සමේ හටගන්නා ඉන්නන් වඳ කර ගන්නට ඉපැරණි කෙම් ක‍්‍රමයක්

මෙම කෙම් ක්‍රමයද අප විසින් ඔබ වෙත ගෙන එන්නේ  වහරක අභයරතනාලංකාර නායක ස්වාමීන් වහන්සේ විසින් මිනිසුන්ගේ හිත සුව පිනිස දේශනා කරන ලද නිසාවෙනි. එසේ හෙයින් උන් වහන්සේටද  අපි ප‍‍්‍රතමයෙන් පුණ්‍යානුමෝදනා කරමු.

පළමුව කෙම් ක්‍රමයක් යනු කුමක් දැයි දැන ගැනීම සුදුසු යැයි සිතමි. කෙම් ක්‍රමයක් කියන්නේ අපට නොපෙනෙන ප්‍රේත කොටස් ලෙස හැඳින්වෙන අමනුෂ්‍ය කොටස් ආධාරයෙන් අපගේ ශරීරයේ ඇති නොයෙක් ආබාධ දුරු කර ගැනීමේ හෝ වගාවන් සදහා ඇතිවන බාදක මැඩගැනීමේ ක්‍රමයක්.  කෙම් ක්‍රම කරන විටදී කථා කරන්නේ නැති බව ඔබ දන්නවා ඇති. එසේ කථා කරන්නේ නැත්තේ  තමාගේ ශබ්ධ තරංග නිසා මෙම ක්‍රියාවට සම්බන්ධ වන අමනුෂ්‍යයන් ඉවත් විය හැකි නිසාත් වෙනත් අමනුෂ්‍යයයන්ගෙන් බාධා පැමිණිය හැකි නිසාත්ය. එසේම තමාගේ සිතද වෙනත් දේ ගැන සිතීම නිසා එක අරමුණක සිටිය නොහැකි තත්වයක් උදා වන බව ඔබට තේරුම් ගත හැකිය. තවත් කාරණයක් නම් මෙම  ක්‍රියාවලිය පටන් ගත් පසු එය අවසන් කරන තුරුම කතා නො කිරීමටත් වෙනත් ක්‍රියාවක් නො කිරීමටත් වෙනත් කෙනෙකුට නොකියා සිදු කිරීම ටත් වග බලා ගත යුතුය.

දන් මෙය සිදු කරන්නේ මේ ආකාරයටයි. මුලින්ම තමාගේ මිදුලේ තිබෙන පුංචි ගල් කැටයක් අහුලා ගන්න කාසියක්ද වෙන් කර ගන්න. කවුරුත් නැති තැනකට ගොස් තමාගේ ඉන්නාගේ මතුපිට කිහිප සැරයක් ගල් කැටය අතුල්ලන්න. ලේ එන තුරු අතුල්ලන්න අවශ්‍ය නෑ. ස්පර්ශ වීම ප‍‍්‍රමාණවත්ග දැන් මේ ගල් කැටය ගිණිපෙට්ටියක් වැනි කුඩා පෙටිටියකට දමන්න. කාසියද එතුලට දමන්න. තමාගේ සිරුරේ තවත් මෙවැනි ඉන්නන් ඉන්නවානම් තවත් ගල් කැටයක් ගෙන පෙර සේම කරන්න.  මෙසේ එක් ඉන්නෙකුට එක් ගල් කැටයක් විය යුතුයි. කාසි එකක් තිබුනහම ඇති. හැබැයි ගිණිපෙට්ටි මදිනම් තවත් ගිණිපෙට්ටියක් ගත යුතු අතර ඊට වෙනම කාසියක් දැමිය යුතුයි. මේ නිසා තමාට අවශ්‍ය කාසි ගල් සහ ගිණිපෙට්ටි ප‍‍්‍රතමයෙන් වෙන් කරගන්න.

දැන් මෙසේ සිදුකල පසු ගල් සහ කාසි සහිත ගිණිපෙට්ටිය තමාගේ පිටුපසට වන්නට අත මිටි මොලවා ගෙන තුන් මං හන්දියක්, නාන තොටුපලක්, වැසිකිලි වලක් වැනි අමනුෂ්‍යයන් ගැවසෙන ස්ථානයකට ගෙන යන්න. එම ස්ථානය කෙතරම් දුර වුවද ගැටළුවක් නැත. දැන් අදාල තැනට පැමිණි පසු කිසිවෙකුට ගත නොහැකි තැනකට විසි කරන්න. මේසියල්ල කලින් තීරණය කල යුතු වුවද කිසිවෙකුට නොකිව යුතුය. ගිණිපෙට්ටි විසි කලයුත්තේද පිටු පසටමයි. තමාගේ ඉදිරිපසට විසි කරන්න එපාග එසේ කරන්නේ පිටි පසට විසි කරන කිසිවක තමාට කිසිදු අයිතියක් නොමැති නිසාය. මේ නිසා මෙම ගිණිපෙට්ටියේ ඇතුලේ තියෙන ඉන්නාගේ ඇති කොටස් තැවරුණු ගල් වල අයිතිය අමනුෂ්‍යයන් සතු වේ. ඒ අතරම අදාල කාසියේ අයිතියද ඔවුන් සතු වේ. මේ නිසා සතුටු වන අමනුෂ්‍යයන් මෙම ගලේ තැවරුණු ඉන්නාගේ කොටස් කෑමට පටන් ගනීග දැන් මේ ස්ථානයේ නොසිට වෙන කොහේවත් නොරැඳී කෙලින්ම තමාගේ පදිංචි ස්ථානය වෙත යන්න. මේ සියළු කරුණු නිෂ්ශබ්දව සිදු කල යුතු අතර ගෙදරට පැමිණි පසු කථා කල හැකිය.

මේ කෙම් ක්‍රමය නිසා සිදුවන දේ ගැන අපි දැන් ටිකක් සොයා බලමු. අපට නොහැකි වුවත් සුනඛයන්ට යම්කිසි කෙනෙකුගේ පසුපස සොයා ගෙන යාමට හැකියාවක් ඇති බව ඔබ දන්නවා ඇති. සොරකමක් හෝ අපරාධයක් සිදුවූ තැන සොරාගේ යැයි සිතිය හැකි යමක් බල්ලාට ඉව කරන්නට දී බල්ලා පසු පස ගිය විට සොරාව සොයාගත හැකිය. එසේ වන්නේ බල්ලා ඉව කල දේ සහ අදාල අයිතිකරු අතර කිරණමය සම්බන්ධයක් ඇති නිසාය. බල්ලාට අදාල කිරණය ඉවට දැනේ. මේ අනුව සොරා සිටින තැන සොයා ගත හැකිය.

මෙම ප‍‍්‍රතිකාරයේදීද සිදු කරන්නේ අදාල කිරණය මෙම ඉන්නන් සුව කිරීම සඳහා යොදා ගැනීමයි. ගල් කැටය තම ඉන්නාගේ ඇතිල්ලූ නිසා ගල සහ ඉන්නා අතර කිරණමය සම්බන්ධයක් අතිවේ. අදාල ගිණිපෙට්ටිය තුලට වී මෙම ඉන්නන්ගේ සාරය ආහාර ලෙස ගන්න අමනුෂ්‍යයන් වෙත මෙම කිරණ මාර්ගයෙන් ඉන්නාගේ ඇති සැරව සහ විෂ ඇදී යයි. ඒ සඳහා ඔබ කොතැනක සිටියත් ගැටළුවක් නැතග මෙසේ මාස 1 1 ක් ‍12 ක් පමණ කාලයක් මෙම අමනුෂ්‍යයන් මෙම ආහාරය රසකරම්න් භුක්ති විඳීග මාස 1 1, 12 කින් පමණ පසු ඉන්නන් සුව වී යන අතර අදාල කිරණයද නැතිවී යයි. මේ නිසා අර අමනුෂ්‍යයන්ට ආහාරය අවසන් වේ. නමුත් ඔවුන් ඔබ සිටින තැනට නොපැමිණේ. ඒ ගැන බියක් අති කරගන්න එපා. මෙහිදී ඔබ තවත් දෙයක් ගැන සිත යොමු කිරීම සුදුසු යැයි සිතමි. එයනම් ඔබ වෙනත් අයගේ ඇඳුම් මාරු කරගෙන අඳින විටදී මෙම කිරණමය ශක්තිය අන් අයගේ කිරණ සමග එකතු වීමයි. මෙමගින් වෙනත් අයගේ ඇති රෝගයක් තමන්ට සම්ප්‍රෙශනය වීමේ හැකියව වැඩිය.

මේ ආකාරයට ඔබගේ ශරීරයේ අති ඉන්නන් සුව කරගත හැකිය. නමුත් ඔබ යම් අකුසල කර්ම යක් නිසා මෙම තත්වයට පත් වී ඇත්නම් එම අකුසලය ඔබ වෙත ගෙන එන තමා ගේම අතින් ඉහත ආත්ම භාවයකදී යම් අවැඩක් අසාධාරණයක් සිදුවීම නිසා අද දුගති ගාමීව සිටින තමාගේම ඥාතියෙකු තමා ලඟම සිටින නිසා ඔවුන් මෙම කිරණය විනාශ කර දමයි. ඒ නිසා ඔබගේ රෝගය සුව නොවේ. එවන් අවස්ථාවකදී ප‍‍්‍රථමයෙන්ම තමාගේ ඥාතියාව දැනට ඉන්නා දුගතියෙන් ඉවත් කල හැකි වන සේ දානමය පින් කමක් සිදුකොට පින් අනුමෝදන් කල යුතුය. එවිට ඔවුන් ඔබගෙන් ඉවත්වන නිසා මෙම ප‍‍්‍රතිකර්මය නිසියාකාරව සිදුකරගත හැකිය.

මෙත් සිතිනි.

205 Replies to “සමේ හටගන්නා ඉන්නන් වඳ කර ගන්නට ඉපැරණි කෙම් ක‍්‍රමයක්”

 1. Youre so cool! I do not expect Ive check out anything similar to this before. So great to locate someone with some initial ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this site is something that is required on the web, somebody with a little creativity. beneficial task for bringing something new to the web!

 2. I blog often and I truly appreciate your information. The article has truly peaked my interest. I am going to book mark your site and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed too.

 3. I discovered your blog site on google and also check a few of your early blog posts. Continue to maintain the excellent operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN News Visitor. Seeking forward to finding out more from you later!?

 4. Oh my benefits! an impressive short article man. Thanks However I am experiencing problem with ur rss. Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting the same rss issue? Any person who understands kindly react. Thnkx

 5. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you taking the time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it.

 6. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you spending some time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 7. I absolutely love your site.. Excellent colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own site and want to learn where you got this from or what the theme is named. Thank you!

 8. This is the right web site for anybody who would like to understand this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic which has been discussed for decades. Excellent stuff, just wonderful.

 9. It’s difficult to find knowledgeable people in this particular subject, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 10. Howdy, There’s no doubt that your site could possibly be having internet browser compatibility issues. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, excellent site!

 11. Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you spending some time and energy to put this content together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 12. Hi! I could have sworn I’ve visited this website before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 13. Hello, I believe your web site might be having web browser compatibility problems. When I look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, great blog!

 14. I was more than happy to uncover this page. I want to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely appreciated every little bit of it and I have you book marked to check out new things on your web site.

 15. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 16. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this in my hunt for something regarding this.

 17. Your style is really unique in comparison to other people I’ve read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this blog.

 18. Right here is the perfect site for everyone who really wants to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic which has been written about for a long time. Excellent stuff, just great!

 19. You are so awesome! I don’t think I’ve read something like this before. So great to discover somebody with original thoughts on this subject matter. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with some originality.

 20. Greetings, I think your blog might be having browser compatibility problems. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, fantastic blog!

 21. After looking into a handful of the articles on your site, I truly like your technique of blogging. I saved it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my web site too and let me know how you feel.

 22. I blog quite often and I genuinely thank you for your content. The article has truly peaked my interest. I will book mark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 23. You’re so interesting! I don’t think I’ve truly read something like this before. So good to discover another person with a few genuine thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with some originality.

 24. I blog frequently and I really appreciate your content. The article has really peaked my interest. I’m going to bookmark your website and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your Feed as well.

 25. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this website. I am hoping to view the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

 26. Your style is so unique in comparison to other folks I’ve read stuff from. Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this web site.

 27. An interesting discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you should publish more on this topic, it might not be a taboo matter but usually folks don’t discuss these subjects. To the next! Many thanks!

 28. Howdy! This blog post couldn’t be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I am going to forward this post to him. Fairly certain he’ll have a very good read. Many thanks for sharing!

 29. I blog frequently and I seriously thank you for your information. This article has truly peaked my interest. I am going to book mark your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed too.

 30. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something that too few folks are speaking intelligently about. I’m very happy I stumbled across this during my hunt for something concerning this.

 31. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I’m hoping to view the same high-grade blog posts from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own site now 😉

 32. Your style is very unique compared to other people I’ve read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this web site.

 33. The next time I read a blog, I hope that it won’t fail me as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read, however I really believed you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you weren’t too busy seeking attention.

 34. Hello, I do believe your site could possibly be having internet browser compatibility issues. When I look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, great site!

 35. Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody else getting similar RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks!

 36. May I simply say what a comfort to discover an individual who actually understands what they are talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More and more people need to look at this and understand this side of your story. I was surprised that you’re not more popular since you definitely have the gift.

 37. Spot on with this write-up, I actually believe this amazing site needs a lot more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the advice!

 38. This is the right webpage for anyone who wishes to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject which has been written about for years. Great stuff, just great.

 39. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you taking the time and effort to put this information together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 40. I blog often and I seriously thank you for your content. The article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your website and keep checking for new details about once a week. I opted in for your RSS feed as well.

 41. That is a great tip especially to those new to the blogosphere. Simple but very accurate information… Thank you for sharing this one. A must read article!

 42. Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I may return once again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 43. After exploring a number of the blog articles on your blog, I really appreciate your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my web site too and let me know your opinion.

 44. May I simply say what a comfort to uncover somebody that truly understands what they are discussing online. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More and more people should look at this and understand this side of the story. I was surprised you’re not more popular given that you definitely possess the gift.

 45. I blog frequently and I seriously appreciate your content. Your article has truly peaked my interest. I am going to take a note of your site and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your Feed as well.

 46. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I’m hoping to view the same high-grade content from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now 😉

 47. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something that too few folks are speaking intelligently about. I am very happy I found this in my hunt for something concerning this.

 48. Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this page.

 49. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you taking the time and energy to put this information together. I once again find myself spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 50. Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t know why I cannot join it. Is there anybody getting similar RSS issues? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 51. This is the perfect website for anyone who wants to understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic which has been discussed for years. Great stuff, just great.

 52. Howdy! This blog post could not be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I’ll send this information to him. Fairly certain he will have a good read. I appreciate you for sharing!

 53. I seriously love your blog.. Excellent colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal blog and want to find out where you got this from or just what the theme is called. Appreciate it!

 54. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 55. Howdy, I think your website could be having internet browser compatibility problems. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, fantastic site.

 56. I was more than happy to uncover this page. I want to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely savored every little bit of it and i also have you saved to fav to see new information on your site.

 57. Greetings! Very useful advice within this post! It is the little changes that produce the most significant changes. Thanks for sharing!

 58. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 59. Hi there, There’s no doubt that your blog may be having browser compatibility issues. When I take a look at your website in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent blog.

 60. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I will return once again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 61. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something that not enough men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this during my search for something concerning this.

 62. I merely intend to share it with you that I am new to having a blog and very much valued your site. Most likely I am probably to store your blog post . You truly have outstanding article content. Admire it for expressing with us your favorite website information

 63. Everything is very open with a precise explanation of the challenges. It was truly informative. Your site is very helpful. Many thanks for sharing!

 64. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something which too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this in my search for something concerning this.

 65. I really love your blog.. Excellent colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own website and would love to find out where you got this from or what the theme is called. Thank you.

 66. Everything is very open with a really clear explanation of the issues. It was definitely informative. Your site is very helpful. Thank you for sharing.

 67. Hello! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through many of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely pleased I found it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 68. Your style is so unique in comparison to other folks I have read stuff from. Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 69. A different issue is that video gaming became one of the all-time largest forms of fun for people of every age group. Kids play video games, and adults do, too. Your XBox 360 is just about the favorite video games systems for many who love to have a lot of video games available to them, in addition to who like to learn live with others all over the world. Many thanks for sharing your thinking.

 70. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 71. Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 72. It certainly is near close to impossible to come across well-aware individual on this content, but you seem like you be aware of the things you’re preaching about! Thanks

 73. I really want to tell you that I am new to online blogging and genuinely enjoyed your report. Quite possibly I am probably to remember your blog post . You certainly have lovely article material. Appreciate it for swapping with us your own url report

 74. The next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I genuinely thought you’d have something useful to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

 75. You’ll find it practically unattainable to find well-aware americans on this matter, then again you appear like you be aware of what exactly you’re indicating! Many Thanks

 76. Howdy, There’s no doubt that your blog could possibly be having browser compatibility issues. Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, fantastic site!

 77. Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

 78. Right here is the right web site for anybody who wants to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject which has been discussed for many years. Wonderful stuff, just excellent.

 79. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 80. Greetings, There’s no doubt that your blog might be having internet browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, great site!

 81. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit yet again since i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 82. Simply wanna comment on few general things, The website style and design is perfect, the content material is real superb. “I delight in men over seventy. They always offer one the devotion of a lifetime.” by Oscar Fingall O’Flahertie Wills Wilde.

 83. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you finding the time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 84. Having read this I believed it was really informative. I appreciate you taking the time and energy to put this information together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile.

 85. you’re in reality a excellent webmaster. The site loading pace is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterwork. you have done a fantastic process in this matter!

 86. I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this site. I am hoping to view the same high-grade blog posts from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *