ඔබටත් උණ ගන්නවාද?

අපි මේ ගෘප් එක පටන් ගන්නට හේතු වුයේ පෝශණය සහ රෝග අතර ඇති සම්බන්ධතාවය ජනතාව අතර ප්‍රචලිත කිරීමටයි. එපමණක් නොව රෝග ඇතිවිම සහ පවත්වාගෙන යෑම සදහා හේතු වන මනස සහ කර්මය ගැන ඔබව දැනුවත් කරන්නටය. ඒ අනුව ජනතාව දැනුවත් කිරීමේ මාධ්‍යයක් ලෙසට මේ ගෘප් එක අපි යොදාගත්තා.

‍රෝගයක් යනු පෝෂණ ඌණතාවයක් බව වෛද්‍ය විද්‍යාවේ පියා ලෙස සැලකෙන හිපොක්‍රටිස් ප්‍රකාශ කර තියෙනවා. නමුත් අද වන විට පියා ගිය අඩිපාරේ නොයන පුතාලා ඒ වචන ටික තුට්ටුවකට මායිම් නොකර රෝග ලක්ෂණ කළමණාකරණයේ යෙදී සිටිනවා. එයට හේතුව මම මෙහි කතා කරන්නනේ නැහැ.

අපි රෝගයකින් වැලකෙන්නට නම් මුලින්ම අපි තේරුම් ගත යුතු මුල ධර්මයක් තිබෙනවා. ඒ තමයි අපගේ සිරුර ස්වභාවයෙන්ම රෝගාබාධ වලින් තොරව සිටින්නට නිර්මාණය වී ඇති බව. රෝගයක් අපට සැදේනවා නම් ඊට ප්‍රතිවිරුද්ධව සටන් කරන්නට සූදානමින් සිටින බලකායක් අප සතුබව අප දැනගත යුතු වෙනවා. යුද්ධයකට යන සොල්දාදුවාට ආහාර ලබා දෙන්නේ නැත්නම් ජලය ලබා දෙන්නේ නැතිනම් ඒ සොල්දාදුවා සතුරා අතින් මරණයට පත්වන බව ම කිවයුතු නොවේ. එය තමයි යතාර්ථය. අපගේ ශරීරයත් එසේමයි. අප නිතර සතුරන්ට මුහුණ දෙනවා. බොහෝ වෙලාවට අපි දන්නේවත් නැහැ අපගේ සිරුරේ සිටින යුධ හමුදාව ඒ සතුරන් පරාජය කර අවසන්. සමහර වෙලාවට ඒ සතුරන්ට අවශ්‍ය භට පිරිස් සකස් කරන තෙක් දින තුනක් පමණ බලා සිටිින්නට වෙනවා. ඒ කාලය තුලදී මේ සතුරන් බෝවීම වැලැක්වීම පිනිස අප සිරුරේ උෂ්ණත්වය වැඩි කරලා තබනවා. අනේ ඉතිං මේක දන්නේ නැති අපි ඉකිමනට දුවනවා දොස්තර මහත්තයා ගාවට උණට බෙහෙත් ගන්නට. දොස්තර මහත්තයා දන්නවා මේ උණ ගැනිලා තියෙන්නේ ඇයි කියලා. ඒ නිසා තමයි දොස්තර මහත්තයා කියන්නේ දින තුනක් බලලා උණ බැස්සේ නැත්නම් එන්න කියලා. ගොඩක් උණ නම් තෙත තුවායකින් පිසදාන්න වගේ තාවකාලික උපක්‍රම වුනත් කියලා දෙනවා.

ඔබ කවදාවත් සිතුවාද මොකක්ද මේ වෙන්නේ කියලා. අපගේ ශරීරයේ ප්‍රතිශක්ති කරණ පද්ධතිය අප සිරුරට ඇතුළු වූ බැක්ටීරියාව හෝ වෛරසය පරාජය කරන්නට හමුදාව සුදානම් කරන තුරු ඒ බැක්ටීරියාවට හෝ වෛරසයට වර්ධනය වන්නට නොහැකි වන ලෙසට ශරීර උෂ්ණත්වය වැඩි කරලා තැබීමයි මේ කරන්නේ. මේ වගේ වෙලාවට අපේ මුතුන් මිත්තන් කලේ ප්‍රතිශක්තියට තවත් උදව් කරන එකයි. ඉගුරු කොත්තමල්ලි, පත්පාඩගම්, වෙනිවැල් ගැට කටුවැල් බටු වලින් කරන්නේ මේ කාර්‍යයයි. උණ අරං දින තුන අවසන් වන විට දැන් බැටෑලියන් එක සුදානම්. අපි ප්‍රතිශක්තියට තවත් ආධාර කරලා නම් භට පිරිස් ඉතාමත් ශක්තිමත්. එයයි පැරණි හෙළ වෙදකම මගින් සිදු කලේ. දැන් ඉතින් ශක්තිමත් භට පිරිස් විසින් දිගට හරිහට පහර දීලා සතුරාව පරාජය කරනවා. අවසානයේ මේ සටනේදී විනාශ වූ යම් ශරීර කොටස් ඇද්ද ඒවාද ඉවත් කරලා තමයි සටන නවත්වන්නේ. උණ ගත්තට පසු කහපාටට මුත්‍රා පිටවන්නේ ඒකයි. ඒ අර අපද්‍රව්‍ය බැහැර කරන නිසා.

එපමණක් නොවෙයි යම් දවසක ආපහු මේ සතුරා ආවොත් ඉක්මනින් ඊට සරිලන භටපිරිස් සකස් කරන්නට හැකි වන ලෙසට මතක සටහනක්ද තබා ගන්නවා. ඉතිං ආපහු උණ ගන්නට අවශ්‍ය වන්නේ නැහැ. සතුරා දුටු විගස පහර දීලා විනාශ කරන්නට හැකි වෙනවා.

අපගේ ශරීරයේ තිබෙන මේ හැකියාව අපි වර්ධනය කරගත යුතුයි කියලා හිතෙන්නේ නැද්ද? ඇත්තටම අපි කල යුතු වන්නේ එයයි. එදා වෛද්‍ය විද්‍යාවේ පියා පැවසූ ලෙසට අපි අපගේ ආහාර වේල නිසිලෙස පෝෂනයෙන් අනූනව සකසා ගත යුතු වෙනවා. එවිට අපගේ ශරීරයට බාහිර සතුරන් ඇතුලු වී වැඩ පෙන්වන්නට ඉඩ ලැබෙන්නේ නැහැ. අපගේ ප්‍රතිශක්තිය ශක්තිමත් වෙනවා. එසේම බෝනොවන රෝග වලට හේතු වන පෝෂණ ඌණතා හටගන්නේද නැහැ.

නමුත් දැන් සිදුව ඇත්තේ කුමක්ද? ආහාර වලට වස විස ගහලා. අක්මාව මේ වස විස සිරුරෙන් ඉවත් කරගන්නට නොහැකිව හඩා වැලපෙනවා. වකුගඩු වල ඇති ගුච්ඡිකා පෙරණ වලින් මේ වස විස පෙරාගන්නට බැරිව මරණයට පත් වෙනවා. පෙණ හලු දුම් වලින් පිරිලා තාර එකතු වෙලා හුස්ම ගන්නට බැරුව පණ අදිනවා. පාන් පිටි කාල කාල ග්ලූටන් නිසා බඩවැල් වල අංගුලිකා විනාශ වෙලා අවම ලෙසට හෝ ලැබෙන පෝෂණය හෝ අවශෝෂණය කරගන්නට බැරුව ලත වෙනවා. ඉතිං දැන් මේ කතාව කෙලවර වන්නේ කොතනින්ද? මේ පුද්ගලයා බෝ නොවන රෝග ගණනාවකට මුහුන දෙනවා. ඇයි මේවා බෝ නොවන්නේ. එක් එක්කෙනාගේ සිරුරේ ඇති පෝෂණ සංයුතිය වෙනස් නිසා එකම රෝගය තවත් කෙනෙකුට වැලදෙන්නේ නැහැ. නමුත් එකම නිවසක සිටින පිරිස බොහෝ විට එකම ආහාර ගන්නා නිසා පෝෂන මට්ටම සමාන විය හැකියි. එවිට මව, පියා දුව පුතා වගේ සියලු ම දෙනාට එකම රෝගය තිබෙන්නටද පුලුවන්. නමුත් එවැනි අයගේ පෝෂණ ඌණතා මැණ බලනවා වෙනුවට මෙයට හේතුව ජාන බවට ප්‍රකාශ කර ෆයිල් එක වහලා දානවා. ඔබගේ ණුවනින් විමසා බලන්න. තවමත් පමා නැහැ.

එසේ නම් අප සිදු කල යුතු වන්නේ කුමක්ද? අපගේ සිරුරට අවශ්‍ය පෝෂණය ලබා දීම නොවේද? මා දන්නා වෛද්‍ය ක්‍රමයට අනුවනම් අප කල යුතු වන්නේ එයමය. අපි ඒවා ආහාර හෝ අතිරේක ආහාර ඔස්සේ ලබා දෙන්නට කටයුතු කරන අතර ඊට වැට කඩොළු බදින පිරිස් එමටය. ඒ මේවා ගැන කිසිදු පර්යේෂණයක් නොකර ඊර්ශ්‍යාව සහ ක්රෝධය මත පමණක් පදනම්ව විරෝධතා එල්ල කරන ඊණියා උගතුන් පිරිසක්ය. ඒ අයටද මේ සත්‍යය වැටහේවායි කියා ප්‍රාර්ථනා කරමි.

මෙත් සිතිනි
පෝෂණ වේදී
නයන තේනුවර.

 

83 Replies to “ඔබටත් උණ ගන්නවාද?”

 1. whoah this weblog is fantastic i really like studying your articles. Keep up the great work! You know, lots of people are looking round for this information, you could help them greatly. |

 2. Hi there, I believe your site may be having browser compatibility problems. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, excellent blog.

 3. After exploring a handful of the blog posts on your blog, I honestly like your technique of blogging. I added it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please visit my web site as well and let me know your opinion.

 4. Good day! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through a few of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 5. You made some decent points there. I looked on the internet to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 6. This is the right web site for everyone who hopes to find out about this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that has been written about for many years. Great stuff, just great!

 7. Hello, I do think your site may be having browser compatibility problems. When I look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, excellent blog!

 8. Your style is so unique in comparison to other people I’ve read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this web site.

 9. Might be mostly not possible to come across well-aware viewers on this theme, however, you come across as like you fully understand exactly what you’re revealing! Thank You

 10. You ought to take part in a contest for one of the highest quality sites on the internet. I most certainly will recommend this website!

 11. It truly is almost unattainable to come across well-aware visitors on this issue, however , you appear like you fully understand whatever you’re writing about! Appreciate It

 12. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this site with my Facebook group. Chat soon!|

 13. The next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read through, however I truly believed you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you could possibly fix if you were not too busy searching for attention.

 14. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 15. First of all I would like to say fantastic blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts prior to writing. I’ve had a hard time clearing my thoughts in getting my ideas out there. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints? Thank you!|

 16. Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back once again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 17. I seriously love your blog.. Very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own blog and want to know where you got this from or what the theme is called. Kudos!

 18. Thanks for expressing your ideas. I’d personally also like to state that video games have been at any time evolving. Better technology and inventions have made it simpler to create genuine and active games. These entertainment video games were not as sensible when the concept was first of all being attempted. Just like other forms of technological know-how, video games also have had to develop via many many years. This is testimony for the fast progression of video games.

 19. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214.

 20. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 21. It’s actually almost not possible to find well-advised individuals on this content, although you appear like you fully understand whatever you’re writing on! Gratitude

 22. Spot on with this write-up, I seriously believe this web site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the advice!

 23. After I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Appreciate it.

 24. The next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I really believed you’d have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something that you could possibly fix if you weren’t too busy searching for attention.

 25. You can definitely see your expertise within the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. At all times go after your heart. “Faith in the ability of a leader is of slight service unless it be united with faith in his justice.” by George Goethals.

 26. I was extremely pleased to discover this site. I need to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely enjoyed every bit of it and i also have you bookmarked to look at new things on your website.

 27. An intriguing discussion is definitely worth comment. I believe that you should publish more on this subject matter, it might not be a taboo matter but typically people do not talk about such subjects. To the next! Best wishes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *