කොළ කැද හදන නියම ආකාරය ගැන අහල තිබුණු පැණයකට පිලිතුරක්.

කොළ කැද හදන නියම ආකාරය ගැන අහල තිබුණු පැණයකට දුන් පිලිතුර. අන් අයටත් වැදගත් වෙයි.

කොළ කැද හදන ආකාරය.

කොළ ටික හොදින් සෝදා කොටා ගන්න. මුළින්ම මිරිකන යුශ භාජනයකට අයින් කරගන්න. මේවා කැද උයන්නට ගන්න එපා. දැන් අර කොටපු කොළ වලට පොල් එහෙම දාල නැවත කිහිප වාරයක් කොටා යුෂ පෙරා ගන්න. දැන් වෙනදා කැද හදන විදිහටම කැද එක ලිපේ තියලා හාල් එහෙම දාලා හදන්න. කැද නිසි පදමට සකස් වුනාට පස්සේ ලිපෙන් බාලා නිවෙන්නට හරින්න. බොන්නට ඇති ගානට අවාට පස්සේ අර මුලින්ම අයින් කර ගත් කොළ යුෂ ටික එක් කර ගන්න. දැන් බීමට හැකියි. මෙසේ කිරීමෙන් කොළ කැදවල ගුණය වැඩිපුර ලබා ගතහැකිය.

බ්ලෙන්ඩර්කලාට කමක් නැද්ද කියලත් අහලා තිබුනා. වංගෙඩියේ කොටා ගන්නාවා නම් තමයි වඩාත් හොද. ඒත් එතින් දැන් තියෙන සමාජ රටාවත් එක්ක කරන්න අපහසුයිනෙ. ඒක නිසා බ්ලෙන්ඩරය මගින් හෝ මේ ආකාරයට හදා ගන්න. එපමණක් නොව මේ සදහා මැටි හට්ටියක් සහ දර ලිපක් භාවිතා කරන්නට හැකිනම් මෙහි ගුණය තවත් වැඩි වෙනවා. දරවල ස්වභාවය අනුව රස පවා වෙනස් වෙනවා.

කැද බොන විට හැකිනම් සීනි දාන්නේ නැතිව බොන්න. සීනි සමග සමහර විටමින් ගත් විට ඒවා නිසි ලෙස ක්‍රියා කරන්නේ නෑ. 

කොළ තෝරා ගන්නා විට තිත්ත රසය ඇති තොළද තෝරාගන්න. මේවා මැග්නීසියම් බහුලයි. ගොටු කොළ ගන්නා විට වැල් ගොටුකොල මුල්ද සමග ගන්න.

කොළ කැද එකට කුරුදු, එනසාල්, කරාඹු වැනි දෑ ස්වල්පයක්ද එක් කල හැකිනම් එහි ප්‍රති ඔක්සිකාරක ගුණය වැඩි කරගත හැකිය. හැකි සෑම විටම මුරුංගා කොළ එකතු කරන්න (කරල් මුරුංගා) එවිට එහි ප්‍රති ඔක්සිකාරක ගුණය වඩ වඩාත් වැඩි වේ.

පොල් කිරිද ශරීර සෞඛ්‍යයට ඉතාමත් අනගි සහයක් ලබා දේ. අපි පොල්කිරි යහමින් කන නිසා තමයි ලංකාවේ ගවුට් කියන රෝගය අවම මට්ටමක තියෙන්නේ. පොල් කිරි අමුවෙන් වුවද පානයට සුදුසුයි. උදෑසන මිටිකිරි අවුන්සයක් විතර බොනවානම් ඒක හරි වැදගත්. මේකට ගෙදර කොටාගත් කහ ටිකක් දැම්මට කමක් නෑ. පොල් කිරි ගැන කතා කල නිසා කිව්වේ.

මෙසේ සදාගත් කොළ කැද දිනපතා ආහාරයට ගත්තත් ගැටළුවක් නෑ.

Prasad de Mel මහතා පවසන ආකාරයට දිනපතා කැද ආහාරයට ගන්නවානම් කොළවර්ග වෙනස් කරමින් කැද සාදාගන්න.

මෙත් සිතිනි. !!

337 Replies to “කොළ කැද හදන නියම ආකාරය ගැන අහල තිබුණු පැණයකට පිලිතුරක්.”

 1. After research a few of the blog posts on your site now, and also I really like your means of blogging. I bookmarked it to my book mark internet site checklist and also will be inspecting back quickly. Pls have a look at my web site also and also let me recognize what you assume.

 2. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 3. It was any enjoyment discovering your site the other day. We arrived the following these days searching new things. I was not necessarily frustrated. Your ideas following fresh methods about this point have been beneficial plus an outstanding assist with individually. We value You taking away time for you to write out these products and then for uncovering your ideas.

 4. Right here is the right website for anybody who hopes to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject which has been written about for ages. Great stuff, just excellent!

 5. Aw, this was a really good post. Finding the time and actual effort to generate a top notch article… but what can I say… I procrastinate a lot and never seem to get anything done.

 6. Howdy! I simply would like to give you a big thumbs up for your great info you’ve got right here on this post. I’ll be returning to your website for more soon.

 7. I’ve observed that in the world the present moment, video games are definitely the latest craze with kids of all ages. Often times it may be unattainable to drag your children away from the activities. If you want the very best of both worlds, there are various educational video games for kids. Thanks for your post.

 8. You are so interesting! I do not believe I have read a single thing like that before. So nice to find another person with some original thoughts on this subject. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with some originality.

 9. It can be almost extremely difficult to see well-informed viewers on this matter, nonetheless you seem like you are familiar with what you’re writing about! Gratitude

 10. Hello there! This blog post could not be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I am going to forward this information to him. Pretty sure he’s going to have a good read. Thank you for sharing!

 11. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 12. Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you taking the time and energy to put this short article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 13. I have recently started a blog, the info you offer on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. “The more sand that has escaped from the hourglass of our life, the clearer we should see through it.” by Jean Paul.

 14. Somebody essentially help to make severely articles I would state. That is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to create this particular post extraordinary. Excellent task!

 15. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little homework on this. And he in fact ordered me lunch because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this subject here on your web page.

 16. Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I will revisit yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 17. I do believe all the concepts you have introduced on your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too short for newbies. May you please lengthen them a little from subsequent time? Thanks for the post.

 18. After I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I get four emails with the same comment. Is there a means you can remove me from that service? Thank you.

 19. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *