කැල්සියම් වැඩිපුර ගන්න හොද නෑ කියලා මහත්මයෙක් කියපු පැණයකට මා දුන් පිලිතුර මෙසේ සටහන් කරමි

කැල්සියම් වැඩියෙන් ගන්න එපා කියන අය දන්නේ නෑ. කැල්සියම් අඩු වුනහම ලෙඩ රෝග 235 කට වැඩි ප්‍රමාණයක් හටගන්නා බව. කැල්සියම් වැඩි වුනහම බඩ යනවාලු. ඉතින් ඒක ඇත්තනම් ඒකටත් හේතුවක් තියෙන්න ඕනි. අපේ ශරීරයේ සියලුම පේශි සංකෝචනය කරන්නට කැල්සියම් අවශ්‍යයි. දිග හරින්නට මැග්නීසියම් අවශ්‍යයි. කෙණ්ඩා පෙරලනවා කියන්නේ හැකිළුණු පේෂියක් දිගහැර ගන්නට බැරි වීමයි. අද කෙණ්ඩා පෙරලෙන එකට කරන්නේ මොනාද කියලා මම මෙහිදී කතා කරන්නේ නෑ.

කැල්සියම් අඩු වුනහම පේෂි සංකෝචනය කරන්නට බෑ. ඉතින් අපේ ආහාර ජීර්ණ පද්ධතියේ ඇති ආහාර ඉදිරියට තල්ලු කර හැරීමේ ක්‍රියාවලිය සිදු කරන්නේ කෙසේද? ක්‍රමාංකුංචනය සදහා කැල්සියම් මැග්නීසියම් අවශ්‍ය වෙනවා. කැල්සියම් වැඩිපුර දුන්නහම මේ තාක් අමාරුවෙන් වැඩකරපු බඩවැල් ටික ටිකක් වේගයෙන් වැඩකරනවා. ඉතින් ජීර්ණය අවසන් වූ ශේෂ ආහාර මහ බඩවැල තුල වැඩි වේලාවක් රදවා ගන්නේ නැතිව එලියට දානවා. මේ වෙනකම් තිබුන විශ ඉක්මනට එලියට දාන එක හොද නිසා තමයි එහෙම කරන්නේ. වැඩි වේලාවක් මහ බඩවැල තුල ඉතිරි ජීරණය නොවු ආහාර තිබුනොත් ඒවාගේ ජලය නැවත මහබඩවැල මගින් උරාගන්නා නිසා මල ඝනත්වය වැඩි වෙනවා. කැල්සියම් ඇති නිසා ඉක්මනින් ඉදිරියට තල්ලු කරන හෙයින් බඩ බුරුලෙන් යනවා. මේක ටිකක් වේදනා කාරී වෙන්නත පුලුවන්. සමහර විට ඔබටත් මේ අත්දැකීම ඇති බඩ රිදිලා මලපහ වෙනවා. එවිට පිටවන මල වල ඝණත්වය අඩුයි. ඉතින් මේක තවත් එක් ව්‍යාජ රෝගයක් ලෙසට හුවා දක්වමින් කැල්සියම් වලින් ජනතාව දුරස් කිරීමට ලේඛන පවා සකස් කරනවා. මම කියන්නට අවශ්‍ය නෑ. ඔබගේම මනසින් විමසා බලන්න. සමහර විට ඔබට වැටහේවි.

මේ සියළු කාරණා මොවුන් ඉදිරිපත් කරන්නේ අපි ගන්නා පෝෂණය නවතාලන්නටයි. එහෙම කලොත් මේ එක් ඛණිජ ලවනය ඇති ලෙඩරෝග දෙසිය තිස්පහකට වැඩි ප්‍රමාණයක් හදන්න. බලන්න මොනතරම් විශාල වෙලදපලක්ද කියලා. මේ ගැන නැවත නැවත සිතා බලන්න. කැල්සියම් වල ඇත්ත කතන්දරය මේකයි.

අපගේ සිරුරේ pH අගය පවත්වාගෙන යන මිනරල් වර්ග දෙකක් තියෙනවා. ආවර්තතා වගුවේ භාෂ්මික කොටසේ තියෙන ඒවා. කැල්සියම් සහ මැග්නීසියම්. මේ දෙක අඩු වුනහම අපේ රුධිරයේ pH එක අඩු වෙනවා. ඒ කියන්නේ ආම්ලික තාවය වැඩි වෙනවා. මේකට සිරුර කැමති නෑ. ඉතින් pH වැඩි කරගන්නට ඇති උපක්‍රමය දියත් කරනවා. පී එච් එක අඩු වුනහම නැතිනම් ආම්ලික තාවය වැඩි වූ ගමන්ම අපගේ තෛරොයිඩ් ග්‍රන්ථියේ කොන් හතරේ ඇති පැරා තෛරොයිඩ් ග්‍රන්ථි උත්තේජනය වෙනවා. දැන් මෙම ග්‍රන්ථි වලින් පැරත් කියලා හෝමෝනයක් නිකුත් කරනවා.මෙම හෝමොනය කරන්නේ අපගේ සිරුරේ ඇති තැන්පත් කර ඇති කැල්සියම් ගලවන එක. මේසේ ගලවා රුධිරයට එක්කරනවා. මේ නිසා කෙලෙස හෝ පී එච් මට්ටම පවත්වාගෙන යනවා.. දැන් මේ වෙලාවේ තවත් එක් හෝමෝනයක් ක්‍රියාත්මක වෙනවා. ඒක තමයි කැල්සිටොනින් කියන හෝමොනය. මේක කරන්නේ අර ගලවන්නට හදන කැල්සිම් නවත්වන එක. මේ හෝමෝනය කෙසේ හෝ අස්ථි ස්ථාවරව තබා ගන්නට උත්සහ කරනවා. නමුත් අවසානයේ පැරත් හෝමෝනය දිනනවා. දැන් ඔස්ටියෝ පොරෝසිස් කියන රෝගයට මග පැදෙනවා.

දැන් අපි කැල්සියම් ආහාරයට නොගත හොත් දිනෙන් දින පැරත් හෝමෝන නිකුත් කරන්නට වෙනවා. ඉතින් පැරාතෛරොයිඩ් ග්‍රන්ථි විඩාවට පත්වී අති ධාවනයේ යෙදෙනවා. මේ නිසා අදාල ග්‍රන්ථි වල ක්‍රියා කාරීත්වයද පාලනය කරන්නට බැරිව යනවා. මේ නිසා ලේවල වැඩි කැල්සියම් ප්‍රමාණයක් දැකිය හැකි වෙනවා. මෙය රිපෝර්ට් එකකින් දකින කෙනා කැල්සියම් ආහාරයට එක් කරන එක නවත් වන්නට උපදෙස් දෙනවා.

මෙම වැඩිපුර කැල්සියම් වකුගඩු වලදී පෙරා ගන්නට අමාරු වීම නිසා කැල්සියම් කාබනේට් කැල්සියම් ඔක්සලේට් වැනි වකුගඩු වල ගල් හට ගන්නවා. අවසානයේ මෙය තවත් රෝගයකට මග පාදලා. දැන් රෝගියාට හාල්මැස්සෙක්වත් කන්නට එපා කියන තැනට එනවා. ඒ අලෝ පැතික් වෛද්‍ය ක්‍රමයට අනුවයි.

නමුත් හෝලිස්ටික් ක්‍රමයට අනුව මෙය වෙනස්. මෙහිදී කරන්නේ වැඩි කැල්සියම් ප්‍රමාණයක් රෝගියාට දෙන එක. මුලින්ම අපි ශරීරයේ පී එච් අගය ඉහල නංවන්න ඕනි. සාමාන්‍ය යෙන් නිරෝගී කෙනෙකුගේ සිරුරේ ලේවල පී එච් අගය 7.2 ක් වත් වෙන්නට ඕනි. නිරෝගී කෙනෙකුගේ රුධිරය භාෂ්මිකයි. මෙය සිදු කල හැක්කේ කැල්සියම් සහ මැග්නීසියම් ආහාරයට ගැනීමෙන් පමණයි. පී එච් බැලන්ස් වූ පසු පැරත් හෝමොනය නිකුත් කිරීම නවතිනවා. දැන් කැල්සිටොනින් මගින් කැල්සියම් ටික නැවතත් අස්ථි වල තැන්පත් කිරීමට උදව් වෙනවා. මේ අනුව රුධිරයේ කැල්සියම් ප්‍රමාණය ටිකෙන්ටික අඩු වෙනවා. ඔස්ටියෝ පොරෝසිස් තත්වය පහව යනවා. ආතරයිටීස් වැනි තත්ව අඩු වෙනවා. කෙණ්ඩා පෙරලීම වැනි රෝග අඩු වෙනවා. මල බද්ධය පහව යනවා.

කැල්සියම් වැඩිපුර ගන්න එපා කියලා රෝග ගනනාවක් ගැන කතා කරන එක්කෙනක් වත් කැල්සියම් අඩු වුනහම ඇදෙන රෝග ගැන කතා නෑ. මේ සියල්ල නිර්මානය කර ඇත්තේ බටහිර ඖෂධ වෙලද ප්‍රජාව විසින්. අපේ අයත් ඉතින් මේකට හුරේ දානවා. මොනා කරන්නද? කිහිප දෙනෙක් ඉදලා සටන් කරනවා. අවසානයේ බලය වැඩි පක්ෂය දිනනවා. එතකන් අපිත් අපිට හැකි දෙයක් කියනවා.

දැන් ඉතින් ඊණියා උගතුන් මා සමග පැටලෙන්නට එයි. ඊට පෙර තමා ඉගෙන ගන්නා පොත් ටික පැත්තකින් තියලා නේචරෝපති ගැන ටිකක් සෙයා බලන්න. මම මේ ගැන තර්ක කිරීමට මගේ කාලය ගත කරන්නට අකමැති නිසාවෙනි.

මෙත් සිතිනි.

151 Replies to “කැල්සියම් වැඩිපුර ගන්න හොද නෑ කියලා මහත්මයෙක් කියපු පැණයකට මා දුන් පිලිතුර මෙසේ සටහන් කරමි”

 1. Bet how much you want on sports, economics, world events and more. Augur: Your global, anonymous no-limit betting platform with no middle man. Start trading now -> https://bit.ly/augurnow Augur is a decentralized oracle and peer to peer protocol for prediction markets. which makes Augur is free, public, open source software.

 2. I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future. All the best|

 3. A fascinating conversation deserves remark. I think that you should write extra on this topic, it may not be a frowned on subject yet usually people are not nearly enough to speak on such subjects. To the following. Cheers

 4. I do consider all the concepts you have presented in your post. They are very convincing and can definitely work. Still, the posts are very brief for beginners. May just you please prolong them a little from next time? Thanks for the post.|

 5. This is the best blog site for anybody who wants to discover this subject. You realize so much its almost difficult to suggest with you (not that I really would want?HaHa). You certainly placed a brand-new spin on a topic thats been covered for years. Wonderful stuff, just fantastic!

 6. There are some intriguing points in time in this article yet I don?t understand if I see every one of them facility to heart. There is some validity yet I will hold viewpoint until I check out it even more. Excellent article, many thanks and also we desire a lot more! Contributed to FeedBurner also

 7. I’m truly enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Excellent work!|

 8. I?m satisfied, I have to claim. Really hardly ever do I experience a blog that?s both educative and enjoyable, as well as let me tell you, you have actually struck the nail on the head. Your concept is exceptional; the concern is something that inadequate people are talking wisely about. I am very happy that I came across this in my search for something relating to this.

 9. When I originally commented I clicked the -Inform me when new remarks are included- checkbox and now each time a remark is included I get 4 emails with the very same remark. Is there any way you can eliminate me from that solution? Many thanks!

 10. Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it smart. I cant wait to read much more from you. This is actually a wonderful website.|

 11. There are certainly a great deal of information like that to consider. That is an excellent point to raise. I offer the ideas above as general ideas yet plainly there are questions like the one you raise where one of the most important point will be operating in truthful good faith. I don?t understand if best techniques have actually emerged around things like that, yet I make certain that your job is clearly identified as a level playing field. Both boys and also ladies really feel the effect of simply a moment?s satisfaction, for the rest of their lives.

 12. Howdy I am so excited I found your site, I really found you by mistake, while I was looking on Bing for something else, Regardless I am here now and would just like to say thank you for a remarkable post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent work.|

 13. Excellent beat ! I wish to apprentice whilst you amend your site, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a applicable deal. I have been a little bit acquainted of this your broadcast offered brilliant transparent idea|

 14. Hey there! I simply would like to provide a substantial thumbs up for the wonderful details you have below on this message. I will certainly be coming back to your blog for more soon.

 15. I am typically to blog writing and i actually value your material. The post has actually peaks my interest. I am going to bookmark your website and also keep looking for brand-new information.

 16. Somebody essentially assist to make critically posts I might state. That is the first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the analysis you made to create this actual submit amazing. Magnificent task!|

 17. I think that everything posted made a bunch of sense. However, think about this, suppose you composed a catchier title? I ain’t suggesting your information isn’t solid, but suppose you added something that grabbed folk’s attention? I mean BLOG_TITLE is kinda boring. You ought to glance at Yahoo’s front page and watch how they write article titles to grab viewers interested. You might try adding a video or a pic or two to get people interested about what you’ve got to say. In my opinion, it would make your posts a little bit more interesting.|

 18. This is the appropriate blog site for anyone that wants to learn about this subject. You understand a lot its virtually tough to say with you (not that I in fact would want?HaHa). You certainly put a new spin on a subject thats been covered for years. Wonderful things, just terrific!

 19. Hey there, just turned aware about your wordpress bog through yahoo, and realized that it’s truly useful. I’ll truly appreciate should you decide maintain this.

 20. Oh my goodness! a remarkable write-up dude. Thanks However I am experiencing issue with ur rss. Don?t recognize why Not able to register for it. Exists anybody obtaining similar rss trouble? Any individual who recognizes kindly respond. Thnkx

 21. I simply have to notify you that I am new to online blogging and extremely enjoyed your article. Very possible I am prone to store your blog post . You truly have lovely article blog posts. Admire it for discussing with us your domain report

 22. Great article. I learn something much more difficult on different blog sites day-to-day. It will constantly be promoting to check out material from various other writers and exercise a little something from their shop. I?d choose to use some with the material on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll provide you a web link on your internet blog. Many thanks for sharing.

 23. An intriguing discussion deserves remark. I assume that you ought to create much more on this topic, it may not be a frowned on subject but usually people are insufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 24. Aw, this was a really wonderful message. In concept I want to put in creating like this in addition? taking some time as well as real initiative to make a great write-up? however what can I say? I procrastinate alot and also never appear to get something done.

 25. There are some intriguing points in time in this write-up yet I don?t understand if I see every one of them facility to heart. There is some legitimacy however I will take hold point of view until I look into it better. Great article, many thanks as well as we want a lot more! Contributed to FeedBurner as well

 26. Can I simply claim what an alleviation to locate a person that really understands what theyre talking about online. You definitely recognize exactly how to bring a problem to light as well as make it crucial. Even more people need to read this and comprehend this side of the tale. I cant think youre not a lot more popular since you most definitely have the gift.

 27. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.|

 28. I know this website presents quality based articles or reviews and additional information, is there any other website which provides these kinds of stuff in quality?|

 29. I uncovered your blog site on google and also examine a few of your very early posts. Continue to keep up the great run. I simply added up your RSS feed to my MSN Information Visitor. Seeking onward to finding out more from you later!?

 30. Hey! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Thanks|

 31. After looking at a few of the blog posts on your website, I really like your way of blogging. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my web site too and tell me how you feel.|

 32. By marketing in the comment box, additionally you generate back again inbound links to your webpage. These back again inbound links will very last indefinitely if they can endure webmaster moderation. This opens an avenue for potential customers generation which will final indefinitely.

 33. Hi would you mind letting me know which webhost you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good hosting provider at a honest price? Kudos, I appreciate it!|

 34. There are some intriguing points in time in this write-up yet I don?t understand if I see every one of them facility to heart. There is some legitimacy yet I will certainly hold viewpoint till I check out it additionally. Excellent post, thanks as well as we want more! Contributed to FeedBurner also

 35. Area on with this review, I truly think this website requires much more factor to consider. I?ll probably be once again to check out much more, thanks for that information.

 36. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more about this subject, it may not be a taboo matter but usually people do not discuss these subjects. To the next! Many thanks!!

 37. I blog frequently and I seriously thank you for your information. This article has really peaked my interest. I’m going to book mark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed too.

 38. You’ve made some really good points there. I checked on the web for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 39. After looking into a few of the blog posts on your website, I honestly like your technique of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my website as well and let me know how you feel.

 40. I believe this is one of the most significant information for me. And i am satisfied studying your article. But wanna commentary on some basic things, The web site taste is wonderful, the articles is in point of fact excellent . Good activity, cheers.

 41. You made some decent points there. I looked on the web for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 42. When I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Cheers!

 43. Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be helpful to read through articles from other authors and use a little something from their web sites.

 44. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy I found this during my hunt for something regarding this.

 45. Can I simply just say what a comfort to uncover somebody that genuinely understands what they are talking about over the internet. You actually understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people really need to read this and understand this side of the story. I was surprised you’re not more popular given that you definitely have the gift.

 46. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this site. I am hoping to check out the same high-grade content by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now 😉

 47. Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It’s always helpful to read content from other writers and practice something from other web sites.

 48. The very next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read through, nonetheless I actually believed you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something you could possibly fix if you weren’t too busy searching for attention.

 49. A motivating discussion is definitely worth comment. I do believe that you should publish more about this topic, it may not be a taboo matter but typically people don’t talk about these topics. To the next! Many thanks!!

 50. When I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there a way you can remove me from that service? Thanks!

 51. An intriguing discussion is definitely worth comment. I think that you ought to publish more on this issue, it may not be a taboo matter but generally people don’t speak about such subjects. To the next! All the best!!

 52. I really love your website.. Excellent colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own blog and want to find out where you got this from or just what the theme is named. Thank you!

 53. Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It’s always helpful to read content from other authors and practice a little something from their websites.

 54. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anybody else having the same RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 55. Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day. It will always be helpful to read content from other writers and use something from their web sites.

 56. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I’m going to return yet again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 57. The next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read, however I truly thought you would probably have something interesting to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you were not too busy looking for attention.

 58. Howdy! This article could not be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I will send this article to him. Fairly certain he’s going to have a great read. Many thanks for sharing!

 59. You’re so interesting! I do not think I have read through something like that before. So great to discover somebody with original thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up. This site is one thing that is needed on the web, someone with a little originality!

 60. Hi, I think your site could possibly be having browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Apart from that, fantastic website!

 61. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little research on this. And he actually ordered me dinner simply because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this subject here on your internet site.

 62. After looking over a number of the blog articles on your web site, I seriously like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my web site too and let me know what you think.|

 63. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I will come back yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 64. This is the perfect website for everyone who really wants to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic which has been written about for ages. Excellent stuff, just excellent!

 65. No matter if some one searches for his essential thing, therefore he/she wants to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.|

 66. Everything is very open with a very clear explanation of the issues. It was really informative. Your site is useful. Thanks for sharing!

 67. Everything is very open with a precise clarification of the challenges. It was really informative. Your website is extremely helpful. Thank you for sharing!

 68. That is a good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very precise info… Thanks for sharing this one. A must read post!

 69. I like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I’m quite certain I’ll learn plenty of new stuff right here! Best of luck for the next!|

 70. An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who was doing a little homework on this. And he in fact ordered me lunch because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your website.

 71. I’m really impressed with your writing abilities as neatly as with the structure to your blog. Is that this a paid topic or did you modify it your self? Anyway stay up the excellent high quality writing, it is rare to peer a great blog like this one nowadays..|

 72. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 73. I feel this is among the so much vital information for me. And i am satisfied studying your article. However should remark on few basic issues, The site style is wonderful, the articles is in point of fact excellent : D. Just right task, cheers|

 74. Hi here, just got conscious of your wordpress bog through Bing, and found that it is truly informational. I’ll be grateful in the event you retain these.

 75. I have figured out some important things through your blog post. One other subject I would like to state is that there are plenty of games available and which are designed particularly for toddler age young children. They include pattern acknowledgement, colors, family pets, and styles. These commonly focus on familiarization as opposed to memorization. This will keep children engaged without having the experience like they are studying. Thanks

 76. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 77. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it. Is there anybody having the same RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks!

 78. Right here is the perfect site for anybody who would like to find out about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that has been discussed for a long time. Excellent stuff, just great.

 79. This is the perfect webpage for anyone who would like to understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject which has been discussed for ages. Great stuff, just excellent.

 80. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS issues? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanks.

 81. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214.

 82. Next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I really believed you would have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something that you could possibly fix if you were not too busy looking for attention.

 83. Good web site you have got here.. It’s difficult to find good quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! Take care!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *