සබකෝලයට හේතුව කුමක්ද?

සබකෝලයට හේතුව කුමක්ද? යන පැනයට මගේ පැහැදිලි කිරීම මෙසේ දක්වමි.

අපගේ සිරුර හෝමෝන වර්ග ප්‍රධාන වශයෙන් දෙකක් නිපදවයි. මේවායින් එක්වර්ගයක් ස්නායු හරහාද අනෙක් කොටස රුධිරය හරහාද අදාල ස්ථාන කරා යොමුවේ. මෙයින් සබකෝලය හා බැදුණු එක් හෝමෝනයක් ඇත. ඒ ඩොපමින් නැමති හෝමෝනයයි. මේවා අපි නියුරෝ ට්‍රාන්ස්මීටර්ස් ලෙස හදුන්වමු. මෙම හෝමෝනය නැතිවූ විට හිතේ සතුට අඩුවේ. එසේම මේය නැතිවන විට ඒ සතුට ලබා ගැනීම සදහා එක් එක් අය නානාප්‍රකාර ක්‍රම සහ විධි තමාටම ආවේනික වෙන ආකාරයට යොදාගනී.

මෙම පැණයට පිලිතුරු සැපයූ අය එක් එක් අතට ඇගිලි ද්ක් කලද අවසානයේ මේක වන්දි ගෙවන්නට වන්නේ දරුවාටය. අනෙක් අතට මෙම තත්වය දරුවන්ට පමණක් නොව වැඩිහිටියන්ටද ඇත. වැඩි හිටියන් නම් මෙම හෝමෝනය බලහත්කාරයෙන් ශ්‍රාවය කරගැනීමේ ක්‍රම සහ විධි පාවිච්චි කරයි. සිගරට් අරක්කු මත්ද්‍රව්‍ය මෙම ඌණතතාවය නැති කර ගැනීමේ මගක් ලෙසට භාවිතා කරයි. මත් ද්‍රව්‍ය ගැන මා වෙනමම කතා කර ඇති නිසා මා මෙහි ඒ ගැන කතා නොකරමි. සබකෝලය ගැන පමණක් කතා කරමි.

යම් දරුවෙකුගේ මොළයේ බොපමින් නිපදවීම දුර්වල නම් එය එම දරුවා මුළු ගැන්වෙන්නට ප්‍රධානම හේතුව වේ. දරුවාට බාහිර පරිසරයෙන් ඇතිවන පීඩණය නිසා ඇතිවන මානසික තත්වයන්ද මීට බලපාන්නේ නැතිවා නොවේ. එසේ වුවත් එයද මැඩලන්නට මෙම හෝමෝනයට හැකිය. මේනිසා ඩොපමින් හෝමෝනය නිසි ලෙස නිපදවන දරුවන් යම් හිත් තැවුලකට ලක් වුවත් එය ඉතාමත් ඉක්මනින් නැවතත් යතා තත්වයට පත් කරගන්නට දනී. කිසිම දෙයක් නිසා මොවුන් සැලෙන්නේ නැත. එසේ නම් මෙම හෝමෝනය නිසිලෙස නිපදවීම සදහා අප විසින් සිදුකල යුුතු කාර්‍යය කුමක්ද යන්න සොයා බැලිය යුතු වේ. ඊට පෙර යම් දරුවෙකු ගේ ඩොපමීන් ඌණතාවය නිසා හටගත හැකි වෙනත් මානසික තත්වයන් ගැන යම් කරුණු ටිකක් කතා කරමු.

ඩොපමින් ඌණතාවයක් අති කෙනෙක් සැම විටම ඩෙපමින් නිපදවන්නට යම් යම් උත්තේජන ඇති කරයි. එම උත්තේජනය නිසා ඩෙපමින් හෝමෝනය ශ්‍රාවය වන අතර ඒ අවස්ථාවේ සිතේ සතුටක් ඇතිවේ. නමුත් මෙහ තාවකාලික නිසා නැවත නැවත අදාල උත්තේජනය ලබාදිය යුතු වේ. අදාල ඩොපමින් උත්තේජනය කරන ක්‍රම කිහිපයක් නම්, මත් ද්‍රව්‍ය වලට ඇබ්බැහි වීම, මත් ද්‍රව්‍ය වැනි බෙහෙත් වර්ග ගැනීම, ලිංගික චර්‍යාවන් වෙත යොමුවීම, විකෘති ආහාර රටා වලට යොමු වීම. වීඩියෝ ගේම් වැනි දෑට දක්වන දැඩි බැදීම. සංගීතය චිත්‍ර නැටුම් වැනි සෞන්ධර්‍යාත්මක විශයක් කෙරෙහි යොමුවීම, ක්‍රීඩා සදහා යොමු වීම. යන ඒවා මින් සමහරකි. මේ සියල්ල මගින් සිදු කරන්නේ ඩොපමින් වර්ධනය කිරීමයි. දැන් ඔබගේ දරුවා මින් කුමන මාර්ගයකින් මෙම හෝමෝනය වර්ධනය කර ගත යුතුද යන්න ඔබම තීරණය කල යුතුය. පහේ ශිෂ්‍යත්ව පන්තියට ලමයි ගෙනයන්නේ මේ දරුවන්ගේ මානසික මට්ටම ගැන නොව තම දරුවා කෙසේ හෝ ප්‍රසිද්ධ පාසලකට යවා තම මාන්නය වර්ධනය කරගැනීමේ අදිටනින් වුවද හොදම ප්‍රතිඵල එන්නේ දුර බැහැර වෙල් ඉපනැල්ලේ සෙල්ලම් කරන දරුවන් ගෙන් බව නොරහසකි. මේ ගැන ඔබ ඔබේම හදවතට තට්ටු කර බලන්න. පිලිතුර ලැබේවි.

වැඩිහිටියන් මේ සදහා මත්ද්‍රව්‍ය භාවිතා කරන අතර සමහර අයට කෙනෙක් සමග කතා කිරීමට සිගරට් එකක් නැතුවම බැරිය. දැන් දැන් දරුවන්ද යම් යම් මත්ද්‍රව්‍ය වලට යොමු වෙමින් සිටී. එසේම කාමුක චිත්‍රපටිවලටද වීඩියෝ ගේම් වලටද යොමු වෙමින් සිටී. මේ සියල්ලෙන්ම සිදු කරන්නේ ඩෙපමින් නිපදවීම උත්තේජනය කිරීමයි.

ඩෙපමින් ශ්‍රාවය කිරීම උත්තේජනය කිරීම මෙම හෝමෝනය මගින් සිදු කලද එම හෝමෝනය නිපදවීමට අවශ්‍ය පෝෂණය නැතිනම් කුමක් වේවිද? දරුවා කෙතරම් කලත් මානසික ආතතියකින් සිටින බව ඔබට පෙනේවි. දැන් ඉතින් මානසික වෛද්‍ය වරයෙකුට පෙන්වීම හැර දෙයක් ඔඉට ඉතිරිව ඇත්නම් ඒ ගුප්ත ක්‍රමයක පිහිට පැතීම පමණි. මා මෙවැනි අවස්ථාවලදී සිදුකරන එක් සාර්ථක උපක්‍රමයක් ඇත. මා හට මෙයට උදාහරණ විශාල ප්‍රමාණයක් පෙන්විය හැකිය. මාගේ නිවස තුලම මෙයට අවශ්‍ය උදාහරණ ඇති නිසා මා එය ගෙන හැර දක්වන්නම්. මගේ දරුවන් තිදෙනාටම මම දිනපතා දෙන සප්ලිමන්ට් එකක් ඇත. මෙමගින් ඩෙපමින් නිපදවීමට අවශ්‍ය පෝෂණය ලැබෙන බව මම හොදින්ම දැන සිටියෙමි. මෙම සප්ලිමන්ට් එක මතට ඇබ්බැහි වූ අයෙක්ට දුන් විට මාස දෙක තුනක් ඇතුලත ඇබ්බැහි වීම නවතිනු මා දැක ඇත. මාගේ දරුවන් තිදෙනාදෙ මෙම සප්ලිමන්ට් එක දිනපතා දුන්නෙමි. මොවුන් තිදෙනා දැනට වයස 22, 19, 14 යන වයස් වල සිටින අතර කිසිම සබකෝලයක් නැත. ඇබ්බැහිවීම් හෝ සමාජයට නොගැලපෙන චර්‍යාවන් සදහා යොමු වීම් නැත. හොද නරක හදුනයි. පාසලේ කැපීපෙනෙන දරුවන් වෙයි. මේ සියල්ලටම හේතුව මෙම ආහාර රටාව බව මා හොදින්ම දනිමි. ( අදාල සප්ලිමන්ට් එකේ නම මෙහි පල නොකරන්නේ එය වෙළද දැන්වීමක් වන නිසාය.)

අප එදිනෙදා ගන්නා ආහාර වලද ඩොපමින් නිපදවීමට අවශ්‍ය පෝෂණය ඇති ආහාර ඇත. ඒවා මගින්ද මෙම තත්වය නිසි ලෙස පාලනය කරගත හැකිය. අදාල ආහාර ලැයිස්තුවක් පහත දක්වා ඇත.

 • ආමන්ඕ.
 • අලිගැට පේර.
 • කෙසෙල්.
 • මස්ල කිරි, බ්තිතර, කුකුල් මස්.
 • ලීමා බෝංචි.
 • තල සහ වට්ටක්කා ඇට.

මෙම ආහාර ගැනීම මගින් ඩෙපමින් නිපදවීමට අවශ්‍ය පෝෂනය ලැබේ.

මේ අනුව ඔබගේ දරුවා පහත සදහන් ආහාර වලින් වෙන් කර පෝෂණය සපිරි ආහාර වේලක් ලබා දී දරුවා ගැන අවධානයෙන් පසුවන්න. සිදුවන වෙනස් කම් ගැන විමසිලිමත් වන්න. වැඩි විස්තර අවශ්‍ය නම් කතා කරමු.

ඉවත් කල යුතු ආහාර රටා.

 • පාන්පිටි වලින් සදන ආහාර
 • ගැඹුරු තෙලේ බදින ආහාාර
 • කාබනේටඩ් බීම වර්ග
 • බාබකියු වැනි කෙලින්ම ගින්දර හා සම්බන්ධ වන ආහාාර
 • සොසේජස් වැනි කෘත්‍රීම ආහාාර,
 • නයිට්රේට් සහිත මස් වර්ග
 • අජිනොමොටෝ වැනි රසකාරක එක් කල ආහාර (MSG)

නරක දේ ඉවත් කර හොද දේ දෙන්න. දරුවා සමාජයට හොදක්ම කරාවි.

 

මෙත් සිතිනි.

123 Replies to “සබකෝලයට හේතුව කුමක්ද?”

 1. Nice message. I discover something much more difficult on different blogs day-to-day. It will certainly constantly be promoting to review web content from other authors and exercise a little something from their store. I?d choose to use some with the content on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll give you a web link on your internet blog. Thanks for sharing.

 2. An interesting discussion is definitely worth comment. I do believe that you should publish more about this issue, it might not be a taboo subject but typically folks don’t discuss these issues. To the next! Kind regards!!

 3. I’m excited to uncover this site. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely savored every little bit of it and I have you saved to fav to check out new stuff in your blog.

 4. You are so awesome! I do not think I’ve truly read through anything like that before. So good to discover somebody with unique thoughts on this subject matter. Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that is required on the internet, someone with a little originality!

 5. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am encountering problems with your RSS. I don’t understand why I cannot join it. Is there anybody getting similar RSS issues? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 6. Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 7. Hi! I could have sworn I’ve been to your blog before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I came across it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 8. Can I simply just say what a relief to uncover someone that truly knows what they’re talking about on the internet. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. More and more people should read this and understand this side of your story. I can’t believe you’re not more popular given that you surely possess the gift.

 9. I blog frequently and I really appreciate your content. This article has really peaked my interest. I’m going to bookmark your site and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

 10. A fascinating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you need to write more about this issue, it may not be a taboo subject but typically people don’t talk about these subjects. To the next! All the best!!

 11. That is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise information… Appreciate your sharing this one. A must read post!

 12. Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 13. Hi there! This post could not be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will forward this article to him. Pretty sure he’ll have a very good read. Many thanks for sharing!

 14. After exploring a handful of the articles on your site, I seriously like your technique of writing a blog. I book marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and let me know how you feel.

 15. You are so awesome! I don’t believe I’ve read through anything like this before. So great to find somebody with a few original thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the internet, someone with a bit of originality!

 16. This is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere. Brief but very accurate information… Thank you for sharing this one. A must read post!

 17. I was very happy to find this page. I wanted to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely enjoyed every little bit of it and i also have you saved as a favorite to see new information on your site.

 18. After I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Thanks!

 19. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that too few folks are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this in my search for something relating to this.

 20. Hello there! This post couldn’t be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I will send this information to him. Pretty sure he’s going to have a good read. Thanks for sharing!

 21. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker who was conducting a little homework on this. And he in fact bought me lunch due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this subject here on your web site.

 22. When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Appreciate it!

 23. This is a good tip especially to those fresh to the blogosphere. Short but very precise information… Thank you for sharing this one. A must read article!

 24. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day. It will always be interesting to read content from other writers and practice a little something from other sites.

 25. Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thank you!|

 26. May I simply just say what a comfort to find an individual who genuinely understands what they’re discussing over the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More and more people must look at this and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular given that you certainly possess the gift.

 27. I’ve been surfing on-line more than three hours today, but I never discovered any fascinating article like yours. It is pretty value sufficient for me. Personally, if all site owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the web can be much more helpful than ever before.|

 28. Spot on with this write-up, I truly feel this amazing site needs far more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the info!

 29. Howdy! This blog post couldn’t be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I am going to send this information to him. Pretty sure he’ll have a great read. Thank you for sharing!

 30. May I simply just say what a relief to discover someone that genuinely understands what they’re discussing on the web. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. More people ought to look at this and understand this side of the story. It’s surprising you aren’t more popular because you surely have the gift.

 31. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I am hoping to check out the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now 😉

 32. It is actually practically impossible to see well-qualified individual on this subject, and yet you appear like you know those things you’re preaching about! Appreciation

 33. I really intend to notify you that I am new to online blogging and undeniably enjoyed your work. Most likely I am prone to save your blog post . You really have amazing article blog posts. Appreciate it for telling with us your favorite blog information

 34. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 35. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 36. It truly is practically extremely difficult to find well-aware visitors on this theme, yet somehow you look like you fully understand which you’re preaching about! Appreciation

 37. An interesting discussion is definitely worth comment. I think that you ought to publish more on this issue, it may not be a taboo matter but usually people do not discuss these issues. To the next! Many thanks!

 38. I just want to reveal to you that I am new to putting up a blog and extremely loved your write-up. Most likely I am most likely to remember your blog post . You seriously have wonderful article material. Get Pleasure From it for share-out with us all of your web article

 39. You’ll find it practically not possible to encounter well-informed people on this area, nonetheless you appear like you comprehend those things you’re talking about! Thanks A Lot

 40. Hello! I could have sworn I’ve visited this blog before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly pleased I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back frequently.

 41. After I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there a way you can remove me from that service? Many thanks.

 42. Can I simply say what a comfort to discover somebody that truly knows what they are discussing on the web. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. A lot more people should read this and understand this side of the story. I can’t believe you’re not more popular because you definitely possess the gift.

 43. Aw, this was an incredibly nice post. Taking a few minutes and actual effort to generate a very good article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

 44. The very next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought you’d have something useful to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix if you weren’t too busy looking for attention.

 45. I have recently started a website, the info you provide on this website has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. “‘Tis our true policy to steer clear of permanent alliances with any portion of the foreign world.” by George Washington.

 46. Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read content from other authors and practice a little something from other web sites.

 47. Right here is the perfect website for anyone who wishes to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic which has been written about for decades. Wonderful stuff, just wonderful.

 48. I blog quite often and I genuinely thank you for your content. Your article has really peaked my interest. I’m going to book mark your website and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 49. Thanks for sharing excellent informations. Your site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and just could not come across. What a great web-site.

 50. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thanks for lunch! “Procrastination is the thief of time.” by Edward Young.

 51. An intriguing discussion is definitely worth comment. I think that you ought to write more on this subject, it may not be a taboo matter but generally people don’t speak about such topics. To the next! Cheers!

 52. I was pretty pleased to discover this page. I want to to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely enjoyed every bit of it and i also have you saved as a favorite to look at new things on your blog.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *