රසදිය සහිත මත්සයන් වෙන් කර ආහාරයට ගන්නේ කෙසේද?

81911449_1065235

මේ ලිපිය වෙජිටේරියන් අයට අදාල නැති බව මුලින්ම පැවසියි යුතුයි. රස දිය නොමැති මත්සයන් සොයාගැනීමට නොහැකි තරම්. අපිට කල හැක්කේ රසදිය ප්‍රමාණය අඩුමත්සයන් වෙත යොමු වීමයි. කිසිම විටක එකම මාළු වර්ගය ගෙදරට ගේන්න එපා. එසේම රසදිය වැඩිම මත්ස්‍ය වර්ග නිවසට ගේන්නත් එපා. මේ අනුව රසදිය අපගේ ශරිරයට එක් වීම අවම කරගත හැකියි. එය ස්නායු රෝග බොහාමයක් වැලදීමට හේතුව අවම කරගන්නට හේතුවක් වේවි.

රසදිය කොහෙන්ද එන්නේ?

මත්සයින්ගේ ශරීරයේ රසදිය Methylmercury (MeHg) මෙතයිල්මර්කියුරි ලෙසට රසදිය තැන්පත් වෙලා තියෙනවා. මෙම රසදිය මෙම මත්සයින් ගේ ආහාර වලට එක් වන්නේ ගිණිකදු වල ලාවා මුහුදට එක්වීම, කර්මාන්ත ශාලා වල දුම් වලින්. ගල් අගුරු බලාගාර වලින් නිකුත් වන දුමෙන් වගේ ක්‍රම වලින්. මේවා කුඩා මාළුන්ගේ ආහාරයට මුලින්ම එකතුවී ඉන්පසු මධ්‍යම ප්‍රමාණයේ මාලුන්ට ආහාරයක් වි උන්ගේ ශරීිරවලටද එක් වෙනවා. ඉන්පසු විශාල මාලුන්ගේ ගොදුරු බවට පත් වීම නිසා තමයි මෙසේ මාළු වලට රසදිය එක්වෙන්නේ.

රසදිය නිසා මොනවද වෙන්නේ?

රසදිය ශරීරගත වීම නිසා ස්නායු පද්ධතියට හානි වෙනවා. විශේෂයෙන් ඝර්භණි මව්වරුන්ගේ කුස තුල සිටින දරුවන්ගේ ස්නායුපද්ධතියට සහ මොළයේ වර්ධනයට මෙවැනි මාළු බලපෑමක් කරනවා. කිරදෙන මව්වරුන්ගේ කිරි වලටද මෙම රසදිය එක් විය හැකියි. මේ නිසා කිරි දෙන අයද හැකි උපරිම ආකාරයට රසදිය අඩු මාළු ආහාරයට ගන්නට පුරුදු වෙනන.

නමුත් මාළු කියන්නේ අද මිනිසුන්ගේ එක් ප්‍රධාන ප්‍රෝටීන් ලබාගන්නා මාධයයක්. ඒ නිසා මාළු ආහාරයට ගැනීමෙන් වැලකී සිටින්නට නොහැකියි. නමුත් අඩුම රසදිය ප්‍රමාණයක් වෙත අපට යොමු විය හැකියි. අපි ඒ ගැන සිත යොමු කරමු.

උදාහරණයක් ලෙස හුරුල්ලන් තුල රසදිය කොටස් එකක් උන්ගේ මාළු කොටස් කෝටියක තියෙනවා. මෝර මාළු වල එම කොටසම මාළු කොටස් දස ලක්ෂයක තියෙනවා. මේ අනුව අපි හුරුල්ලන් සතියකට එක වතාවක් කනවා නම් මොර මාලු මාසයකට එක වතාවයි කන්න පුලුවන්. හුරුල්ලාට වඩා බොහොම අඩු ප්‍රමාණයයි තිලාපියා මත්සයා ගේ මාළු වල මේවා තියෙන්නේ. ඒ කියන්නේ තිලාපියා මත්සයා අපිව නිරෝගීව තබන්නට උපකාරීවන මත්සයෙක්. මීට දශක කිහිපයකට පෙර ලංකාවේ මිරිදිය මත්ස්‍ය කර්මාන්තයට තිත තැබුවේ කාගේ වුවමනාවක් නිසා දැයි මේ ගැන සිතන විට අපි කල්පනා කල යුතු වෙනවා.

‍මෝර මාළු වලට වඩා මොර වරල් වලින් විශාල ලාභයක් ලැබෙනවා. මේ නිසා මොර මාළු වෙලද පොලට එන්නේ අතුරු ප්‍රතිඵලයක් ලෙසට. වරල් ටික කපාගෙන මාළු ටික වෙළදපලට එනවා. ඒවා ටිකක් අඩු මුදලකට ගන්නට පුලුවන්. එහෙත් මාළුවාගේ මාළු තුල ඇති රසදිය ප්‍රමාණය දැනගෙන ආහාරයට ගැනීම සුදුසු යැයි මා යෝජනා කරනවා.

කූනිස්සා, දැල්ලා, බේල්ලා වැනි මත්සයන් තුලද රසදිය ඇත්තේ ඉතාමත් සුලු ප්‍රමාණයක්. අපි වැඩිපුරම ආහාරයට ගන්නා කෙළවල්ලාද තරමක් වැඩි කාලයක් මුහුදේ ජීවත් වන මත්සයෙක්. මෙසේ වැඩි කාලයක් මුුහුදේ ජීවත් වීම නිසා උගේ ශරිරයේ රසදිය වැඩියෙන් එක්වෙනවා. දැනට සිංගප්පූරු පෝෂණ වේදින් ගණන් බලා ඇති ආකාරයට ටූනා මත්සයන්ගෙන් තමයි මිනිස් සිරුරට වැඩිපුරම රසදිය එක්වෙන්නේ. එය 40% ක පමණ ප්‍රමාණයක්. මේ නිසාම සිංගප්පූරුවේ වෙලද පොලවල් වල ලොකු මාළු නැහැ. වැඩි කාලයක් ජීවත් නොවන කුඩා මාළු තමයි රජය විසින් ආහාර පිනිස අනුමත කරලා තියෙන්නේ. අපිටත් අපේ ආහාර වේලට කුඩා මත්සයන් යොදා ගැනීම සුදුසු යැයි මා යෝජනවා කරනවා. විශේෂයෙන් වැඩි කාලයක් ජීවත් නොවන මාළු වල රසදිය ප්‍රමාණය අඩු බව සිතේ තබා ගන්න.

වැඩිදුර විස්තර මැසෙන්ජර් ඔස්සේ හෝ කමෙන්ට් ඔස්සේ කතා කරන්න. වට්ස් ඇප්ද භාවිතා කල හැකිය. +65 83956095

‍සෙරෙන්ඩිබ් හෝලිස්ටික් සෙන්ටර් ගල්කිස්ස

0112735621  /  0777316629‍

පෝෂණ වේදී
නයන තේනුවර.

 

81 Replies to “රසදිය සහිත මත්සයන් වෙන් කර ආහාරයට ගන්නේ කෙසේද?”

 1. Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually recognize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also visit my website =). We may have a link change contract among us|

 2. Next time I read a blog, I hope that it won’t fail me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I really believed you’d have something interesting to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

 3. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?|

 4. Hi, Neat post. There is a problem together with your site in web explorer, would test this? IE still is the market chief and a huge part of folks will miss your wonderful writing due to this problem.|

 5. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 6. Howdy there, just got aware of your blog through The Big G, and have found that it’s truly informational. I will be grateful for if you decide to maintain this approach.

 7. I just have to tell you that I am new to putting up a blog and extremely adored your write-up. Likely I am probably to bookmark your blog post . You absolutely have superb article blog posts. Get Pleasure From it for sharing with us your current website information

 8. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 9. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214.

 10. Good morning here, just became aware about your weblog through Search engine, and have found that it is seriously informational. I’ll be grateful in the event you retain this idea.

 11. I just wish to tell you that I am new to posting and certainly liked your post. More than likely I am probably to bookmark your blog post . You definitely have excellent article blog posts. Like it for swapping with us your main web document

 12. Aw, this was an extremely nice post. Taking the time and actual effort to create a top notch article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t seem to get anything done.

 13. Howdy would you mind letting me know which hosting company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good hosting provider at a fair price? Cheers, I appreciate it!

 14. A motivating discussion is definitely worth comment. I believe that you should write more on this issue, it might not be a taboo subject but generally people do not discuss such issues. To the next! Best wishes.

 15. Next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me as much as this one. After all, I know it was my choice to read through, however I genuinely believed you’d have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you weren’t too busy searching for attention.

 16. Hello, I believe your site might be having web browser compatibility issues. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Other than that, excellent site.

 17. Awesome blog! Do you have any tips for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused .. Any suggestions? Thank you!|

 18. Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I am going to return once again since i have book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 19. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *