ඔබ දන්නාවාද ඔබ දන්නා දේට වඩා නොදන්නා දේ වැඩි බවත්, නොදන්නා බවවත් නොදන්නා දේ ඊටත් වඩා වැඩි බවත්.

82986570_107706774598104

ඔබ මේ ටික දන්නවා නම් ඔබ පණ්ඩිතයෙක්. ඔබට බහුස්රුතයෙක් වෙන්නට ඇති හැකියාව ඉතා වැඩිය. දැනුම පසුපස හඹා යන පිපාසයක් ඇති අයට මේ දැනුම ඇත. ඔවුන් සෑම විටම සාවධානය. අනෙකා යමක් ප්‍රකාශ කරන විට හොදින් අසා සිටී. මැද්දෙන් පැන පැන තර්ක විතර්ක නොදමයි. මොහු මේ කියන්නේ කුමක්දැයි ඉතාමත් සාවධානව අසා සිටී. ඔබත් එවැනි කෙනෙක් දැයි ඔබගේම හදවතට තට්ටු කර අසා දැනගන්න. ලෝකයේ සිටින මිනිසුන්ගෙන් 99% කට වැඩි පිරිසක් මේ දේ නොදන්නා පිරිසයි. ඔවුන් තමන් දන්නා දේ තමයි හරි කියන තැන හිරවෙලා වල්මත් වී සිටි. මේ නිසාම අලුත් දෙයක් ඉදිරිපත් කරන කෙනාට ගල් මුල්වලින් සංග්‍රහ කරන්නට නොපැකිලිව ඉදිරිපත් වෙයි. එදා බුදුන් වහන්සේටද, ජේසුස් වහන්සේටද මේ තත්වයට මුහුන දෙන්නට සිදුවිය.
බුදු දහමටත් අද මේ දේ සිදුවී හමාරය. එදා තතාගතයන් වහන්සේගෙන් මහාප්‍රජාපතී ගෝතමිය පැනයක් අසා සිටිය. තතාගතයන් වහන්ස යම් දවසක ඔබවහන්සේගේ දහම විකෘති කර එක් එක් අය පවසාවි. එදාට කෙසේද ඔබවහන්සේගේ දහම සහ විකෘති කරන ලද දහම වෙන් කර හදුනාගන්නේ. මම හිතන්නේ ඔබටත් අද මේ ගැටලුවට මුහුන දෙන්නට සිදුවී ඇත. එය නිරාකරණය කරගන්නා ආකාරය මේ අවස්ථාවේ තතාගතයන් වහන්සේ හරිම සරල ආකාරයට දේශනා කලා. යමෙක් ධර්මය ලෙසට යමක් ප්‍රකාශ කරයිද එම ධර්මය නිසා යම් කෙනෙකුගේ චිත්ත සංතානය තුල ලෝභ දෝෂ මෝහ යන අකුසල මූලයන් හට ගනී නම් ඒ තතාගතයන් වහන්සේ දේශණා කල දහම නොවේ. යමෙක් දේශනා කරන ධර්මය නිසා ශ්‍රාවකයාගේ චිත්ත සංතානය තුල ලෝභය ක්ෂය වන්නේද, ද්වේෂය ක්ෂය වන්නේද, මෝහය ක්ෂය වන්නේද ඒ දේශනා කරන ධර්මය තතාගතයන් වහන්සේ දේශනා කරන ධර්මයයි. ‍මේ අනුව ධර්මය තෝරාගන්නට හැකිනම් අපි තතාගත දහම වටහාගන්නට සුදුස්සන් වේ.අපිට කවුද කියන්නේ කවුරුන් විසින් දේශනා කල දෙයක්ද යන කරුණු වැදගත් නොවේ.

තතාගතයන් වහන්සේ ගේ දහම තම තම ණැන පමණින් දැනගත යුතු බව ධර්මයේම ගුණයක් වේ. තමන්ගේ නුවණේ ප්‍රමාණය අනුව තමන්ට දහම තේරෙන්නට පටන් ගනී. එහෙත් තතාගතයන් වහන්සේ ධර්මය අසන ආකාරය සහ තේරුම් ගන්නා ආකාරය ගැන මෙසේ සදහන් කර ඇත. යමෙක් යමක් දේශනා කරනවිට එය අසා තමන් සිටින ස්ථාවරය වෙන්ස් කරගන්නට නම් පහත අදියර පහ ඔස්සේ ඔබ ධර්මය ශ්‍රවණය කර අවබෝධ කරගත යුතුයි.

සුතා…. අසන්න

දතා…. දරාගන්න

වචසා පරිචිතා… අසා දරාගත් දෙය වචී සංකාර වලට පෙරලන්න.

මනසාණුපෙක්ඛිතා… දැන් ඒ වචන නුවණින් විමසන්න.

දිට්ඨියා සුප්ඵටිවිජ්ජා… දැන් ඔබගේ නුවණට වැටහේනම් මම මේතාක් සිටි ස්ථාවරය වැරදියි කියලා දෘෂ්ටිය පිරිසිදු කරගන්න.

‍මේ අවස්ථා පහ ඹ්නෑම දැනුමකට පොදුයි. ධර්මය වේවා. විද්‍යාව වේවා වෙනයම් කාරණයක් වේවා මේ ආකාර පහ තුලින් ඔබ ගමන් කරනවා නම් ඔබට සත්‍යය දකින්නට හැකිවේවි. එසේ නොවන තාක් ඔබ ඔබගේ මතයේ සිටින උන්මත්තකයෙක් නැත්නම් ඔවුන්ගේ මතයේම සිටින්නන් වේ. මේ නිසා තමයි තතාගතයන් වහන්සේ සබ්බේ පුතජ්ජනා උන්මත්තකා කියලා දේශනාකරලා තියෙන්නේ. එයද අද පැහැදිලි කරන්නේ සියලු පෘතජනයන්ට පිස්සු කියලයි. මේ කියන්නේ එහෙම දෙයක් නෙවෙයි. ඔවුන් තමන්ගේ මතයෙන් බැහැර වෙන්නට කැමති නැහැ. පෘතජන භාවයෙන් ඉවත් වන කෙනා ආර්‍ය භාවයට පත්වේ. ඒ සෝවාන් මාර්ගයයි. සෝවාන් මාර්ගයේ හෝ යම් ඵලයක සිටින කෙනෙකු ආර්‍යයන් වහන්සේ නමක් ලෙසට හදුන්වයි. ඒ කෙනා පමණක් පෘතජන භාවයෙන් මිදේ. ඉතින් සබ්බේ පුතජ්ජනා උන්මත්තකා කියලා දේශනාවේ තියෙන දේ නිවැරදි බව අපට වටහාගත හැකිය.

ඔබත් ඔබගේ මතයේ සිටිනවාද? නැත්නම් මතය ටිකකට පැත්තකට කර සවන් දෙනවාද කියලා සිතා බලන්න.

‍මෙත් සිතිනි.

නයන තේනුවර.

 

94 Replies to “ඔබ දන්නාවාද ඔබ දන්නා දේට වඩා නොදන්නා දේ වැඩි බවත්, නොදන්නා බවවත් නොදන්නා දේ ඊටත් වඩා වැඩි බවත්.”

 1. Hello! I realize this is kind of off-topic however I needed to ask. Does building a well-established blog like yours require a large amount of work? I’m completely new to operating a blog but I do write in my diary every day. I’d like to start a blog so I can share my personal experience and feelings online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!|

 2. Your style is unique in comparison to other folks I’ve read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this blog.

 3. After checking out a few of the blog articles on your site, I really like your way of writing a blog. I saved it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my web site as well and tell me your opinion.

 4. Having read this I believed it was really enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 5. You’re so interesting! I do not think I have read something like that before. So good to find someone with original thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This website is something that is required on the web, someone with some originality!

 6. I really love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own personal site and would love to find out where you got this from or exactly what the theme is named. Cheers!

 7. Excellent web site you’ve got here.. It’s hard to find good quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate people like you! Take care!!

 8. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 9. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 10. Everything is very open with a very clear explanation of the issues. It was definitely informative. Your site is very useful. Many thanks for sharing!

 11. Hi here, just turned out to be receptive to your blogging site through The Big G, and found that it is quite useful. I will be grateful for should you decide keep up these.

 12. I really love your blog.. Great colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal site and want to know where you got this from or exactly what the theme is named. Kudos.

 13. I blog quite often and I genuinely thank you for your content. The article has truly peaked my interest. I will take a note of your blog and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your Feed too.

 14. It certainly is mostly close to impossible to come across well-informed americans on this subject, then again you come across as like you be aware of what exactly you’re writing about! Excellent

 15. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I am hoping to view the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

 16. naturally like your web-site however you have to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the reality then again I will surely come again again.

 17. Howdy, I do believe your website could possibly be having internet browser compatibility problems. Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, great website!

 18. Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this article together. I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!|

 19. Hello, I think your website may be having browser compatibility problems. When I look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, fantastic website!

 20. There are absolutely a great deal of information like that to take into account. That is an excellent point to raise. I provide the ideas above as basic inspiration however plainly there are concerns like the one you bring up where the most crucial thing will certainly be working in truthful good faith. I don?t recognize if best techniques have actually emerged around points like that, but I am sure that your work is plainly determined as a fair game. Both young boys and also women really feel the impact of just a moment?s pleasure, for the rest of their lives.

 21. Excellent site you have got here.. It’s difficult to find high quality writing like yours these days. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

 22. An intriguing discussion is worth comment. I do think that you ought to write more on this issue, it may not be a taboo matter but typically folks don’t speak about such subjects. To the next! All the best.

 23. It’s actually a nice and useful piece of info. I am happy that you just shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.|

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *