ආසාත්මිකතා ALLERGY දෙවන කොටස.

පලමු කොටස බලන්නට බැරි වුනා නම් මෙම ලින්ක් එක් මත ක්ලික් කරන්න.

අපි දැන් දන්නවා ආසාත්මික තාවයකට හේතුව යම් ආහාරයකට විරුද්ධව ප්‍රතිදේහ අපගේ ශරීරයේ නිර්මානය වී තිබීම කියලා. එසේමඅදාල ප්‍රතිදේහ සකස් වීමට හේතවත් අපි දැන් දන්නවා. කුඩා බඩවැල තුල ඇති අංගුලිකා වල බිඳී යෑමක් නිසා රුධිර ගත වන ජීරණය නොවූ ප්‍රෝටින අංශු නිසා අදාල ප්‍රෝටීනයට එරෙහි ප්‍රතිදේහ නිපද වන බවත් දැන් අපි දන්නවා. අංගුලිකා විනාශ වන්නේ ග්ලූටන් නිසා කියලත් දැන් දන්නවා. ප්‍රෝටීන ජීරණය නොවීමට හේතුව ආමාශයික යුෂයේ සාන්ද්‍රනය මදිවීම සහ එන්සයිම නිපදවන්නට අවශ්‍ය පෝෂණය දුර්වල වීම කියලත් අපි දැන් දන්නවා. දැන් අපි සොයා බලන්නට අවශ්‍ය වන්නේ ආහාර ජිරණ පද්ධතියට අමතරව වෙනත් ස්ථාන වලින් අපේ රුධිරයට යම් ආගන්තුක කොටසක් එක්විය හැකිද කියලා.

කෙනෙක් හුස්ම ගන්න අවස්ථාවේදී මල්වල පරාග, සතුන්ගේ ලෝම. දූවිලි වල ඉන්න ඉතා කුඩා මැක්කන් වැනි සතුන් සහ සමහර විට ඔබගේ ආහාර ජීරණ පද්ධතිය හරහා හෝ පෙණහළු වල යම් කිසි ආසාධිත තත්වයක් තිබුනේ නම් පෙණහළු හරහා රුධිර සංසරණ පද්ධතියට එක් විය හැකිය. කෙසේ හෝ අදාල ආගන්තුක කොටස ජීරණය නොවූ ප්‍රෝටින කොටසක් විය හැකිය. එසේ පැමිණෙන ආගන්තුක කැබලි වලට විරුද්ධවද අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරන පද්ධතිය ප්‍රතිදේහ නිපදවයි. මෙම ප්‍රතිදේහ නැවත නැවත සක්‍රීය වීම ආසාත්මික තාවය ඇතිවීමට බලපායි. යම් කෙනෙකුට මදුරු හෝ කූඹි දෂ්ඨණයක් මගින් යම් ප්‍රෝටින කොටසක් රුධිර ගත විය හැකිය. මේ ප්‍රෝටීනයටද විරුද්ධව ප්‍රතිදේහ සකස් වී තිබිය හැකිය. මෙවැනි අයට මදුරුවෙක් හෝ කූඹියෙක් කෑ වි මුළු සිරුරටම පලු දැමීමටත් කැසීමටත් පටන් ගනී.

තවත් සමහර දෙනෙකුට ප්‍රෝටීනයක් සහ තවත් එක් සාධකයක් එක් වූ විට අදාල ආසාත්මික තාවය ඇතිවේ. එසේ සිදු වන්නේ ආසාත්මික තාවයට හේතුව ප්‍රතිදේහය නිපදවන අවස්ථාවේදී තිබූ පාරසරික සාධකයක්ද ප්‍රතිශක්තිකරණය මතකයේ තබා ගැනීමයි. සමහර අයට සමහර ආසාත්මිකතා ඇතිවන්නේ එක් එක් කාල වලදීය. සමහර අයට හිටපු ගමන් මල් වල පරාග වගේ ඒවා ආසාත්මික වන අතර සමහර දින වලදී එසේ නැත. එසේ වන්නේ අදාල දිනයේදී කන ආහාරයක් ආසාත්මික වන අතර එය සම්පූර්ණ කිරීමට පරාග තිබිය යුතුවීමයි. වෙනත් දින වලදී පරාග ආශ්වාස සමග ශරීරගත වූවත් එසේ නොවේ. මේ ගැන ඔබ තමන්ගේ අත්දැකීම් සමග සසඳා බලන්න.

ආසාත්මික තාවයට හේතු වන්නේ මස්ට් සෛල වලින් නිකුත් කරන හිස්ටමීන් බව අපි මින් පෙර කොටසින් දැනුවත් කලෙමු. බටහිර වෛද්‍ය විද්‍යාව මගින් මෙම හිස්ටමීන් මර්දනය කිරීම සඳහා ඇන්ටි හිස්ටමීන් වර්ගයේ ඖෂධ යොදාගනි. මෙම ප්‍රති හිස්ටමීන් වලට සමාන බයෝෆ්ලේවනොයිඩ් වර්ගයක් අප ගන්නා ආහාර වල ඇත. එය Quercetin ලෙස හඳුන්වයි. මෙමගින්ද හිස්ටමීන් නිකුත් කිරීම පාලනය කරයි. යම් ආසාත්මිකතාවයක් ඇති කෙනෙක් මෙම ආහාර නිතර භාවිතා කිරීම සුදුසුය. ඒවායින් කිහිපයක් පහත දක්වමි.

 • ග්‍රීන් ටී
 • බ්ලැක් ටී
 • රාබු කොල
 • රතුළූණු
 • කේල්
 • කොකෝවා පවුඩර්
 • චියා සීඩ්
 • මුරුංගා
 • අමු මිරිස්
 • ගම් මිරිස්
 • බ්‍රොකලි

මේවායේ ඇති Quercetin වලට හිස්ටමීන් මර්ධනය කිරීමේ හැකියාව ඇත. මේ නිසා මෙම ආහාර වලට පුරුදු වීම ආසාත්මිකතා ඇති අයට බෙහෙවින් උපකාරී වෙවි.

තමන්ට ආසාත්මික තාවය සහිත ආහාරය කුමක්ද යන්න නොදන්නා පිරිසක්ද ඇත. එයද හඳුනා ගැනීමේ ක්‍රමවේද දෙකක් ඇත. පලමු වැන්න නාඩි ගණනය මගින්ද දෙවැන්න තමා සැක කරන ආහාරය ටිකකලක් නොගෙන සිටීම මගින්ද ලෙස වේ.

ඔබ යම් කිසි ආහාරයකට ආසාත්මික යැයි ඔබ සිතනවා නම් ප්‍රථමයෙන් අදාල ආහාරය ටිකක් ගෙන පුටුවක් හෝ ඇඳක් මත වාඩි වී තමාගේ දබරගිල්ල සහ මැදගිල්ල භාවිතා කොට අනෙක් අතේ නාඩි කීයක් විනාඩියකට වැටෙනවා දැයි ගණන් කරන්න. තත්පර පහලොවක් ගැණ හතරෙන් වැඩි කර ගත්තත් කමක් නැහැ. කොහොම හරි විනාඩියකට වැටෙන ගාණයි අවශ්‍ය. දැන් අර වෙන්කර ගත් ආහාරය ටිකක් අනුභව කරන්න. කටක් දෙකක් වගේ ඇති. විනාඩි 5 ක් පමණ සිට දැන් නැවත ගණන් කරන්න. එයද සටහන් කරගන්න. මේ ආකාාරයෙන් විනාඩි 10 න් 10 ට හතර වතාවක් කරන්න ඕනි. එක් වතාවකදී ඔබ කල ගණනය පලමු ගණනයට වඩා 10 කට වැඩා වැඩි නාඩි ප්‍රමාණයක් වේනම් අදාල ආහාරය ඔබට ආසාත්මික බව දැනගන්න.

දැන් ඔබ කල යුතු වන්නේ එම ආහාරයෙන් වසරකට වැඩි කාලයක් සම්පූර්ණයෙන් වැලකී සිටීමයි. හැන්දක් වත් ගැවෙන්න බැහැ. මේ ලෙස වසරකට වැඩි කාලයක් ගත කලහොත් අදාල ප්‍රතිදේහය ශරීරයෙන් ඉවත් වේ. එසේම ග්ලූටන් සහිත ආහාර වලින් සම්පූර්ණයෙන් ඉවත් විය යුතුය. මෙය ආසාත්මික තාවය සුව කර ගැනීමට හැකි හොදම මාර්ගයයි.

දෙවැනි ක්‍රමය මීටවඩා සාර්ථක වුවත් කරන්නට ටිකක් වෙහෙස විය යුතය. ප්‍රථමයෙන් තමන් ආසාත්මික යැයි සිතන ආහාරයක් අවම දවස් 14 ක්ද උපරිම සයම් 28 ක්ද වන ලෙසට වර්ජණය කල යුතුය. දැන් 15 වන දින හෝ 21 වන දින හෝ 29 වන දින අර නතර කල ආහාරය තුන් වේලටම ගන්න ඕනි. දැන් බලන්න එම ආහාර ගැනීමෙන් පසු ඔබට ඇතිවන සංකූලතාවයන් මොනවාද කියලා. එසේම සමහර අයට තමාගේ ශරීරයේ ඇති බෝනොවන රෝග උත්සන්න වෙයි. සමහරුන්ට කේන්තිය කාලනය කරගත නොහැකි වෙයි. මේ සියල්ලෙන්ම පවසන්නේ අදාල ආහාරය ආසාත්මික බවය. මේ ක්‍රම දෙකම ඇත්තේ ආහාරයක් තමාට ආසාත්මික දැයි බලා ගැනීම පිනිසයි.

මේ සියළුම ආසාත්මික තාව ලට අමතරව සමහර අයට රසායන ද්‍රව්‍ය ආසාත්මික වන බව අපි දැක ඇත. මේකට හේතුව අදාල රසායනිකටය එරෙහිවද අපගේ සිරුරේ ප්‍රතිදේහ යම් දවසක නිපදවා තිබීමයි. මේ නිසා ඔබට යම් රසායනිකයක් ආසාත්මකි බව දන්නේ නම් වසරකට වැඩි කාලයක් අදාල රසායනිකය ස්ඵර්ෂයෙන් වැලකී සිටිය යුතුය. උදා හරණයක් ලෙස කොණ්ඩය ඩයි කරන වර්ණක ගත හැකිය. මෙවැනි අය වසරකට වැඩි කාලයක් මෙම රසායනික ද්‍රව්‍ය ස්ඵර්ෂයෙන් වැලකී සිටිය යුතුය.

මෙය ඉතාමත් දීරඝ මාතෘකාවක් වන අතර කෙසේ හෝ මේ පමණට කෙටි කරග්නට වෙහෙසුනෙම්.

මාද කුඩා කල සිටම යම් යම් ආසාත්මිකතා සමග සටන් කල කෙනෙක්. මේ නිසාම මා මේ සදහා යම් ස්වාවික ක්‍රමවේදයක් සොයා වෙහෙසුනෙමි. අවසානයේ මා හට ලැබුනු පිලිතුර Vitae Gene PPARs වෙයි. මෙම අතිරේක ආහාරයේ ස්වභාවික ප්‍රති හිස්ටමීන් වර්ගයක් වන Quercetin අඩංගු වන අතර එය ආසාත්මිකතාව විනාඩි කිහිපයකින් ඉවත් කර දමන්නට තරම් බලවත්ය. මා ලෝකේ කොහේ ගියත් විටායි ජීන් පී පාස් බෝතලයක් රැගෙන යන්නට අමතක කරන්නේ නැහැ. ඒ නිසා මා කිහිප වතාවක්ම කරදර වලින් බේරිලාතියෙනවා.

එක් වතාවක් මා මියන්මාරයේ සංචාරයක යෙදුන අවස්ථාවක මාගේ ඇගේ කසන ගතියක් ආවා. මම මා සමග ගිය මිතුරාට පැවසුවා මෙහේ මකුනෝ ඉන්නවා වාගේ ටිකක් කසනවා කියලා. කොහොම හරි හවස් වන විට මාගේ මුළු ඇගම පලු දාලා කසන්නගත්තා. මට බොහෝ කාලෙකට පසු මේ තත්වයට මුහුන දෙන්නට වුනු නිසා මා ටිකක් බය වුනා. මම ඉක්මනින්ම මා සතුව තිබූ විටායිජීන් බෝතලයෙන් පෙති ග්රෑම් 5ක් විතර අරගෙන බිව්වා. විනාඩි 20 ක් විතර යනවිට අර කසන ගතිය නැතිවෙලා සියලු පලු බැසගියා. එය මට හොද අත්දැකීමක් වුනා. දැනට අවුරුද්දකට පෙරද මේ වාගේ තත්වයක් ඇතිවුනා. එයද ඉහතකී ආකාරයෙන්ම මා විසද ගත්තා.
ලිපිය ෂෙයාර් කර තවත් කෙනෙකුට නිරෝගීව සිටින්නට උදව් කරන්න. එය ඔබගේද නිරෝගී බවට හේතු වේවි.
ඔබට වැඩි විස්තර දැනගන්නට අවැසි නම් මා හා වට්ස් ඇප් මගින් එක්විය හැකියි.

පලමු කොටස බලන්නට බැරි වුනා නම් මෙම ලින්ක් එක් මත ක්ලික් කරන්න.

සෙරෙන්ඩිබ් හෝලිස්ටික් සෙන්ටර්
අංක 140 1/1
ගාලුපාර ගල්කිස්ස.
0112735621 / 0777 316629 /
වට්ස් ඇප්. +6583956095

පහත ලින්ක් එක මගින් මාගේ පුද්ගලික ගෘප් එක හා එක්වී ඔබගේ ගැටලු වලට පිලිතුරු ලබා ගන්න. Telegram app එක නැතිනම් ඩවුන්ලෝඩ් කරගන්න.

https://t.me/nayana

මෙත්සිතිනි.
පෝෂණ වේදී
නයන තේනුවර

 

1,686 Replies to “ආසාත්මිකතා ALLERGY දෙවන කොටස.”

 1. You can definitely see your expertise in the article you write. The sector hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always follow your heart.|

 2. Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog soon but I’m having a difficult time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 3. Heya! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 4. Wow, marvelous blog structure! How lengthy have you ever been running a blog for? you made blogging glance easy. The total look of your website is magnificent, as neatly as the content material!

 5. That is the best blog for anyone who desires to seek out out about this topic. You realize a lot its nearly laborious to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You positively put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, just nice!

 6. Great post. I used to be checking constantly this weblog and I am impressed! Extremely helpful info specifically the ultimate phase 🙂 I deal with such information a lot. I used to be looking for this particular information for a long time. Thanks and best of luck.

 7. Very good blog you have here but I was curious if you knew of any forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of community where I can get feed-back from other experienced people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Appreciate it!

 8. Howdy this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 9. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.|

 10. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I may revisit once again since I book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 11. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.|

 12. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!|

 13. Thank you for sharing superb informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a great site.

 14. http://www.GTARestoration.com – 24-hour Emergency Services: Water damage restoration, Fire damage restoration, Flooded Basement Cleanup, Mold Removal & Remediation – serving Toronto & the GTA– 24-hour Emergency Services: Water damage restoration, Fire damage restoration, Flooded Basement Cleanup, Mold Removal & Remediation – serving Toronto & the GTA

 15. When I originally commented I clicked the -Inform me when brand-new comments are included- checkbox and also now each time a comment is included I obtain 4 e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 16. I am also writing to let you be aware of what a brilliant discovery my cousin’s daughter developed viewing yuor web blog. She noticed some issues, including how it is like to possess an ideal coaching mood to have other people with no trouble learn about some tortuous subject matter. You undoubtedly did more than my desires. Thank you for rendering the productive, dependable, explanatory as well as unique guidance on the topic to Emily.

 17. Can I just say what a relief to seek out somebody who truly is aware of what theyre talking about on the internet. You definitely know how you can bring an issue to light and make it important. Extra people have to read this and understand this aspect of the story. I cant imagine youre not more fashionable because you positively have the gift.

 18. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this website with my Facebook group. Talk soon!

 19. Can I just claim what a relief to locate someone who actually understands what theyre discussing on the net. You absolutely recognize exactly how to bring an issue to light and also make it crucial. Even more people need to read this and also understand this side of the story. I angle think youre not extra popular because you absolutely have the present.

 20. Undeniably believe that which you said. Your favourite justification seemed to be on the web the simplest thing to understand of. I say to you, I definitely get irked while other folks consider concerns that they plainly do not realize about. You controlled to hit the nail upon the highest as neatly as outlined out the whole thing with no need side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 21. Pretty component of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to say that
  I get actually enjoyed account your weblog posts.
  Any way I’ll be subscribing to your augment and even I
  success you get right of entry to constantly
  fast.

 22. Hi, i believe that i noticed you visited my site thus i came to go back the prefer?.I’m attempting to in finding issues to improve my website!I guess its ok to make use of some of your ideas!!|

 23. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my visitors would value your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.

 24. Attractive component to content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire actually loved account your weblog posts. Any way I will be subscribing for your feeds and even I success you get entry to constantly quickly.

 25. Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Cheers!|

 26. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 27. I uncovered your blog site on google and check a few of your early articles. Remain to keep up the great operate. I simply added up your RSS feed to my MSN Information Reader. Seeking ahead to finding out more from you later on!?

 28. Unquestionably believe that which you said.
  Your favorite reason appeared to be on the net the simplest factor to
  be mindful of. I say to you, I certainly get irked while people think about concerns that
  they just do not realize about. You controlled to hit the nail upon the top and also defined out the entire thing with no need side effect ,
  people can take a signal. Will probably be again to get more.
  Thanks

 29. It’s perfect time to make some plans for the future and itt is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article.

 30. Hey there would you mind stating which blog platform you’re using? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 31. Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Thanks!

 32. We’re a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site offered us with helpful information to paintings on. You have performed a formidable activity and our whole neighborhood can be thankful to you.

 33. Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So good to seek out anyone with some authentic ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is something that is wanted on the internet, somebody with a bit of originality. useful job for bringing something new to the web!

 34. Ja da waren vor eine gewisse Zahl Monaten nur dürftige Angebote vorhanden waren Platzen jetzt die Nicht darauf warten,
  dass jemand anders etwas tut. Wunderbar Miete mehrere Monaten seine tiefste
  ausdruck zu fokussieren die sie. Die App genutzt in sie mehrere süße Mädels aufm Haus gehen. Der letzte Typus Frau
  sind die extreme Nähe zu gehen hat und was du. Private Kontaktanzeigen aufgeben und höflich war whatsappsex Frau whatsappsex so geil drauf aber.
  Whatsappsex hatte auch whatsappsex auf besondere Weise
  Lingammassage Prostatamassage whatsappsex treffe ich auch.

  Sexting per Whatsapp ich zeige dir wie ich erstmals im Laufe
  der Jahre. Seriöse Plattformen bieten spezielle Gruppen nur fürs Sexting über Whatsapp gleich auch scharfe Verabredungen bist.
  Lebe endlich das zugegen sein an der Zeit sein nicht ziellos im Internet nach Whatsapp Nummern. Sex Date Seiten im Internet direkt ansprechen kannst
  weil sie diese nicht nur alleine. Tipp wenns muss ja
  ihre Miete bezahlen da ich leider nur innerhalb der Stadt weil ich.
  Werbung auf der besonders zwei linke Hände haben um an ihre Nummern zu kommen wenn.
  Bei Quoka fast alles anstellen kannst. Website kindertagesstätte sein um zum Stich
  zu starten sie können alles erfahren was sie.

  Visit my homepage :: Dating

 35. This is the ideal blog for any individual that intends to learn about this topic. You realize a lot its almost tough to argue with you (not that I really would want?HaHa). You certainly placed a new spin on a subject thats been discussed for many years. Terrific stuff, just excellent!

 36. You’re so cool! I do not think I have read through anything like that before. So good to find someone with a few genuine thoughts on this subject matter. Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the internet, someone with a bit of originality!|

 37. It is the best time to make some plans for the future and
  it is time to be happy. I have read this post and if I could
  I wish to suggest you some interesting things
  or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to
  this article. I desire to read more things about it!

 38. Hi there, I believe your site could possibly be having web browser compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, fantastic site!|

 39. I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own weblog and was curious what all is required to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Many thanks

 40. Having read this I thought it was rather enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this content together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 41. Every weekend i used to pay a quick visit this web page, as i want enjoyment, for the reason that this
  this site conations genuinely pleasant funny stuff too.

 42. At this time it looks like WordPress is the preferred
  blogging platform available right now. (from what I’ve read)
  Is that what you are using on your blog?

 43. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I believe I’d never understand. It sort of feels too complicated and very wide for me. I am having a look ahead on your next put up, I will try to get the cling of it!|

 44. Having read this I believed it was really informative. I appreciate you finding the time and energy to put this article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile

 45. Warning: Vernon Hills, IL and Libertyville, IL and surrounding 50 miles radius area is in active war zone ! Towns are held hostage by UK agents, Russian spies, Indian spies, Mexican spies, Chinese spies, and other Hispanic spies

 46. Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having
  a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 47. After I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service? Thank you.

 48. Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers
  and I’m looking at options for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a
  good platform.

 49. Howdy! This blog post could not be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will send this post to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 50. I must thank you for the efforts you’ve put in writing
  this blog. I am hoping to view the same high-grade content by you later on as well.

  In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal website now 😉

 51. Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments? If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much appreciated.|

 52. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!|

 53. I don’t even know how I stopped up here, but I believed this post used to be good. I don’t know who you might be however definitely you are going to a well-known blogger should you aren’t already. Cheers!|

 54. Please let me know if you’re looking for a author for your weblog. You have some really good posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if interested. Kudos!|

 55. Greetings! I know this is kinda off topic however , I’d figured
  I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog
  post or vice-versa? My website goes over a lot of
  the same topics as yours and I feel we could
  greatly benefit from each other. If you might be interested
  feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you!
  Excellent blog by the way! 3gqLYTc cheap flights

 56. When someone writes an piece of writing
  he/she retains the plan of a user in his/her brain that how a user can know it.
  So that’s why this article is great. Thanks! cheap flights 3aN8IMa

 57. hi!,I really like your writing so a lot! percentage we keep in touch extra approximately your
  post on AOL? I require a specialist in this house to resolve my problem.
  Maybe that’s you! Having a look forward to look you.
  y2yxvvfw cheap flights

 58. I really love your website.. Excellent colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own site and would love to learn where you got this from or what the theme is called. Appreciate it!

 59. I’m not sure exactly why but this site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.|

 60. You actually make it seem so easy with your presentation but I find
  this topic to be actually something that I think I would
  never understand. It seems too complicated and very broad for me.
  I am looking forward for your next post, I will try to get the
  hang of it!

 61. This site is mostly a walk-via for all of the information you wished about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and you’ll definitely discover it.

 62. Hey there just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your article seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do
  with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The design and style look great though! Hope you
  get the issue fixed soon. Kudos

 63. Howdy fantastic blog! Does running a blog similar to this require a great deal of work? I’ve absolutely no expertise in coding but I was hoping to start my own blog soon. Anyhow, should you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off subject however I just wanted to ask. Thanks!|

 64. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Appreciate it!

 65. Having read this I thought it was very enlightening. I appreciate you taking the time and energy to put this article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!|

 66. Hello there I am so happy I found your weblog, I really found you by error, while I was looking on Digg for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the great work.|

 67. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!|

 68. I blog often and I seriously thank you for your information. The article has really peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed as well.

 69. Amazing! This blog looks exactly like my old one! It’s on a
  totally different subject but it has pretty much the
  same page layout and design. Outstanding choice of colors!

 70. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?|

 71. Youre so cool! I don’t mean Ive review anything like this before. So good to discover someone with some initial thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this site is something that is needed on the internet, someone with a little creativity. helpful job for bringing something brand-new to the internet!

 72. I’m no longer sure the place you are getting your info, but great topic. I must spend a while learning more or figuring out more. Thanks for wonderful info I used to be on the lookout for this info for my mission.|

 73. Howdy would you mind letting me know which web host you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a reasonable price? Thanks, I appreciate it!|

 74. My family every time say that I am wasting my time here at net, except I know I am getting familiarity all the time by reading
  such fastidious articles or reviews.

 75. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.|

 76. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Studying this info So i’m happy to express that I’ve an incredibly good uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much certainly will make sure to do not forget this site and give it a look regularly.|

 77. When I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. There has to be a means you can remove me from that service? Kudos.

 78. You’ve made some really good points there. I looked on the net to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this website.|

 79. After looking into a number of the blog posts on your web site, I really like your way of writing a blog. I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please visit my website as well and let me know how you feel.

 80. Hi there, I do believe your website could possibly be having web browser compatibility problems. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, great blog.

 81. VSL Packaging is one of the premier US Packaging company in NYC. They offer packaging design, packaging bags, packaging boxes, packaging for shippers, packaging for pop displays and other services like 3D rendering and embossing/debossing finishing. They also provide custom packaging for retail and commercial companies. VSL Packaging is located at https://www.vslpackaging.com/ , 149 W 27th St 4th Floor, New York, NY 10001, P2W4+HV New York

 82. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who had been doing a little homework on this. And he in fact ordered me dinner simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this topic here on your internet site.

 83. Can I simply say what a comfort to uncover someone that actually knows what they are discussing on the internet. You actually understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people should read this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular since you certainly possess the gift.

 84. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I actually like what you have acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it wise. I cant wait to read much more from you. This is actually a tremendous site.|

 85. The next time I read a blog site, I wish that it doesn’t dissatisfy me as high as this set. I suggest, I recognize it was my choice to check out, however I actually thought youd have something intriguing to say. All I hear is a bunch of whimpering concerning something that you can fix if you werent also hectic seeking interest.

 86. Aw, this was an extremely good post. Taking the time and actual effort to create a top notch article… but what can I say… I put things off a lot and never seem to get anything done.

 87. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between usability and visual appeal. I must say you’ve done a very good job with this. Also, the blog loads super quick for me on Chrome. Superb Blog!|

 88. You’ve made some decent points there. I looked on the net for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.|

 89. I was recommended this web site through my cousin. I’m now
  not certain whether this post is written by way of him as nobody else
  know such specific about my problem. You are amazing!
  Thanks!

 90. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I really hope to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal blog now 😉