ප්‍රතිශක්තිය සහ සෙම් ගෙඩි දෙවැනි කොටස.

අපි සාමාන්‍යෙයන් බැක්ටීරියා නිසා හටගන්නා රෝගයක් වැලදුනාම කරන්නේ ප්‍රතිජීවක ඖෂධ ගැනීමයි. ඔබගේ වෛද්‍ය වරයා ඔබට දෙන මෙම ප්‍රතිජීවක ඔසු නිසා ඔබගේ ආහාර ජීරණ පද්ධතියේ ඇති සියළු බැක්ටීරියා විනාශ වීමකට ලක්වේ. මේ නිසාම ඔබ මෙවැනි ඔසු භාවිතයෙන් පසු උදරය ප්‍රදේශයේ යම් වේදනාවක් ටික දිනක් පවතින බවත්, බඩ ඩුරුල් කර යෑමේ ගතියක් ඇති බවත් සමහර විටඔබ අත් දැක ඇති. මෙයට හේතුව අපගේ සිරුරේ සිටින හොද බැක්ටිරියාද ඔබ ගත් ඖෂධ නිසා මරණයට පත්විමයි.

අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය 75% ක් පමණ පිහිටා ඇත්තේ බඩවැල් ආශ්‍රිතවයි. අපි බයෝ රෙසොනන්ස පරීක්ෂාවක් කරනවිට විශේෂයෙන් පරීක්ෂා කරන ප්‍රෙද්ශයක් තමයි මේ බඩවැල් ආශ්‍රිතව ඇති වසා නාල ජාලය. මෙය මකුළු දැලක් සේ බඩවැල් සෑම තැනම පැතිරි තියෙනවා. මේ අතර වැදගත්ම තැනක් තමයි උණ්ඩුක පුච්ඡය. මේ වන විට බොහෝ දෙනෙක් කපා ඉවත් කරන්නට සූදානම් වන උණ්ඩුක පුච්ඡය අපගේ සිරුරේ ඇති ඉතාමත් වැදගත් අවයවයක්. බටහිර වෛද්‍ය විද්‍යාවට අනුවනම් මෙය මිනිසාට අනවශ්‍ය කොටසක්. අපට අනවශ්‍ය කොටසක් සිරුරේ තිබිය හැකි යැයි ඔබ සිතනවා නම් මේ ලිපිය කියවන එක දැන් නතර කරදමන්න. නැතිනම් ඔබගේ වටිනාකාලය අපතේ යන නිසයි එසේ පැවසුවේ.

ඇයි මේ බඩවැල් ආශ්‍රිතව ප්‍රතිශක්තිය වැඩි කලේ. අපි මුල් ලිපියෙන් කතා කලා උගුර ආසාදනය වීම සහ බැක්ටීරියාවන් වෛරසයන් ගැන. ඒ තමයි අප සිරුර ඇතුලට එන විෂබීජ වලින් අපිට රැකගන්නා ක්‍රමවේදය. ඒ වගේම තමයි කුඩා බඩවැල සහ මහබඩවැලෙන් ශරිරය ඇතුලට උරාගන්නා සාරය තුල මෙම විෂ බිජ තියෙන්නට බැහැ. එසේ යම් විනාශකාරි යමක් සිරුරට ඇතුලත් වූ වහාම හදුනාගෙන ඒවාට ප්‍රති ප්‍රහාර එල්ල කරන්නට සූදානම් වෙන්නයි මේ 75% ක් තරම් වන ප්‍රතිශක්තිකරණයක් මේ තැනට ලබා දීලා තියෙන්නේ. මේක හරියට රාජධානිකයක් වටේට හදන දිය අගල් වගේ. සතුරන් පැමිණෙන එක නතර කරන්නට දෙආකාරයකින් මේ ලෙසට අවශ්‍ය පියවර ගෙන තියෙනවා.

දැන් බලමු උණ්ඩුක පුච්ඡයේ ඇති වැදගත් කම. විද්‍ය්‍යාඥයන් සොයා ගෙන තියෙනවා උණ්ඩුක පුච්ඡයේ වසා සෛල ඇති බව. ඇත්තටම එතනට ඒවා අවශ්‍ය වෙන්නේ ඇයි. කුඩා බඩවැලෙන් පෝෂ්‍ය කොටස් අවශෝෂණය කරන අතර මහා බඩවැලත් යම් යම් අත්‍යවශ්‍ය කොටස් නැවතත් අවශෝෂණය කරනවා. අපි සාමාන්‍යෙයන් දන්නා දෙයක්තමයි ජලය. මේ ජලය අවශෝෂනයේදී සිරුරට විශ සහිත දේවල්ද අවශෝෂනය වන්නට පුලුවන්. මොකද දැන් අප ආහාරයට ගත් දේවල් මේ වන විට පෝෂණය උරාගෙන රොඩ්ඩක් තමයි ඉතිරි. ඒ රොඩ්ඩ තුල වස විසත් බැක්ටිරියා වෛරස් වගේ ඒවත් තිබිහ හැකියි. ඉතිං මේ වගේ දෙයක් දැක්කොත් හැකි ඉකිමනින් ඒවා ඉවත් කිරීමට උණ්ඩුක පුච්ඡය ක්‍රියාත්මක වෙනවා. එතන හරියට සෙන්සර් එකක් වගේ. ඉතිං වැඩිපුර ජලය ප්‍රමාණයක් සමග ඉතාමත් ඉකිමනින් මේවා සිරුරින් බැහැර කරන්නට සිරුර තිරණය කරනවා. මෙන්න මේ වෙලාවට තමයි අපි අජීරණයක් වෙලා බඩ එලිය යනවා කියලා කියන්නේ. ඉක්මනින් ඉවත් කරන නිසා ජලය අවශෝෂණය කරගන්නට වෙලාවක් නැහැ. ඒ නිසයි දියාරුවට මළ පහ වෙන්නේ.

උණ්ඩුක පුච්ඡයේ මීට වඩා වැදගත් තවත් ක්‍රියාවක් සිදු කරනවා. නමුත් මෙය වැඩි පිරිසක් කතා කරන්නේ නැහැ. මොකද හරියට ඔප්පු කරලා නැති නිසාත්. උණ්ඩුක පුච්ඡය වැදගත් නැතැයි විශ්වාස කරන නිසාත්. අපගේ ප්‍රතික්තියේ ප්‍රධාන සෛල විශේෂ වන සුදු රුධිරාණු වල තියෙනවා බි සහ ටී කියලා සෛල වර්ග දෙකක්. ටී කියන්නේ තෛමස් ග්‍රන්ථිය මගින් නිපදවන සෛල විශේෂ්‍යක්. නමුත් බී සෛල නිපදවන්නේ කොතැනද කියලා කිසිවෙක් පවසන්නේ නැහැ. ඒවා ස්ටෙම් සෛලවල අනුවර්ථනයක් ලෙසට තමයි ගෙන එන්නේ. නමුත් සමහර සතුන් යොදා කරන ලද පරීක්ෂන වලින් ඔප්පු වී තිබෙනවා උණ්ඩුක පුච්ඡයේ මේවා නිපදවන බව. ඉතිං අපිට අපගේ උණ්ඩුක පුච්ඡයද මහා වැදගත් කමක් ඇති කොටසක් බව තේරුම් ගත හැකියි. මා මෙහිදි ප්‍රතිශක්තිකරණ ක්‍රියාවලිය ගැන දීර්ඝ විග්‍රහයක් කරන්නට සූදානම් වන්නේ නැහැ.

අපිට දැන් වැටහෙන්න ඕනි ප්‍රතිශක්තිකරණය ශක්තිමත්ව තබා ගන්න නම් බඩවැල් ටික නිරෝගීව තබාගත යුතු බව. බඩ වැල් ශක්තිමත්ව නිරේගීව තබාගන්නට උපකාරීවන ක්ෂුද්‍රජීවී කොටස තමයි ප්‍රෝ බයෝටික් කියලා අපි කියන්නේ. නමුත් අපි ඇන්ටි බයොටික් බීලා මෙයාලව මරලා දාල නිරෝගීව ඉන්නට උත්සහ කිරිම ණුවනට හුරුදැයි සිතා බලන්න. ඔබ කරන්නට දෙයක් නැති තැන ඇන්ටි බයෝටික් ගත්තොත් හැකි ඉක්මනින් ප්‍රෝ බයෝටික් ලබා ගත යුතුයි. මේ මාතෘකාව වෙනම කතා කරන්නම්.

ප්‍රතිශක්තිය නිසිලෙස පවත්වාගෙන යෑමට පෝෂ්‍ය කොටස් කිහිපයක් අවශ්‍ය වෙනවා.

1.) විටමින් සී

බොහෝ දෙනෙක් හිතාගෙන ඉන්නේ ඇස්ක්රොබික් ඇසිඩ් කියන්නේ විටමින් සී කියලයි. ඇත්තටම විටමින් සී වල තියෙන එක් කොටසක් තමයි ඇස්ක්රොබික් ඇසිඩ්. අපි මේසයක කකුලක් ගලවලා ගත්තට පස්සේ කවදාවත් එකට මේසය කියන්නේ නැහැනේ. ඒ වගේ ඇස්ක්රොබික් ඇසිඩ් කියන්නේද විටමින් සී වල කොටසක්. විටමින් සී ලබාගන්නට පහසුම ක්‍රමය තමයි දෙහි, නාරං, දොඩං ලෙමන් හෝ පලතුරු වර්ග සීනි නැතිව ආහාරයට ගැනීම. මොකද සිනි දාපු කිසිම ආහාරයක ඇති විටමින් සී අපගේ සිරුරේ සෛල වලට ඇතුල් කර ගන්නට බැහැ. (මා මී පෙර ලියූ විටමින් සි ලිපිය කියවන්න.)

2) විටමින් ඩී.

විටමින් ඩි සහිත ආහාර තමයි සැමන්, ඇල්ගී, කොළ වර්ග ආදිය. එහෙත් සමකාසන්නව ජීවත් වන අපට විටමින් ඩි ලබාගත හැකි පහසුම ආකාරය තමයි උදෑසන අව්වේ ටිකක් ඇවිදීම. එවිට විටමින් ඩී අපගේ සිරුරේ නිපදවනවා. නමුත් ඔබට අව්රශ්මිය වැටෙන්නේ වීදුරුවක් හරහා නම් ඔබගේ බලාපොරොත්තුව ඉටු වන්නේ නැහැ.

3) සින්ක්

සින්ක් සහිත ආහාර තමයි විශේෂයෙන් වට්ටක්කා ඇට. ඔයිස්ටර්ස්, බිත්තර, හරක් මස්, කුකුල් මස්, පරිප්පු, හතු වර්ග.

4) සෙලේනියම්.

සෙලේනියම් සහිත ආහාර තමයි විශේෂයෙන් බිත්තර, රතු පාට හාල්, මස් වර්ග, බ්‍රසිල් නට්. චියා සීඩ්, ඉස්සන්. ඇල්ගී වර්ග.

‍මෙම පෝෂ්‍ය කොටස් ලබාගැනීමට පහසුම මගක් තමයි දිනපතා කොළ වර්ගයක් අනිවාර්‍ය කරගැනීම. වර්ණවත් එලවලු ආහාරයට එක් කරගැනීම. කැරොටිනොයිඩ්ස්ද ප්‍රතිශක්තිය ශක්තිමත් කරගගන්නට හේතු වෙනවා. එසේම ඉතාමත් වැදගත් මස් මාංශ අනුභවයක් නැති අය ඇල්ගි වැනි සුපිරි ආහාරයක් දෛනිකව ආහාරයට එක් කරගැනීම. එසේම පහත දැක්වෙන් ආහාර දෛනිකව ආහාරයට එක් කරගන්නට බලන්න.

 • ඉගුරු
 • මී පැණි
 • ලෙමන්
 • සුදුලූණු
 • රතු ළුණු
 • බතල

ඔබද නිතර නිතර රෝගාබාද වලට ලක්වෙනවා නම් ඔබ විසින් සිදුකල යුතු මූලිකම කරුණක් වන්නේ ඔබගේ සිරුරේ ඉහත දැක්වූ පෝෂණ කොටස් වල යම් ඌණතාවයක් ඇත්දැයි සොයා බැලීමයි. එසේ සොයා බලා ඔබ යම් ඌණතාවයකින් පෙලේ නම් ඊට අදාල පෝෂ්‍ය කොටස සිරුරට ලබාදෙන්නට ආහාර හෝ අතිරේක ආහාර ලබාගත හැකියි. එමගින් රෝගයක් නිට්ටාවට සුව කරගැනීමේ ක්‍රමවේදයක් ලෝකයේ තියෙනවා. එය රෝග ලක්ෂණයක් කළමණාකාරනය කරනවාට වඩා සාර්ථක ක්‍රමයක් කියලයි මම හිතන්නේ.

තවත් කොටසක් මේ ලිපියට අවශ්‍යයි වගේ. විශේෂයෙන් කොලොයිඩල් සිල්වර් ගැන කතා කල යතුයි. එයද පසුව ලියන්නම්.

මේ පිලිබද වැඩිදුර විස්තර දැනගන්නට අවශ්‍ය නම් පහත අංකයකින් අප හා එක්වන්න. ලිපි ෂෙයාර් කර තවත් කෙනෙක් නිරෝගීව තබන්නට උපකාර කරන්න. තමන් දෙන දේ තමන්ට නැවත ලැබෙන ධර්මතාවයට අනුව එය ඔබගේ සිරුරේ නිරෝගීතාවයට හේතු වෙනු නිසැකය.

මෙත් සිතිනි.
පෝෂණ වේදී.
නයන තේනුවර

( +6583956095 වට්ස් ඇප් වලින් ගන්න පුලුවන්. මුලින් මැසේජ්කර පසුව අමතන්න.)

සෙරෙන්ඩිබ් හෝලිස්ටික් සෙන්ටර්.
ගල්කිස්ස

0112735621
0777316629

 

298 Replies to “ප්‍රතිශක්තිය සහ සෙම් ගෙඩි දෙවැනි කොටස.”

 1. Hey I am so excited I found your website, I really found you by accident, while I was searching on Google for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks for a marvelous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the awesome jo.|

 2. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will certainly comeback.

  my blog post: key (slnk.info)

 3. Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to look it
  over. I’m definitely enjoying the information.
  I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Superb blog and excellent style and design.

  My blog post … mac (https://is.gd/)

 4. Hey there! Someone in my Facebook group shared this
  site with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Fantastic blog and brilliant design.

  my homepage – test, http://corta.co/,

 5. Wonderful work! This is the kind of info that
  are meant to be shared around the net. Shame on Google for not positioning this put up upper!

  Come on over and seek advice from my site . Thank you =)

  My web site :: wiring (v.gd)

 6. Howdy! This article could not be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I’ll send this article to him. Pretty sure he will have a great read. Thank you for sharing!

 7. Das kuwaitische Kabinett beschloss, die Ausgangssperre mit Wirkung vom 21.
  Juni von 19.00 Uhr bis 5.00 Uhr zu lockern, wobei das kuwaitische Fernsehen die Live-Konferenz eines Regierungssprechers zitierte.

  China wird einige afrikanische Länder von der Rückzahlung zinsloser
  Darlehen mit Fälligkeit Ende 2020 befreien, berichtete die Nachrichtenagentur Reuters
  unter Berufung auf Präsident Xi Jinping.

 8. An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who has been conducting a little homework on this. And he actually ordered me lunch simply because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this subject here on your web page.

 9. Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It’s always helpful to read articles from other authors and practice something from other websites.

 10. I have to thank you for the efforts you have put in penning this website. I’m hoping to see the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal site now 😉

 11. This is the perfect webpage for anyone who would like to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that’s been discussed for a long time. Great stuff, just excellent.

 12. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something which too few men and women are speaking intelligently about. I’m very happy I came across this in my hunt for something concerning this.

 13. The very next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, however I really believed you’d have something helpful to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could possibly fix if you weren’t too busy searching for attention.

 14. Your style is so unique compared to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this blog.

 15. An intriguing discussion is worth comment. I do think that you need to write more on this subject, it may not be a taboo subject but generally people do not speak about such issues. To the next! Cheers.

 16. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 17. May I simply say what a comfort to discover someone that genuinely understands what they’re talking about on the internet. You actually understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people have to look at this and understand this side of your story. I was surprised that you are not more popular since you most certainly have the gift.

 18. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214.

 19. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 20. Greetings! Very useful advice in this particular article! It’s the little changes that make the most significant changes. Thanks for sharing!

 21. Thanks for one’s marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you are a great author.I will ensure that
  I bookmark your blog and definitely will
  come back down the road. I want to encourage you to continue your great posts, have a
  nice afternoon!

 22. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that
  “perfect balance” between user friendliness and appearance.
  I must say you’ve done a excellent job with this. Additionally, the blog loads super fast for me on Firefox.
  Superb Blog!

 23. You’re so cool! I do not suppose I have read something like that before. So wonderful to discover someone with a few original thoughts on this subject matter. Really.. many thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the web, someone with some originality!

 24. I absolutely love your website.. Pleasant colors & theme. Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal site and want to find out where you got this from or exactly what the theme is called. Thank you!

 25. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t understand why I can’t join it. Is there anyone else getting the same RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks.

 26. After looking into a number of the blog articles on your web page, I honestly like your technique of blogging. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my web site as well and let me know what you think.

 27. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anyone else having similar RSS problems? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!

 28. Having read this I thought it was rather enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this short article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it.

 29. Hi there! This post could not be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I’ll forward this information to him. Fairly certain he will have a great read. Thanks for sharing!

 30. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful if
  you continue this in future. Many people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 31. Good site you have here.. It’s difficult to find excellent writing like yours nowadays. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

 32. I blog often and I really appreciate your information. The article has really peaked my interest. I will take a note of your blog and keep checking for new details about once per week. I opted in for your RSS feed too.

 33. The very next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read, but I truly thought you’d have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something that you can fix if you were not too busy looking for attention.

 34. This is the right web site for everyone who wants to understand this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that’s been written about for decades. Wonderful stuff, just wonderful.

 35. A fascinating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you need to write more on this topic, it might not be a taboo matter but usually people do not speak about these topics. To the next! Best wishes!

 36. You’re so awesome! I do not think I have read something like that before. So great to discover another person with a few unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This website is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality.

 37. At this time it seems like Expression Engine is the top blogging platform available
  right now. (from what I’ve read) Is that what
  you are using on your blog?

  my web blog – test (is.gd)

 38. Hi, Neat post. There’s a problem together with your website in web explorer, could test this… IE still is the marketplace chief and a large component of other folks will pass over your fantastic writing due to this problem.

 39. The very next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I truly thought you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of crying about something that you can fix if you were not too busy looking for attention.

 40. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a coworker who had been conducting a little research on this. And he actually ordered me lunch simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this issue here on your web site.

 41. You are so interesting! I do not believe I’ve truly read anything like that before. So wonderful to find someone with a few genuine thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality.

 42. This is the perfect site for everyone who wants to find out about this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that has been written about for a long time. Excellent stuff, just wonderful.

 43. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am encountering problems with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it. Is there anyone else getting similar RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx.

 44. I was just searching for this info for a while.
  After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your site.
  I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank
  this type of informative websites in top of
  the list. Usually the top web sites are full of garbage.

  Check out my web blog: exam [Francisco]

 45. Can I simply just say what a comfort to uncover an individual who truly understands what they are talking about on the net. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people must look at this and understand this side of the story. I was surprised you aren’t more popular because you certainly have the gift.

 46. I was just looking for this information for a while.
  After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site.
  I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative sites in top of the list.
  Normally the top sites are full of garbage.

  my blog post test (https://bit.ly/)

 47. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you taking the time and energy to put this short article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it.

 48. Currently it appears like Movable Type is the best blogging platform available right
  now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

  Here is my blog exam (Nicolas)

 49. Can I simply say what a comfort to discover someone that genuinely knows what they’re discussing over the internet. You actually know how to bring a problem to light and make it important. More and more people ought to check this out and understand this side of your story. It’s surprising you aren’t more popular because you certainly have the gift.

 50. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you spending some time and energy to put this short article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it.

 51. I blog frequently and I seriously appreciate your information. The article has really peaked my interest. I will take a note of your site and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed too.

 52. You’re so cool! I do not think I’ve read anything like that before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject matter. Seriously.. thanks for starting this up. This site is something that is needed on the internet, someone with a bit of originality.

 53. Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this information together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile.

 54. After I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Thanks a lot.

 55. Hi! I could have sworn I’ve visited this site before but after looking at some of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 56. Hi there, I do believe your web site might be having internet browser compatibility problems. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, excellent website.

 57. I was just searching for this information for some
  time. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your site.
  I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative sites
  in top of the list. Generally the top web sites are full of
  garbage.

  Feel free to visit my web-site; exam (n9.cl)

 58. I beloved up to you’ll receive performed proper here. The
  comic strip is tasteful, your authored subject matter stylish.

  nonetheless, you command get got an shakiness
  over that you would like be delivering the following.
  unwell unquestionably come further beforehand once more as precisely the similar just about very regularly inside of case you shield this hike.

  My page :: test (cutt.us)

 59. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 60. Pretty nice post. I simply stumbled upon your blog and wished to say that
  I’ve truly loved surfing around your weblog posts.
  After all I’ll be subscribing in your rss feed and I’m hoping you write again very soon!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *