‍මොනවද මේ සෙම් ගෙඩි කියන්නේ. සෙමයි මේ ගෙඩියි අතරේ සම්බන්ධයක් තියෙනවාද?

‍මොනවද මේ සෙම් ගෙඩි කියන්නේ. සෙමයි මේ ගෙඩියි අතරේ සම්බන්ධයක් තියෙනවාද? සමහරුන්ට මේවා ඉතා ඉක්මණින් ආසාදනය වන්නටත් තවත් අයට එසේ නොවන්නටත් හේතුව කුමක්ද? මේවයින් කෙරෙන කාර්‍ය්‍ය කුමක්ද?

‍මෙන්න මේ වගේ ප්‍රශ්න තමයි අප කාටත් තියෙන්නේ. මේ සෙම්ගෙඩි නැත්නම් ටොන්සිල් ලෙස හදුන් වන්නේ ග්‍රන්ථි විශේෂයක්. බෙල්ල දෙපැත්තේ ඇතුල් පැත්තේද? උගුරේ ඉහලින්ද ලෙස මෙම ග්‍රන්ථි පිහිටා තියෙනවා. මේවා ඇත්තටම වසා ගැටිති කියලා කිව්වා නම් හරි. වසා ගැටිති කිව්වාම ඔබට මතක් වෙන්නේ මොනවාද? කකුලේ එහෙම තුවාලයක් හැදුනාම ඉකිලියේ කුද්දැට්ටක් එනවා නේද? අන්න ඒ කුද්දැට්ට තමයි වසා ගැටිති කියන්නේ. මේ කුද්දැට්ටට හේතුව දන්නවා නම් ඒකම තමයි මේ සෙම් ගෙඩි වලට හේතුවත්. යම් හේතුවක් නිසා මේ කුද්දැට්ට ඉදිමිලා වේදනා දෙනවා.

‍වසා ගැටිති වැඩියෙන් වැඩ කරන්නට වෙනවා වැඩියෙන් බැක්ටිරියා වෛරස් එහෙම ශරීරගත වෙනකොට. මොකද මේ වසා තමයි අපේ ආරක්ෂක අංශය. මේ අයට පින් සිදු වන්නට තමයි අපි ලෙඩවෙන්නේ නැතුව ඉන්නේ. ඒත් සමහර විට අපේ මේ ආරක්ෂකයන්ට වඩා බලවත් ආක්‍රමණීකයන් ඇවිත් අපගේ ශරිරය ආක්‍රමණය කරනවා. අන්න ඒ වෙලාවට අපිට ලෙඩ වෙන්නට වෙනවා. ඉතිං ටික දවසක් රෝගාතුරව ඉදලා පසුව සනීප වෙන තත්වයකටත් පත්වෙනවා. ඒක තමයි සාමාන්‍ය තත්වය. එහෙම වෙන්නේ අපගේ ආරක්ෂක පද්ධතිය තම කාර්‍යය සිදු කරන්නට සමහර විට දින තුනක් විතර ගන්නවා. ඒක ඉකිමන් කරන්න බැරි දෙයක්.

අපිට බැක්ටිරියා වෛරස් ඇතුලුවන ප්‍රධානම මාර්ගය තමයි කට සහ නාසය. මේ දෙකින් ඇතුලුව දේවල් අවසානයේ උගුර ඔස්සේ පහලට ගමන් කරනවා. ආහාරයක් නම් ආමාශයටද, වාතය ආග්‍රහන කරන විට පෙණහලු කරාද ගෙනයනවා. කෙසේ හෝ මේ වාතයේ හෝ ආහාර වල මේ සතුරු බැක්ටීරියා හෝ වෛරස් ඇත්නම් අපි ලෙඩ වෙනවා. ඉතිං අපිට මේ අපි ගන්නා ආහාර හෝ වාතය පරීක්ෂා කරන්නට ආරක්ෂක නිලධාරීන් කිහිප දෙනෙක් ඉන්නවා. ඉතිං සාමාන්‍යයෙන් ආරක්ෂක නිලධාරීන් ඉන්නේ ගේට්ටුව ගාවනේ. අපේ සිරුරේද ගේට්ටුව තමයි බෙල්ල. මුඛයෙන් සහ නාසයෙන් එන සියල්ල මෙතනදි පරීක්ෂා කර බලලා තමයි ඇතුලට ගන්නේ. ඉතිං යම් දවසක මේ ආයතන තුලට වැඩි කරදරකාරීන් පිරිසක් ආවොත් ‍මේ ආරක්ෂකයන්ට වෙහෙස නොබලා වැඩ කරන්නට වෙනවා. අපේ සිරුරේ ඇති ඕනෑම ග්‍රන්ථියක් වැඩියෙන් වැඩ කලොත් ඉදිමෙනවා. එය සාමාන්‍ය දෙයක්. තෛරොයි්ඩ් ග්‍රන්ථිය වැඩියෙන් වැඩ කලාම ඉදිමෙනවා. අක්මාව, අග්න්‍යාෂය, වගේ සියලුම ග්‍රන්ථිද එසෙම හෘදය පවා වැඩිපුර වැඩ කලොත් ඉදිමෙනවා. මෙන්න මේ වගේ තත්වයක් අපේ සෙම් ගෙඩි වලට ඇතිවෙනවා. අප ගන්නා ආහාර සහ වාතයේ බැක්ටිරියා සහ වෛරස් වැඩි ප්‍රමාණයක් ඉන්නවා නම් මේ ස්ථානයේ කුද්දැට්ටක් ඇතිවෙන්න ඉඩ තියෙනවා. අපි මේකට තමයි මේ සෙම්ගෙඩි ඇවිල්ලා කියලා කියනනේ.

අපි හිතලා බලමු වැරදිලාවත් මේ ආරක්ෂකයො නොමැති වුනා නම් මොකද වෙන්නේ කියලා. කම් හලක ආරක්ෂකයන් නැතිවුනාම වෙන දේම තමයි. වැඩි කලක් දුවන්න හම්බවෙන්නේ නැහැ. කම්හල හොරු කඩනවා. මේ වගේ දෙයක් අපේ සිරුරටත් වෙනවා. ඉතිං සිරුර රෝග වලට ගොදුරු වෙලා බිදවැටෙනවා.
දැන් ඔබට තේරෙනවා ඇති ටොන්සිල් වලින් අපිට ඇති වාසිය. ආසාදනය වී ඇතැයි කියා අනවශ්‍ය ග්‍රන්ථියක් යැයි තීරණය කර ඉවත් කරනවා නම් ඔබ කරන්නේ කෙතරම් අනුවන ක්‍රියාවක්දැයි දැන් සිතා බලන්න. ඔයා නම් කියයි. හැමදාම සෙම්ගෙඩි තියාගෙන කොහොමද ජීවත් වෙන්නේ. මමනේ විදවන්නේ. ඉතිං ගලවලා දාන එක තමයි හොද. කියලා සමහර විට ඔබගේ සිත කියන්න පුලුවන්.

අපි බලමු ඇයි මේ සෙම්ගෙඩි නිතර නිතර ඇතිවන්නේ කියලා. ඉදලා හිටලා ඇතිවන එක ගැන අපිට දැන් පැහැදිලියි. ඒත් හැමදාම නේද?

නිතරම සෙම්ගෙඩි නම් ඔබගේ ප්‍රතිශක්තිය ඉතාම දුර්වලයි. ඔබ ප්‍රතිශක්තිය වැඩි කරගත යුතුයි. එසේ නොවන්නට ඔබ යම් දවසක ඩෙංගු වැනි දරුණු වෛරසයක් ශරීරගත වුවහොත් ඉතාමත් ඉක්මණින් දුර්වල වෙනවා. මෙවැනි අය තමයි අවසානයේ මරණයට පවා පත්වන්නේ. නමුත් ප්‍රතිශක්තිය ශක්තිමත් කෙනාට ඩෙංගු මදුරුවා විද්දත් ඩෙංගු හැදෙන්නේ නැහැ. ඉතිං අපි යොදාගන්නා ක්‍රමය තමයි ශරීරයේ ප්‍රතිශක්තිකරණය ප්‍රසස්ථ මට්ටමක පවත්වාගෙන යෑමට අවශ්‍ය පෝෂණය ලබා දීම. මේ විදිහට ටික කලක් යන විට සෙම්ගෙඩි හැදෙන එක නවතිනවා. හරි සරලයි. හෙට දිනයේදී ප්‍රතිශක්තිය වර්ධනය කරගත හැකි ආහාර ගැන කතා කරනවා.

දැන් ගැටලුව තමයි ඇයි මේවාට සෙම් ගෙඩි කියන්නේ කියන එක. සෙමත් සමග මේ ග්‍රන්ථියට ඇති සම්බන්ධය කුමක්ද? ඔබ දන්නවාද ඔබගේ බෙල්ලේ තියෙන තෛරොයිඩ් ග්‍රන්ථිය ඔබගේ උෂ්ණත්වය අඩු කිරීමට හෝ වැඩි කිරීමට සමත් බව. එසේම ඔබගේ ශරිරයේ උෂ්ණත්වය පවත්වාගෙන යෑමේදී සෙම හටගන්නා බව. එසේම ඔබගේ ශරිරයට යම් බැක්ටීරියාවක් හෝ වෛරසයක් ඇතුළු වුවහොත් ප්‍රතිශක්තිය නිපදවා ගන්නා තුරු සිරුරේ උෂ්ණත්වය වැඩි කර තබන බව. මේ කාලය දින තුනක් පමණ වන බව. මේ කාලය තුලදී ඔබගේ සිරුරේ සෙම වැඩි වන බව.

‍මෙන්න මේ කාරණා ගැන තම ණුවන මෙහෙයවා බැලුවොත් පැහැදිලි වෙයි සෙම වල කාර්‍ය්‍යක්. මේ ගැන මිට පෙර කතා කරන්න ගිහින් එක ගෘප් එකක ඉන්න ඇඩ්මින් කෙනෙක් මට දොස් කිව්වා. ඇය ආයුර්වේද වෛද්‍ය වරියක්. ඒත් මම අදත් ඒ ප්‍රකාශය ඒ ලෙසටම කරනවා. ඔබලා ඔබලාගේ පල පුරුද්ද අත්දැකිම් යොදාගෙන සලකා බලන්න.

ඔබ සීතල පලාතකට ගියහම ඔබගේ සිරුරේ උෂ්ණත්වය පාලනය කරගන්නට වැඩිපුර සෙම නිපදවෙනවා. ඒ වගේමයි ඔබ සිතල දෙයක් බොනවිටත් සෙම වැඩි වෙනවා. මේ සංසිද්ධිය වෙන්නේ බෙල්ල දෙපැත්තේ තියෙන ටොන්සිල් ග්‍රන්ථි උෂ්ණත්වයට සංවේදි විම නිසයි. ඔබට සිිතල වැඩි වුනාම අත් දෙක ගිණිමැලයක් දෙසට දිගු කරලා රත් කරගෙන බෙල්ල දෙපැත්ත රත් කරනවා නේද? හැකිනම් උණුසුම් දෙයක් බොනවා නේද? මේ හැම දේම කරන්නේ මේ ග්‍රන්ථි සක්‍රිය විම වලක්වා ගන්න. එහෙත් ප්‍රතිශක්තිය දුර්වල නම් මෙයාගේ සෙම්ගෙඩිත් හැදිලා ඒ මදිවට අදාල වෛරස් නිසා හටගන්නා රෝගයන්ටත් මුහුන දෙන්න වෙනවා.

දැන් ඔබ සිතනවාද ඔබගේ ටොන්සිල් ඉවත් කරලා ලැබෙන්නේ ලාබයක් කියලා. අපිට කොහේ හෝ වැරදිලා. එක්කෝ වරද්දලා. හොදින් සිතන්න.

ප්‍රතිශක්තිරණය වැඩි කරගත හැකි ආහාර පාන ගැන ඊලග ලිපියෙන් කතා කරන්නම්.

මේ පිලිබද වැඩිදුර විස්තර දැනගන්නට අවශ්‍ය නම් පහත අංකයකින් අප හා එක්වන්න. ලිපි ෂෙයාර් කර තවත් කෙනෙක් නිරෝගීව තබන්නට උපකාර කරන්න. තමන් දෙන දේ තමන්ට නැවත ලැබෙන ධර්මතාවයට අනුව එය ඔබගේ සිරුරේ නිරෝගීතාවයට හේතු වෙනු නිසැකය.

මෙත් සිතිනි.
පෝෂණ වේදී.
නයන තේනුවර

( +6583956095 වට්ස් ඇප් වලින් ගන්න පුලුවන්. මුලින් මැසේජ්කර පසුව අමතන්න.)

සෙරෙන්ඩිබ් හෝලිස්ටික් සෙන්ටර්.
ගල්කිස්ස.

0112735621
0777316629

 

312 Replies to “‍මොනවද මේ සෙම් ගෙඩි කියන්නේ. සෙමයි මේ ගෙඩියි අතරේ සම්බන්ධයක් තියෙනවාද?”

 1. Hi this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 2. You made some decent points there. I looked on the internet for more information about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 3. Its such as you read my thoughts! You seem to grasp so much approximately this, like you wrote the book in it or something. I think that you simply could do with some to power the message home a bit, however instead of that, that is fantastic blog. A great read. I will certainly be back.|

 4. Great items from you, man. I’ve keep in mind your stuff prior to and you’re just too great. I really like what you’ve obtained right here, really like what you’re stating and the best way wherein you are saying it. You are making it entertaining and you still care for to keep it smart. I can’t wait to read far more from you. This is actually a great website.|

 5. When I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Kudos!

 6. Hello are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!|

 7. Hi, I do think your website might be having browser compatibility problems. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, fantastic blog!

 8. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be helpful to read through articles from other authors and use a little something from their sites.

 9. You are so interesting! I do not suppose I’ve read something like that before. So wonderful to find somebody with some original thoughts on this subject matter. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with a little originality.

 10. The very next time I read a blog, I hope that it doesn’t disappoint me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read through, but I truly thought you’d have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about something you could possibly fix if you weren’t too busy searching for attention.

 11. I must thank you for the efforts you have put in writing this site. I’m hoping to see the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own site now 😉

 12. You are so cool! I do not suppose I have read through something like that before. So good to find somebody with some unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This website is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality.

 13. Heya i am for the primary time here. I found this board and I to find It really useful & it helped me out a lot. I am hoping to provide one thing back and aid others like you aided me.|

 14. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 15. My partner and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be exactly what I’m looking for.
  can you offer guest writers to write content in your case?
  I wouldn’t mind creating a post or elaborating on many
  of the subjects you write about here. Again, awesome
  website!

 16. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 17. What i do not realize is in reality how you’re now not really much more neatly-preferred than you might be now. You’re so intelligent. You already know thus significantly with regards to this subject, made me in my opinion imagine it from numerous numerous angles. Its like women and men aren’t fascinated except it is something to do with Lady gaga! Your own stuffs great. Always take care of it up!|

 18. Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I’m going to return once again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 19. I seriously love your blog.. Very nice colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own blog and would love to know where you got this from or just what the theme is called. Kudos!

 20. Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you taking the time and energy to put this article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile.

 21. Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely delighted I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back often.

 22. Excellent items from you, man. I’ve be mindful your stuff previous to and you’re just too great.
  I actually like what you’ve bought here, certainly like what you are saying and the way in which by which you assert it.
  You’re making it enjoyable and you still take care of to keep it wise.
  I can’t wait to read far more from you. This is really a wonderful
  website.

 23. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 24. This is the right blog for anybody who wants to find out about this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that’s been written about for years. Excellent stuff, just great.

 25. I’m extremely pleased to uncover this website. I want to to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely really liked every little bit of it and i also have you saved as a favorite to see new stuff on your site.

 26. Howdy! This blog post couldn’t be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I am going to forward this information to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 27. It’s appropriate time to make some plans for
  the longer term and it is time to be happy. I have read this
  publish and if I may just I wish to recommend you few interesting things or tips.
  Maybe you could write subsequent articles referring to this article.
  I wish to read more issues about it!

 28. Aw, this was a very good post. Taking the time and actual effort to create a superb article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.|

 29. I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something which not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I found this in my hunt for something regarding this.

 30. Thank you a lot for sharing this with all of us you really recognise what you’re speaking about! Bookmarked. Kindly additionally consult with my web site =). We will have a link exchange arrangement between us|

 31. There are certainly a great deal of information like that to consider. That is a wonderful indicate raise. I use the ideas over as basic inspiration but plainly there are inquiries like the one you bring up where one of the most essential thing will certainly be working in sincere good faith. I don?t know if finest methods have actually emerged around points like that, but I make certain that your task is clearly identified as an up for grabs. Both kids and girls really feel the impact of simply a moment?s enjoyment, for the remainder of their lives.

 32. Howdy, I do believe your web site could be having web browser compatibility problems. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that, excellent website!|

 33. Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips for inexperienced blog writers? I’d definitely appreciate it.|

 34. Hello! I could have sworn I’ve visited this website before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly.

 35. That is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate info… Many thanks for sharing this one. A must read post!

 36. I am curious to find out what blog platform you have been using? I’m having some minor security problems with my latest website and I’d like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?|

 37. Woah! I’m really loving the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that “perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say that you’ve done a amazing job with this. Also, the blog loads very quick for me on Internet explorer. Outstanding Blog!|

 38. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who was doing a little research on this. And he actually bought me lunch because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this issue here on your web page.

 39. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I may revisit yet again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 40. Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I may revisit yet again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.|

 41. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t know the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody getting similar RSS problems? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 42. Aw, this was a very nice post. Taking the time and actual effort to create a good article… but what can I say… I put things off a lot and don’t seem to get nearly anything done.

 43. Can I simply say what a comfort to discover an individual who truly understands what they are discussing on the internet. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people must read this and understand this side of the story. I can’t believe you are not more popular given that you definitely possess the gift.

 44. Greetings, I think your site could possibly be having browser compatibility issues. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent blog.

 45. I have to thank you for the efforts you have put in penning this website. I am hoping to view the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now 😉

 46. Hello there! I could have sworn I’ve visited this blog before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking it and checking back often.

 47. Good day! I just would like to give you a big thumbs up for your great information you’ve got here on this post. I will be coming back to your web site for more soon.

 48. When I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Kudos.

 49. Excellent goods from you, man. I’ve remember your stuff previous to and you’re just too fantastic. I actually like what you have obtained here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You are making it entertaining and you still take care of to stay it wise. I can not wait to read far more from you. This is actually a great website.|

 50. Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am encountering issues with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it. Is there anybody else having identical RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx.

 51. When I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Is there a means you can remove me from that service? Many thanks.

 52. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something too few men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I came across this during my search for something relating to this.

 53. Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and brilliant style and design.|

 54. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I’m hoping to view the same high-grade content by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own site now ;)|

 55. I’m extremely pleased to discover this great site. I want to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely savored every little bit of it and I have you book-marked to check out new things in your web site.

 56. Thank you for some other fantastic article. Where else may just anyone get that type of information in such an ideal method of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m at the search for such information.|

 57. After I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive four emails with the same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Kudos.

 58. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t know why I am unable to join it. Is there anyone else having similar RSS issues? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

 59. You are so interesting! I don’t think I’ve read a single thing like that before. So nice to discover another person with genuine thoughts on this issue. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with a bit of originality.

 60. Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 61. You are so awesome! I don’t think I have read a single thing like this before. So great to discover someone with genuine thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with some originality.

 62. Aw, this was an exceptionally nice post. Spending some time and actual effort to make a top notch article… but what can I say… I hesitate a lot and don’t manage to get anything done.|

 63. Great work! That is the kind of info that are supposed to be shared across the internet. Disgrace on Google for not positioning this post upper! Come on over and consult with my site . Thank you =)|

 64. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and
  now each time a comment is added I get three emails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?
  Bless you!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *