මව් පදවිය බලාපොරොත්තු වන අම්මලාට.

විවාහ වන අයගෙන් 10% ක පමණ විශාල ප්‍රතිශතයක් දැන් දැන් දරුපල නොමැතිවීම නිසා සන්තාපයට පත්වී සිටී. මේ සදහා ඔවුන් විවිධාකාර ක්‍රම ඔස්සේ දුවෙකු ගේ සුරතල් බලන්නට උත්සුක වෙමින් සිටි. විද්‍යාවට අනුව ඇති විසදුම නම් එවැනි අයට නළ දරුවෙකුගේ සුරතල් බලන්නට සැලැස්විමයි. නමුත් එය සිංගප්පූරුව ඇමෙරිකාව වගේ රටක ඉතාමත් වියදම් අධික ක්‍රමවේදයකි. දරු පිලිසිඳ ගැනීම හරි ගියා හෝ නොගියා ඩොලර් 15000 ක පමණ වියදමක් දරන්නට ඔවුන්ට සිදුවේ. මෙම ක්‍රමය සාරථක වීමේ ප්‍රතිශත පහත අයුරින් වේ.

යස අවුරුදු 35 ක මවකට 41% – 43%
වයස අවුරුදු 37 ක මවකට 33% – 36%
වයස අවුරුදු 40 ක මවකට 23% – 27%
වයස අවුරුදු 40 ට වැඩි මවකට 13% – 18%

‍මේ අනුව වයස වැඩි වන්නට වැඩි වන්නට මේ ක්‍රමය මගින් දරුවන් පිලිසඳ ගැනීම බොහෝම අපහසු බව පෙනී යයි.

‍මෙහි ඇති තවත් එක් අවදානමක් නම් උපදින දරුවා යම් කිසි උපත් දෝෂයක් සහිතව උපදීද යන්නයි. වයසට යන්නට වයසට යන්නට මේ දුරුවන් කිනම් රෝග වලට ලක්වේදැයි දැනගැනීමට තවමත් මෙම විද්‍යාව අලුත් වැඩිය. තවත් ටික කාලයක් ඒ වෙනුවෙන් ඉවසා සිටිය යුතුව ඇත.

‍හෝලිස්ටික් වෛද්‍ය ක්‍රමය පිලිබඳ විශ්වාස කරන අප මෙම තත්වය දකින්නේ වෙනත් කෝණයකිනි. දරුවෙකු පිලිසිඳ ගැනීමට කය සේම මනස සහ ආධ්‍යාත්මික කය යන දෙකොටසද ඉතාමත් නිරෝගී තත්වයකින් පසුවිය යුතුය. මෙම තත්වය නිසි අයුරින් පවත්වාගෙන යාමට අවශ්‍ය උපදෙස් මෙමලිපිය මගින් ඔබවෙත ගෙන එන්නට බලාපොරොත්තු වෙමි.

මුලින්ම දරු උපතකට ඔබගේ මනස නිරෝගී විය යුතුය. අප සාමාන්‍යෙයන් විශාල මුදලක් ණය වෙලා වෙඩින් එකක් අරගෙන ඒ මුදල් ගෙවා දමා ගොයක් දොරක් හදා නිමකොට වාහනයක් එහෙම අරගෙන තමයි දරුවෙක් හදන්නට තිරණය කරන්නේ. ඒ තාක් ඔබ දරුවන් එපා කියන මානසිකත්වයේ තමයි ඉන්නේ. මේ නිසාම ඔබට දරුවන් පිළිසිඳ ගැනීමට අවශ්‍ය මානසිකත්වය නැතිවී යයි. එය ඔබ කරන පලමු වරදයි.

‍දෙවැනි වරද ඔබ කර ඇත්තේ මේ අත්බවයේදී නොවේ. එය ඔබගේ කර්ම හා බැඳුණු සංකීර්ණ ගැටලුවකි. ඒ ගැන මා ලියූ ලිපි ගණනාවක් ඇත. ඉන් එකක් මේ ලිපිය සමග පහතින් පල කරන්නම්. එම ලිපියද කියවා ඔබට ඔබගේ ආධ්‍යාත්මික කය සකස් කරගත හැකිය. දැන් ඔබ මනසින් සහ ආධ්‍යාත්මිකව දරුවෙකු පිලිසිඳ ගන්නට අවශ්‍ය පසුබිම සකස් කර අවසන්ය.

පහත දැක්වෙන ලිපි දෙක කියවා බලන්න. ටිකක් වෙලා ගියත් එය සමහර විට ඔබට සත්‍ය පසක් කරගන්නට හේතුවක් වෙයි.

ගබ්සාවක් නිසා මියගිය පුතුගේ කථාව

ගබ්සාවක් නිසා ජීවිත අහිමි වූ අනන්ත සංසාර ගත දරුවන් සහ ඥාතීන් නිදහස් කිරීම.

දැන් ඇත්තේ දරුවා පිලිසිඳ ගන්නට අවශ්‍ය කායික පසුබිම සාදා ගැනීමයි. එය තරමක සංකීර්ණ තත්වයකි. එයට හේතුව වන්නේ මවගේ සහ පියාගේ ඩිම්බ, ශුක්‍රාණු සේම ඝර්භාෂයේ තත්වයද මවගේ ශාරීරික යෝග්‍යතාවයද මීට බලපාන නිසාය.

මා සිංගප්පූරුවේ සහ ලංකාවේ බයෝරෙසොනන්ස් පරීක්ෂණ ආධාරයෙන් මෙවැනි අය පරීක්ෂා කර බලා ඇති අතර එවැනි අයගේ මම දුටු ප්‍රධාන ගැටලු කිහිපයක් පහතින් දක්වන්නම්.

 • ඩිම්බ නිසි ලෙස වර්ධනය නොවීම.
 • ඩිම්භ කෝෂ තුල බැක්ටීරියා වර්ධනය වී සිටිම.
 • පැලෝපීය නාලය තුල බැක්ටීරියා හෝ වෛරස් වර්ධණය වි සිටීම
 • පිටියුටරිය සහ හයිපෝ තැලමස නිසි ලෙස ක්‍රියාත්මක නොවීම
 • ‍තෛරොයිඩ් ග්‍රන්ථීයේ ගැටලු තිබීම.
 • ‍හෝමෝන අසමතුලිත තා.
 • රුධිරයේ ඇති දුර්වල තා.
 • අග්න්‍යාෂය දුර්වලතා.

පියාගේ අපි බෝහෝ විට දකින්නේ

 • ශ්‍රක්‍රානු වල හිස කොටස දුර්වල වීම.
 • ‍හෝමෝන දුර්වලතා
 • පිටියුටරිය සහ හයිපෝ තැලමස දුර්වල වීම.
 • කොලෙස්ටරෝල්‍ ගැටලු.
 • ලිංගික බෙලහින තාවය.

‍මේ සියලු දුර්වලතා වලට හේතුව ශරීරයට මේවා නිසිලෙසට සකස් කරගන්නට අවශ්‍ය පෝෂණය නොලැබීමයි. ලැබෙන පෝෂණයද අධික ආතතිය නිසා නිරපරාදේ දහනය වි යන බව බොහෝ විට ඔබලා දන්නේ නැහැ.

‍මේ වෙනුවෙන් අප ආයතනය නොමිලේ උපදේශණ සේවාවක් ආරම්භ කලත් ඊට සහභාගි වූයේ 100 ක පමන පිරිසකි. සමහර විට නොමිලේ දෙන දෙය කිසිම අගයක් නැතිවීම ඊට හේතු වෙන්නට ඇති. මෙහිදී ඔබගේ මානසික සහ ආද්‍යාත්මික තතිවය නිරෝගි කරගන්නට අවශ්‍ය උපදෙස් මූලිකව ලබා දෙනු ලබන අතර ඔබට අවශ්‍ය නම් ඔබගේ පෝෂන මට්ටම් ගැන සහ ඉහත දැක්වූ කායික මට්ටම් ගැන බහෝ රෙසොනන්ස් තාක්ෂණය මගින් මැණ බලා දැනගත හැකිය. ඊට යම් අයකිරීමක් සිදු කරන අතර දිනකට කිහිප දෙනෙක් පමණක් මේ සදහා යොමු කල හැකි බැවින් කලින් වේලාවක් වෙන් කරගත යුතුය.

ඉදිරියේදී පිටරට වල සිටින අයටද අපගේ සේවාවන් ලබා දිමට අපි මේ වන විට පියවර ගෙන ඇති අතර ලගදිම ඒ ගැන අපි ඔබව දැනුවත් කරන්නෙමු.

මා ලියූ ලිපි…

මා විසින් ලියන ලද වෙනත් ලිපි කියවන්න Nittaa.com වෙබ් අඩවියට පිවිසෙන්න. එහි ඇති සෙවුමේ ඔබට දැනගන්නට අවශ්‍ය මාතෘකාව ටයිප් කර ලිපි කියවා අන් අයටත් දැනගන්නට සලස්වන්න. ඔබ සොයන යම් මාතෘකාවකට පිලිතුරු අදාල වෙබ් අඩවියේ නැතිනම් මා හා ඍජුව සම්බන්ධ වීමට මැසෙන්ජර් හෝ වට්ස් ඇප් භාවිතා කල හැකිය. පොදුවේ යම් පැණයක් අසන්නට අවශ්‍ය නම් මාගේ ටෙලිග්රෑම් ගෘප් එකට එක්වන්න. එහි අපි පොදු ගැටලු සාකච්ඡා කරන්නෙමු.

ෂෙයාර් කර තවත් කෙනෙකුට මාගේ සේවය ලබා ගන්නට අවකාශ සලසා දෙන්න.. එය තමන් තවත් කෙනෙකුට නිරෝගීව සිටින්නට කරන උපකාරයක් නිසා තමන්ද නිරෝගීව සිටින්නට එය හේතුවක් වේවි.
‍මෙත් සිතිනි.

පෝෂණ ‍‍වේදී
නයන තේනුවර
+6583956095 (Whatsapp)

ඔබට යම් ගැටලුවක් ඇත්නම් පහත ලින්ක් එක හරහා මාගේ පුද්ගලික ටෙලිග්රෑම් ගෘප් එක හා සම්බන්ධ වෙන්න. නැත්නම් පහත අංකයකින් අප ආයතනය හා සම්බන්ධ වන්න. ඔබගේ පෝෂණ ගැටලු කිසිදු ගෙවීමකින් තොරව විසදාගත හැකිය.

https://t.me/nayana

‍සෙරෙන්ඩිබ් හෝලිස්ටික් සෙන්ටර් ගල්කිස්ස

0112735621
0777316629‍

 

84 Replies to “මව් පදවිය බලාපොරොත්තු වන අම්මලාට.”

 1. Hello there! This blog post couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to forward this information to him. Pretty sure he’ll have a great read. Many thanks for sharing!

 2. I’m more than happy to find this web site. I wanted to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely savored every part of it and i also have you saved as a favorite to check out new stuff on your site.

 3. Aw, this was a very good post. Spending some time and actual effort to generate a superb article… but what can I say… I hesitate a lot and don’t seem to get nearly anything done.

 4. An intriguing discussion is worth comment. I do think that you need to publish more about this topic, it may not be a taboo matter but typically people don’t discuss such topics. To the next! Many thanks!!

 5. Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this short article together. I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 6. Hi there! This post could not be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I will forward this information to him. Fairly certain he’s going to have a good read. Thanks for sharing!

 7. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It will always be interesting to read content from other authors and practice something from their web sites.

 8. You have made some decent points there. I looked on the web for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 9. Greetings! Very helpful advice within this article! It’s the little changes that make the most important changes. Thanks a lot for sharing!

 10. Might be almost not possible to come across well-informed people on this matter, then again you come across as like you realize exactly what you’re covering! Gratitude

 11. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have created some nice methods and we are looking to trade solutions with other folks, be sure to shoot me an email if interested.|

 12. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this content together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it.

 13. It is actually nearly unattainable to encounter well-educated americans on this area, nevertheless you come across as like you understand whatever you’re raving about! Regards

 14. Howdy there, just turned receptive to your wordpress bog through Google, and realized that it’s truly entertaining. I’ll be grateful for should you decide keep up this post.

 15. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 16. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 17. Hullo there, just turned out to be familiar with your writings through Google, and realized that it is quite entertaining. I will appreciate in the event you persist such.

 18. Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently.

 19. Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I may return once again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 20. Hello there, I believe your site might be having browser compatibility problems. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, excellent blog!

 21. After I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Thank you.

 22. Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am having troubles with your RSS. I don’t understand why I can’t subscribe to it. Is there anyone else having the same RSS problems? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanks.

 23. Can I just state what a relief to find somebody who in fact understands what theyre speaking about on the web. You most definitely recognize just how to bring an issue to light and also make it crucial. Even more people require to read this as well as recognize this side of the story. I cant think youre not extra preferred since you absolutely have the present.

 24. I do accept as true with all the concepts you’ve presented on your post. They’re really convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too brief for newbies. May just you please prolong them a bit from next time? Thanks for the post.

 25. Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I am going to return yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 26. Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anyone else getting similar RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 27. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such magnificent information being shared freely out there.

 28. A fascinating discussion is definitely worth comment. I do believe that you need to publish more about this issue, it might not be a taboo subject but generally people don’t talk about such topics. To the next! Cheers.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *