බඩ පුරවා දැමීම, බඩ කොරවීම සහ මුඛ දුර්ගන්ධය ගැන ඇසූ පැණයකට මා දුන් පිලිතුරක්.

බඩ පුරවා දැමීම, බඩ කොරවීම සහ මුඛ දුර්ගන්ධය ගැන ඇසූ පැණයකට මා දුන් පිලිතුරු මෙසේ සටහන් කරමි.

අපි මීට ඉහත ලිපියකින් කතා කලා ආමාශයේ ආම්ලික තාවය ගැන. දැන් අපිට කතා කරන්නට ඇත්තේ ආහාර ජීරණ පද්ධතියේ ඊලග කොටස ගැනයි. ඒ කියන්නේ ග්‍රහණිය සහ අන්ත්‍ර ගැනයි.

ආමාශයේ ඇති අති සාන්ද්‍ර ආම්ලික තාවය මස් කෑල්ලක් වුවද පැය එකහමාරක් වගේ කාලයක් ඇතුලත දියරයක් බවට පත්වෙන තෙක් ජීරණය කරන බව අපි කතා කලා මතකද? දැන් ආමාශය තුලදී ප්‍රෝටීන ජීර්ණය කර අවසන්. මේදය, අම්ල වල දියවන්නේ නෑ. ඉතින් ඒකට අවශ්‍ය භාෂ්මික පරිසරයක් අවශ්‍ය වෙනවා. ප්‍රෝටීන ජීරණය වූ පසු දැන් ආහාරයට ගත් මේදද සමග අ ආමාශයෙන් පහල ඇති ගළියක් වැනි යූ හැඩයේ තැනකට එනවා. මෙතනට එක පාරටම අාමාශයේ ඇති ද්‍රාවනය එන්නේ නෑ. එක වරකට කුඩා ප්‍රමාණයයි එන්නේ. මේ සමගම ග්‍රහණියට පිත ගලා එනවා. පිතේ සාමාණ්‍ය පී එච් අගය 9 ක් විතර වෙනවා. මේ ලෙසට පහලට ගලාගෙන ඒන මේදය මේද අම්ල ලෙසට කඩා වෙන් කිරීම දැන් ආරම්භ වෙනවා. මේ වන විට කුඩාන්ත්‍රයට ගලා ඒන ආහාර වල පී ඒච් අගය 8 කට වඩා වැඩි අගයක් ගන්නා නිසා මෙය භාෂ්මික මාද්‍යයක් ලෙසට පත් වී තිබෙනවා.

අඹ ගෙඩියක් ඉදිලා කුණු වෙලා යනවිට පණුවෝ ගහනවා නේද? ඒ් ගෙඩිය කුණු වෙන්නේ සහ බැක්ටීරියා ආසාදනයට ලක්වෙන්නේ ඒහි පී ඒච් අගය පහල ගිය විටයි. නැතිනම් ආම්ලික වූ විටයි. මට මෙහිදී කියන්නට වුවමනා වන්නේ ආම්ලික මාද්‍යයකදී බැක්ටීරියා වලට සහ පණුවන්ට හොදින් වර්ධනය විය හැකි බවය.

ඒසේම අපි පිවිත්‍ර කාරක ලෙසට භාවිතා කරන්නේ භාශ්මික දාවන බව ඔබ දන්නවා ඇති. සමන්, ෂැම්පු වර්ග, බ්ලීච්, ඩිටර්ජන්ට්, වැන් දෑ උදාහරණ ලෙසට ගත හැකිය. මේවා ඇති තැනක පණුවන්ට සහ බැක්ටීරියාවන්ට ජීවත් විය නොහැකිය. දැං මම මේ මොකාටද ඒන්නේ කියලා සමහර විට ඔබට දැනෙනවා ඇති.

පිත්තාශයෙන් පිටවන පිත නිසා ආම්ලික මාධ්‍යයක් භාෂ්මික වූවානම්. යම් කෙනෙකුගේ පිත නිපදවීම දුර්වල නම් කුමක් විය හැකිද? අන්ත්‍ර වල පී ඒච් අගය 7 ට අඩු වුවහොත් කුමක් වේද? ආම්ලික පරිසරයක ඇතිවන බැක්ටීරියාවන් වර්ධනය වන්නට පටන් ගනී. ශරීරයට හිතකර බැක්ටීරියාවන් විනාශ වී යයි. පණුවන් ගහණය වැඩිවී පෝෂණ්‍ය උරාබොන්නට පටන් ගනී. දැන් බඩවැල සත්තු වත්තක් වේගනයි ඒන්නේ. මොවුන් දැන් ආශ්වාස ප්‍රාස්වාස කරනවා. ජලය උරාගන්නවා. පෝෂණ්‍ය උරා ගන්නවා, මේ සියල්ල අපි ගන්නා ආහා වලින් තමයි ලබා ගන්නේ. දැන් මේක පිළිලයක් ලෙසට වැඩෙනවා. මොවුන්ගේ ශ්වසනය නිසා ඇතිවන වාතය නිසා බඩවැල් පිම්බෙන්නට පටන් ගැනීම තමයි බඩ පුරවා දැමීමට ඒක් ප්‍රධානම සාධකයක් වන්නේ. ඔබලා පැවසූ කරුණු ප්‍රතික්ෂේප කරනවා නොවේයි. මම විශේෂයෙන් මේ කරුණ ගෙනහැර දැක්වෙූයේ මෙම කරුණ නිසා විශාල පිරිසක් අපහසු තාවයට පත් වී සිටින නිසාය.

දැන් අපි දැනගත යුතු වන්නේ අන්ත්‍ර වල පී එච් අගය වැඩියෙන් පවත් වාගන්නේ කෙසේද යන්නයි. අපගේ ආහාර ජීර්ණ පද්ධතියේ භාශ්මික තාවය පවත් වාගෙන යන්නේ පිත මගිනි. පිත යම් හෙයකින් දුර්වල වුනොත් භාශ්මික තාවය පවත්වා ගෙන යා නොහැකි වෙනවා. ඉතින් අර පෙර කී අයහපත් බැක්ටීරියාවන්ට ජීවත් වන්නට පරිසරය සකස් වෙනවා. භාෂ්මික තාවය නැති නිසා මේදය ජීර්ණය කරන්නට නොහැකි වෙනවා. සමහර අයට තෙල් වර්ග කෑවහම බඩ බුරුලට යන්නටද මෙය හේතුවක් වෙනවා.

මෙම පිත නිශ්පාදනය කරන්නේ අපගේ අක්මාවයි. පිත ලීටර් එකහමාරක් පමණ ප්‍රමාණයක් දෛනිකව අපගේ අක්මාව විසින් නිපදවා ආහාර ජීර්ණ පද්ධතියට මුදා හරී. මෙම පිත පහලොස් වතාවක් පමණ ප්‍රතිචක්‍රීකරණය කරන බව විද්‍යාඥයින් පවසයි. අක්මාව පිත නිපදවනවා නම් පිත්තාශය ඇත්තේ කුමකටද? පිත්තාශය යනු පිත ගබඩා කර තබන මල්ලක් වැනි කුඩා අවයවයකි. අවශ්‍ය අවස්ථාවකදී භාවිතා කල හැකි වන ලෙසට මෙම පිත ගබඩා කර ඇත. පිතේ ඇති ජලය ඉවත් කොට උකු තරලයක්ලෙසට මෙම පිත ගබඩා කර ඇත. ඒ තරමටම මේ පිත අපගේ සිරුරට අවශ්‍ය නිසාය.
පිත නිශ්පාදනය කරන්නට මැග්නීසියම් නැමති ඛණිජ ලවනය අවශ්‍යයවේ. මැග්නීසියම් වැඩිපුරම ඇත්තේ කොළ වර්ග වලයි. විශේෂයෙන් තිත්ත රස කොළ වර්ග වල මැග්නීසියම් බහුලය. කිරිඅගුණ, එරමුදු දළු, මතකද මේවා අපේ අම්මලා පොඩි කාලේ අපිට දුන්නා පණු අමාරුවට කියලා. ඇත්තටම මෙයින් සිදු වන්නේ මැග්නීසියම් ඌණතාවයට පිලියම් යෙදීමයි. ඉතින් අපගේ සිරුර අවශ්‍ය පී එච් අගය බඩවැල් වලට ලබා දුන්නහම පණුවන්ට ඉන්න බෑ. අයහපත් බැක්ටීරියාවන්ට ඉන්නට බෑ. මේ නිසා පණු අමාරුව බඩේ අමාරුව හොදවෙනවා. වට්ටක්කා ඇට වලත් මැග්නීසියම් බහුලව තියෙනවා.

මෙම තත්වය දැනගන්නට තවත් එක් ක්‍රමයක් කියන්නම්. අපගේ මාංශ පේෂි සංකෝචනය කරන්නට කැල්සියම් අවශ්‍ය වේ. නැවත දිග හරින්නට මැග්නීසියම් අවශ්‍ය වේ. යම් කෙනෙකුගේ හැකිළුණු මාංශ පේශියක් දිගහැරගන්නට බැරිනම් ඒ කියන්නේ මැග්නීසියම් ඌණතාවයකින් අදාල පුද්ගලයා පෙලෙන බවයි. බඩේ ඇත්තේ පණුවන් ගේ සහ බැක්ටීරියාවන්ගේ ප්‍රශ්නයක් නම් එම රෝගියාට මෙවැනි ප්‍රශ්නද ඇතිවේ. මෙවැනි තත්වයන් මොනවාද? කෙණ්ඩා පෙරලීම, බඩ කොරවීම, මේ අතරින් ප්‍රධාන වේ.

මේ කෙනාගේ සිරුරේ මැග්නීසියම් වලට අමතරව කැල්සියම්ද අඩු නම් දැන් කපාට වසා සිටීමටත් අපහසුය. ඇයි කපාට වසා ගෙන සිටීමට මාංශ පේෂි සංකෝචනය කරගෙනම ඉන්න එපැයි. එය සිදු කරගන්නට නොහැකි වුනෝතින් මොනවා වෙයිද? බඩවැල් දෙපැත්තේ කපාට දෙකක් ඇත. එකක් ගුදමාර්ගයේද අනික ග්‍රහණිය පටන් ගන්නා තැන ආමාශයේ පහල කොටසේද ඇත. මේ කපාට දෙක වරින් වර විවර වීම කැල්සියම් ඌණතාවය නිසා ඇති විය හැකිය. දැන් මේ බැක්ටීරියාවන් සහ පණුවන් ගෙන් ගහන බඩවැල් වල ඇති වාතය කෙතරම් දුර්ගනධයක් ඇතිදැයි ඔබම සිතා බලන්න. මෙම වාතය උඩින් හෝ පහලින් පිට කල යුතුය. කැල්සියම් අඩු කම නිසා මෙම කපාට විටින විට විවර වී දුර්ගන්ධයක් පිටවේ. මෙම තත්වය අද සමාජයේ විශාල පිරිසකට ඇතත් පිළිතුර ඇත්තේ කොළ වර්ග පලා වර්ග වැඩිපුර ආහාරයට ගැනීමේ බව නොදන්නා නිසා මවුත් වොශ් හෝ වෙනත් බාහිර ක්‍රම වලට යොමු වෙයි. කල යුත්තේ කුමක් දැයි දැන් ඔබට වැටහෙනු ඇත.

මෙවැනි තත්වයක් ඇති අයෙක් මෙහි ප්‍රසිද්ධියේ කතා කරන්නට නොහැකිනම් මා සමග පුද්ගලිකව කතා කරන්න. මට හැකි අයුරින් ඔබට පිලිතුරු දෙන්නම්.

මෙත් සිතිනි. !!

397 Replies to “බඩ පුරවා දැමීම, බඩ කොරවීම සහ මුඛ දුර්ගන්ධය ගැන ඇසූ පැණයකට මා දුන් පිලිතුරක්.”

 1. Youre so trendy! I do not expect Ive read anything such as this prior to. So good to locate someone with some initial ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this site is something that is required on the internet, somebody with a little creativity. beneficial job for bringing something new to the web!

 2. I wish to get across my admiration for your kindness supporting those people who must have help with this one field. Your personal commitment to getting the message all through had become really insightful and has constantly made folks just like me to attain their desired goals. Your new useful tutorial signifies a lot a person like me and extremely more to my colleagues. Regards; from each one of us.

 3. Hello there! I could have sworn I’ve visited this blog before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I found it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 4. Most certainly, i have to point out that a crafting skills not necessarily which will undesirable, then again i am able to you may enhance any publishing ability. Working with reduced written text to imply the actual. You could attempt yahoo for creating knowledge guidance website or services.

 5. Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!|

 6. What’s up every one, here every person is sharing such know-how, thus it’s good to read this website, and I used to pay a quick visit this website daily.|

 7. Thank you for some other excellent article. The place else could anybody get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation subsequent week, and I am on the look for such info.|

 8. I blog quite often and I seriously appreciate your content. The article has truly peaked my interest. I will bookmark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed too.

 9. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am going through issues with your RSS. I don’t know why I cannot subscribe to it. Is there anybody getting identical RSS issues? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!

 10. The next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, nonetheless I actually thought you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of whining about something you can fix if you weren’t too busy searching for attention.

 11. This is a good tip especially to those new to the blogosphere. Simple but very precise information… Thanks for sharing this one. A must read post!

 12. The very next time I read a blog, Hopefully it won’t disappoint me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read, nonetheless I actually believed you would have something useful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something that you could possibly fix if you weren’t too busy searching for attention.

 13. After looking into a number of the blog articles on your web site, I seriously like your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my web site too and let me know your opinion.

 14. Hello! I could have sworn I’ve visited your blog before but after looking at a few of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly pleased I found it and I’ll be bookmarking it and checking back often.

 15. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 16. Right here is the perfect blog for everyone who hopes to understand this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that’s been discussed for many years. Excellent stuff, just wonderful!

 17. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 18. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker who had been conducting a little research on this. And he in fact bought me breakfast simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this subject here on your blog.

 19. This is the perfect webpage for everyone who would like to understand this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that has been discussed for a long time. Wonderful stuff, just excellent.

 20. Hi there! This article couldn’t be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I am going to forward this post to him. Fairly certain he will have a good read. I appreciate you for sharing!

 21. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am having problems with your RSS. I don’t know the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody having identical RSS issues? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 22. Great site you’ve got here.. It’s difficult to find quality writing like yours nowadays. I honestly appreciate people like you! Take care!!

 23. Can I simply just say what a comfort to uncover an individual who genuinely understands what they’re talking about over the internet. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. More people really need to look at this and understand this side of your story. I was surprised you aren’t more popular because you surely possess the gift.

 24. Thanks for a marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you might be a great author. I will remember to bookmark your blog and will come back later on. I want to encourage yourself to continue your great job, have a nice holiday weekend!

 25. I’m more than happy to discover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely loved every part of it and i also have you book marked to look at new information in your website.

 26. Howdy very nice site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also…I’m happy to find a lot of helpful information right here within the put up, we’d like develop more techniques in this regard, thanks for sharing.

 27. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Thanks.

 28. Aw, this was an extremely good post. Spending some time and actual effort to produce a really good article… but what can I say… I procrastinate a lot and don’t manage to get anything done.

 29. I blog quite often and I really appreciate your information. This article has truly peaked my interest. I’m going to take a note of your blog and keep checking for new details about once a week. I opted in for your Feed too.

 30. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that too few people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my hunt for something relating to this.

 31. When I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. There has to be a means you can remove me from that service? Thank you.

 32. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I’m hoping to see the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now 😉

 33. Everything is very open with a really clear explanation of the challenges. It was truly informative. Your website is extremely helpful. Thanks for sharing!

 34. I blog often and I genuinely appreciate your information. This article has really peaked my interest. I’m going to bookmark your blog and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your Feed as well.

 35. Hi! I could have sworn I’ve visited this blog before but after going through many of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly pleased I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back often.

 36. I needed to thank you for this good read!! I certainly loved every little bit of it. I’ve got you saved as a favorite to look at new stuff you post…

 37. Next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, nonetheless I actually thought you’d have something useful to say. All I hear is a bunch of whining about something you could fix if you were not too busy seeking attention.

 38. I have to thank you for the efforts you have put in penning this website. I really hope to see the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own blog now 😉

 39. Hello! I could have sworn I’ve visited this web site before but after going through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely pleased I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back often.

 40. Howdy! This post could not be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I’ll send this post to him. Pretty sure he’ll have a good read. Thank you for sharing!

 41. When I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive four emails with the same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Many thanks.

 42. Whats up very cool web site!! Man .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your website and take the feeds additionally…I am glad to seek out numerous useful information here in the submit, we’d like work out extra techniques in this regard, thank you for sharing.

 43. You’ve made some decent points there. I checked on the web for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 44. Hi there! This blog post could not be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I will forward this post to him. Fairly certain he’ll have a great read. Thanks for sharing!

 45. I just intend to advise you that I am new to writing a blog and undeniably adored your website. Likely I am prone to save your blog post . You simply have lovely article information. Value it for share-out with us your favorite blog report

 46. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 47. Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be interesting to read content from other authors and use a little something from other web sites.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *