තමන්ගේ අක්මාව වසරකට වරක් විශ හරණය කල යුතුයි. එවිට රෝගාබාධ බොහෝ ගණනකින් වැලකී සිටිය හැකියි. අපි දන්නා ආකාරයට අක්මාව හෝමෝන වර්ග 500 කට අධික සංඛ්‍යාවක් නිපදවන අපගේ ශරීරයේ තියෙන විශාලම ග්‍රන්ථිය. බර ගත්තොත් කිලෝ 1.5 ක් විතර වෙනවා. ප්‍රමාණය ෆුට් බෝලයක් තරම් කියන්න පුලුවන්. පොඩි නැහැනේද?

අක්මාවේ නිපදවන ප්‍රධානම රසායන ද්‍රව්‍යයක් තමයි පිත කියන්නේ. දිනකට සාමාන්‍ය මිනිසෙකු පිත ලීටරයක් හෝ ඊට වැඩියෙන් නිපදවනවා. සමහර අය ඒ තරම් වතුර බොන්නේවත් නැහැ. ඒත් අක්මාව තමාගේ වැඩේ කරගෙන යනවා. මේ පිතේ ඇති ජලය ඉවත් කරලා 1/10 ක පමණ සාන්ද්‍රනය වැඩි කරලා පිත්තාශය කියන අක්මාවට පහලින් ඇති මල්ලක් වැනි පිත්තාශය නැමති කුඩා පැසක තැන්පත් කරනවා. පිතේ ප්‍රධානම කාර්‍ය්‍ය තමයි මේද ජිර්ණය කිරීම පිනිස අවශ්‍ය භාශ්මිකතාවය සකසා දීම. මේදය සහිත ආහාරයක් ගත් විගස මෙම පිත්තාශය තමන් සතුව ඇති පිත ටික ටික පහලට එන්නට සලන්වනවා. එසේ පිත්ත නාලය ඔස්සේ එන පිත ග්‍රහණියේදි මේදය පිත සමග මිශ්‍රවී ජීරණ ක්‍රියාවලිය පහසු කරවීමට අවශ්‍ය තෛලේදකරනය සිදු කරනවා. මේ නිසා ග්‍රහණියෙන් පහලට යන තෛලෝද කරණය වූ මේදය අන්ත්‍රවලදී ජීරණ ක්‍රියාවලිය සිදුකර අවශෝෂනය කරගන්නවා.

සංකීර්ණ ක්‍රියාවලිකය් තමයි මේ කෙටියෙන් කිව්වේ. අපි අසා තියෙනවා පිත්තාශයේ ගල් ඇතිවෙන තත්වයක් ගැන. මෙසේ ගල් ඇති වුනාම පිතත්තාශය තුල පිත ගබඩා කරගන්නට නොහැකි වෙනවා. මෙහිදී ගල් ඇතිවෙන්නට කලින් පිත ඝණ වෙනවා. එහි ඝණ වීමට හේතුව පිත නිපදවීමට කොලෙස්ටරෝල් භාවිතා කිරීම විය හැකියි. කොලෙස්ටරෝල් ඔක්සිකරණය වී මෙසේ ඝණ වෙනවා වන්නට පුලුවන්. කෙසේ හෝ මෙසේ ඝණ වන පිත පිත්ත නාල වලින් එලියට එන්නට නොහැකිනිසා පිත්තාශය තුලම දිර්ඝ කාලයක් පවතිනවා. පසු කාලීනව පිත්තාශයේ ගල් ඇතිවෙනවා.

‍මේ අතර අක්මාවේද මේ වගේම ක්‍රියාවලියක් සිදු වෙනවා. ඒ තමයි ෆැටි ලිවර්. ෆැටි ලිවර් කියන්නේද කොලෙස්ටරෝල්මයි. කොලෙස්ටරෝල් ලිවර් එකේ බැදෙනකොට ෆැටි ලිවර් කියන නම යොදනවා විතරයි. කොලෙස්ටරෝල් මෙහිදීද ඔක්සිකරණයට භාජනය වෙන්නට පුලුවන්. එසේ ඔක්සිකරණය වන කොලෙස්ටරෝල් කැටි ගැසී අක්මාවේ ඇති නාල වල හිර වෙන්නට පුලුවන්. එසේ හිර වුනොත් අක්මාව නිපදවන පිත සහ 500 ක් පමණ වන හෝමෝන අක්මාවෙන් පිටතට ඒමට නොහැකි තත්වයකට පත්නෙවා. එය එකි නෙකාට ඇති ෆැටි ලිවර් ප්‍රමාණය අනුව වෙනස් වෙන්නට පුලුවන්.

දැන් මම අර ඩොක්ටර් එක්ක කල කතාවේදි දැනගත් දේවල් ටිකත් කියන්නම්. ඔහු ලිවර් ක්ලෙන්ස් කරන්න ක්‍රමයක් හදලා තියෙනවා. ඒ සදහා ඔහු මැග්නීසියම් ඔක්සයිඩ්, ඕගනික් ඔලිව් තෙල්, ඕගනික් ග්‍රේප් ෆෘට් ජූස් සහ සීනි සහ ලුණුද, ප්‍රෝ බයෝටික්ද යොදා ගන්නවා.

මුලින්ම මෙම ලිවර් ක්ලෙන්සින් ක්‍රියාව කරන්නට හදන කෙනා දින හයක් පමණ වෙජිටේරියන් වෙනවා නම් හොදයි. ලිවර් ක්ලෙන්සින් එක පටන් ගන්න කලින් හොද ක්ලොරෙල්ලා වලින් නිපදවන සප්ලිමන්ට් එකක් උදේ හවස ගන්න කියනවා. එය ගන්නට කියන්නේ අක්මාවේ විෂ හරණය කරන්නට පෙර අක්මාව ශක්තිමත් කල යුතු නිසා. මා සතුව විටායිජීන් ඇති නිසා මා එය භාවිතා කලා. දින හතරකට පසු දිනයේ උදේ සිට ආහාර ඉතාමත් සිමිතයි. උදේට කැද ටිකක් පමනයි. මස් මාලු බැහැ. වෙජිටේරියන් වෙන්න ඕනි. දවල්ට සුප් එකක් පමණයි. රාත්‍රියට ආහාර බැහැ. රාත්‍රී 8 ට පමණ මැග්නිසියම් ඔක්සයිඩ් කරල් 4ක් මද රස්නෙ වතුර මිලි ලීටර් 200 ක දිය කරලා බොනවා. රාත්‍රී 10 ට ග්රේප් ෆෘට් ජූස් මිලි 150 කට ඔලිව් ඔයිල් සමාන ප්‍රමාණයක් ගෙන කලවම් කරලා බොනවා. බීපු ගමන් නිදා ගන්න ඕනි. නිදාගන්නේ දකුණු අත යට වන ලෙසටයි. විනාඩි විස්සක් හෝ ඊට වැඩි කාලයක් මෙසේ නිදාගෙන ඉදලා ඊට පස්සේ අවශ්‍ය නම් වැසිකිලියට එහෙම ගියාට කමක් නැහැ.
‍දැන් රාත්‍රියට වතුර බොන්න බැහැ. අවශ්‍ය නම් පොඩි ප්‍රමාණයක් අර ජූස් එක බොන්න පුලුවන්. උදේ පහට පහමාරට වැසිකිලි යන්නට ඉතා දැඩි උවමනාවක් එනවා. ඉතිං යන්න ඕනි. පලවෙනි පාර මෙසේ ගියාට පසු උදේ 8 ට ආපහු පෙර පරිදිම මැග්නීසියම් ඔක්සයිඩ් කරල් දෙකක් උණු වතුරේ දියකරලා බොනවා. දැන් ආපහු වැසිකිලි යන්නට වෙනවා. මේ වෙලාවේ අමුතු දෙයක් කරන්න වෙනවා. ඒ ඩොක්ටර් දෙනවා වට්ටියක්. ඒ වට්ටිය කොමෝඩ් එක ඇතුලේ තියලා තමයි මළපහ කරන්න ඕනි. දැන් නම් හොදින් බඩ එලිය යනවා. එසේ ගිය පසු අර වට්ටියේ තියෙන මළ වලට ෂවර් එකෙන් හොදින් ප්‍රෙෂර් වන ලෙසට සොදා හරිනවා. මෙහි ඉතිරිවන ටික ෆොටෝ එකක් අරං තියාගන්න ඕනි. දැන් 10 ට ආපහු අර පෙර පරිදිම තවත් මැග්නිසියම් ඔක්සයිඩ් කරල් දෙකක් වතුර සමග බොනවා. 10 ට විතර ආපහු අර පෙර පරිදිම වැසිකිලි ගොස් අවසානයේ ෆොටෝ ගහ ගන්න ඕනි. මේ විදිහට දවල් දොලහා වෙනකම් විතර කිහිප සැරයක් යන්න වෙනවා.

‍දොලහෙන් පසු ටිකක් අඩුයි. මේ වෙලාවට අර සීනි සහ ලුණු මිශ්‍රණය වතුර සමග දියකර බෙනවා. ඉන් පසු යම්ක කන්න පුලුවන්. ඒත් වැඩිය බර දේවල් කන්න බැහැ. කැද වගේ දෙයක් තමයි. රාත්‍රියටත් ඉතාම්ත් සරල දෙයක් ආහාරයට ගන්න පුලුවන්. රාත්‍රි නින්දට පෙර අර ප්‍රෝ බයෝටික් එකක් වතුර සමග බොනවා. මේ අනුව දිනය අවසන් වෙනවා. එදා කොහේවත් යන්න බැහැ.

දැන් මෙසේ අපගේ ආහාර මාර්ගයෙන් එලියට ආපු පිත්තාෂයේ තිබුනු ඝණ වුනු තෙල් තමයි මේ. මේවා යම් දවසක ගල් බවට පත් වෙනවා. එදාට මේවා මේ විදිහට එලියට ගන්නට බැහැ.

ඇයි ඔලිව් ඔයිල් බොන්නට දෙන්නේ.

වැඩි මේදය ප්‍රමාණයක් ආහාර ජීරණ පද්ධතියට ඇතුල් වෙනවාත් සමගම අක්මාව උත්තේජනය වී වැඩි පිත ප්‍රමාණයක් නිපදවන්නට බලනවා. එය අක්මාව ක්ලෙන්ස් කරගන්නට පහසුවක් වෙනවා.

ඇයි මැග්නීසියම් ඔක්සයිඩ්.

මැග්නීසියම් වලට පුලුවන් අපගේ සිරුරේ තියෙන නාල විස්තාරණය කරන්න. ඒ නිසා මෙම ස්වභාවික රසායනිකය යොදාගන්නවා පිත්ත නාල විස්තාරනය කරගන්නට. මෙසේ විස්තාරණය වන නිසා අක්මාව සහ පිත්තාශය තුල එකුවි ඇති ඝණ වූ කෝලස්ටරෝල් පහතට එන්නට බලනවා. ඒ නිසා අපට කිසිම අපහසුවකින් තොරව පිත්තාශයේ සහ අක්මාවේ තිබෙන තද වූ මේදය බඩවැල් වලට එක් වෙනවා.
ඇයි ග්රේප් ෆෘට්.
ඝණ වී ඇති පිත් ගල් ඇත්නම් ඒවා සුමට සහ නම්‍යශීලී කරගැනීම සදහා.
මේ අනුව මාද ඊයේ සහ පෙරේදා දිනයේ මේ ක්ලෙන්ස් එක කලා. එහි ඡයා රූප තමයි පහත දක්වෙන්නේ. සමහර ඒවා සෙන්ටි මීටර් එකක් පමණ විශාලයි. සමහර ඒවා තදයි. කෙසේ හෝ අවුරුදු 48 කට පසු පිත්තාෂය සහ අකමාව පිරිසිදු කරගත්තා.
මේ අත් දැකීම ඔබ හා බෙදා ගන්නයි මා මේ ලිපිය ලියන්නේ. මෙය සිදු කරීමය ප්‍රධානම හේතුවක් වූයේ මා විසින් සිදු කල මාගේ බයෝ රෙසොනන්ස් පරීක්ෂාවේදී පිත්තාශයේ **Cholecystitis **ලෙසට ටිකක් දරුණු විදිහට පෙන්නුම් කිරීමයි. මා ඒ නිසා මෙම ක්ලෙන්ස් එක හැකි ඉක්මනින් සිදු කලා. ඇත්තටම මට දැන් යම් සහනයක් තියෙනවා.

‍මේ සදහා මම වැයකල මුදල නම් ටිකක් වැඩියි. එක වරක් ක්ලෙන්ස් කරන්නට ඩොලර් 150 ක මුදලක් වැය වුනා. මෙය ලංකාවේ සිදු කලා නම් මිට වඩා අඩු ගානකට කරන්නට හැකියි. අපි බලමු ඉදිරියේදී මේ වෙනුවෙන් කවුරු හරි ඉදිරිපත් වේවිද කියලා.

ප්‍රශ්න ඇත්නම් පහත කමෙන්ට් වලින් කතා කරමු.

සියළු පොටෝ දැම්මේ නැහැ. සමහරු කන ගමන් ලිපි කියවන නිසා.😃😄😁

මෙම ක්ලෙන්ස් එක සුදුසු කාටද නුසුදුසු කාටද වගේ කරුණු අපි ඊලග කොටසින් කතා කරමු. මේ පිලිබද වැඩිදුර විස්තර දැනගන්නට අවශ්‍ය නම් පහත අංකයකින් අප හා එක්වන්න. ලිපි ෂෙයාර් කර තවත් කෙනෙක් නිරෝගීව තබන්නට උපකාර කරන්න. තමන් දෙන දේ තමන්ට නැවත ලැබෙන ධර්මතාවයට අනුව එය ඔබගේ සිරුරේ නිරෝගීතාවයට හේතු වෙනු නිසැකය.

මෙත් සිතිනි.!

පෝෂණ වේදී.
නයන තේනුවර
( +6583956095 වට්ස් ඇප් වලින් ගන්න පුලුවන්. මුලින් මැසේජ්කර පසුව අමතන්න.)
සෙරෙන්ඩිබ් හෝලිස්ටික් සෙන්ටර්.
ගල්කිස්ස.

0112735621
0777316629

 

131 Replies to “අකාමාව සහ පිත්තාෂය සුද්ධ කලා.”

  1. Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your weblog posts. In any case I will be subscribing in your rss feed and I hope you write again soon!|

  2. Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thanks a lot!|

  3. Heya there, just started to be alert to your web page through Search engines like google, and found that it is truly entertaining. I’ll be grateful for in the event you continue on this post.

  4. I simply need to tell you that I am new to online blogging and really valued your work. Very possible I am prone to remember your blog post . You absolutely have great article information. Admire it for discussing with us your url information

  5. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214.

  6. It certainly is mostly unattainable to come across well-informed visitors on this issue, nevertheless you look like you realize what you’re preaching about! Excellent

  7. Your style is very unique in comparison to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just bookmark this blog.

  8. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to join it. Is there anybody else having identical RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

  9. Aw, this was an incredibly good post. Taking the time and actual effort to create a top notch article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t manage to get anything done.

  10. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something too few men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I found this in my search for something concerning this.

  11. I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that not enough folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled across this during my hunt for something regarding this.

  12. I really love your site.. Pleasant colors & theme. Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own blog and want to learn where you got this from or just what the theme is called. Thank you.

  13. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

  14. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

  15. Hey there, just turned out to be mindful of your webpage through Yahoo and bing, and realized that it’s pretty useful. I will appreciate if you maintain this approach.

  16. Good day! I could have sworn I’ve visited your blog before but after going through a few of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back often.

  17. Your style is so unique in comparison to other folks I’ve read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this page.

  18. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something too few people are speaking intelligently about. I’m very happy I found this in my search for something relating to this.

  19. Can I simply say what a comfort to find an individual who genuinely understands what they are discussing on the web. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people really need to look at this and understand this side of the story. I was surprised that you aren’t more popular because you most certainly have the gift.

  20. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which too few folks are speaking intelligently about. I am very happy I found this in my search for something regarding this.

  21. I simply want to inform you you that I am new to posting and certainly enjoyed your write-up. Very likely I am probably to save your blog post . You literally have impressive article information. Admire it for discussing with us your very own site document

  22. Hi there, I do believe your site might be having internet browser compatibility problems. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Other than that, fantastic site!

  23. Hello, I do think your site may be having internet browser compatibility issues. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent site!

  24. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am having difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to join it. Is there anyone else getting similar RSS issues? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

  25. When I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Thank you.

  26. Please let me know if you’re looking for a writer for your blog.
    You have some really good posts and I feel I would be a good asset.
    If you ever want to take some of the load off,
    I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.
    Please shoot me an email if interested. Cheers!

  27. Howdy! This post couldn’t be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will forward this article to him. Pretty sure he’s going to have a good read. I appreciate you for sharing!

  28. What i do not realize is in fact how you are no longer actually a lot more neatly-favored than you might be right now. You are very intelligent. You already know thus considerably when it comes to this topic, produced me for my part believe it from so many various angles. Its like women and men are not interested unless it is something to do with Girl gaga! Your individual stuffs outstanding. At all times take care of it up!

  29. You’re so cool! I do not think I’ve read through something like that before. So good to find someone with unique thoughts on this subject. Really.. many thanks for starting this up. This site is one thing that is needed on the internet, someone with a little originality.

  30. Next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I actually believed you’d have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you can fix if you were not too busy seeking attention.

  31. Next time I read a blog, Hopefully it doesn’t fail me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, however I actually thought you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of moaning about something you could possibly fix if you weren’t too busy looking for attention.

  32. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is an issue that too few people are speaking intelligently about. I’m very happy that I came across this in my search for something concerning this.

  33. Hi, I do believe your blog could possibly be having web browser compatibility problems. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Apart from that, great site!

  34. I truly love your website.. Pleasant colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal site and would like to know where you got this from or just what the theme is called. Cheers.

  35. I blog often and I truly appreciate your information. Your article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your website and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed as well.

  36. Howdy! This blog post could not be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I am going to forward this post to him. Fairly certain he’ll have a very good read. Thank you for sharing!

  37. Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

  38. I must thank you for the efforts you have put in penning this website. I am hoping to check out the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now 😉

  39. I seriously love your blog.. Great colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m looking to create my very own blog and want to learn where you got this from or what the theme is called. Thank you!

  40. Your style is unique in comparison to other folks I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this web site.

  41. Howdy! This blog post couldn’t be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I am going to send this post to him. Fairly certain he will have a very good read. I appreciate you for sharing!

  42. Hi there! This article couldn’t be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I will send this post to him. Fairly certain he’ll have a very good read. I appreciate you for sharing!

  43. After exploring a number of the blog articles on your web page, I seriously appreciate your technique of writing a blog. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Take a look at my web site too and let me know your opinion.

  44. May I simply just say what a comfort to find an individual who really knows what they are discussing on the net. You certainly know how to bring a problem to light and make it important. More and more people ought to look at this and understand this side of your story. It’s surprising you aren’t more popular because you definitely possess the gift.

  45. Spot on with this write-up, I truly think this site needs a lot more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the advice!

  46. I’m very happy to uncover this website. I want to to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely liked every part of it and i also have you saved as a favorite to check out new things on your web site.|

  47. I simply hope to share it with you that I am new to having a blog and thoroughly liked your information. More than likely I am most likely to store your blog post . You simply have magnificent article information. Love it for share-out with us your main website information

  48. Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
    Extremely useful information specifically the last part
    🙂 I care for such info a lot. I was looking for this certain information for a
    very long time. Thank you and best of luck.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *