හිසේ කැක්කුමට බෙහෙත්.

ගොඩක් අය දරා්ගන්න බැරි හිසේ රදයක් නිසා මහා දුකක් විදිනවා. ඇතතටම මේකට බෙහෙත් නැති බවයි පවසන්නේ. බෙහෙත් නැති වුනාට මේවා හොදකරන්නට හැකි ආහාරනම් තියෙනවා. මම මීට පෙර දාපු කමෙන්ට් එකක් තවත් කරුණු ටිකක් එක්ක මෙසේ පල කරන්නට හිතුනා.


ඉරුවා රදය ඇති අය බොහො විට සිතන්නේ තමන්ගේ මොළයේ යම් ගැටළුවක් ඇති බවයි. මුලින්ම මේ මතය ඉවත් කරගත යුතුය. මොළයේ වේදනා සංවේදක නියුරෝන නෑ. මේ නිසා තමයි මොලයේ ගෙඩියක් ආවත් වේදනාවක් දැනෙන්නේ නැත්තේ. එය දැනගන්නට වෙන්නේ අදාල කොටසින් වැඩකරන යම් අවයවයක් අඩපන වූ විටයි. මේ නිසා මුළින්ම මෙය මොළයට සම්බන්ද වේදනාවක් නොවන බව සිහියට ගන්න.

මම මෙහිදී පැහැදිලි කරන්නේ මිග්‍රේන් තත්වයට බලපාන පෝෂණ ගැටළු කිහිපයකි. එය හෙළ වෙදකමහෝ වෙනත් වෙදකමකට ගැටළුවක් විය නොහැකිය.

මේ ගැන කතා කරන්නට පෙර රුධිර පීඩණය ගැන දැනගත යුතුය. ධමණි ඇතුල ත ගමන් කරන රුධිරයේ පීඩණය ගණනය කර එය 80 / 120 සීමාවේ තිබිය යුතු බවට ගනන් බලා ඇත. මෙය කෙතරම් දුරට සාර්ථක නිර්නායකයක්ද කියන එක වෙනමම කතා කල යුතු පැත්තකි. අපි ඒ ගැන කතා නොකර ඉමු.

එක හා සමාන විශ්කම්භය ඇති රබර් හෝස් එකක් සහ පීවීසි බටයක් ගෙන මීටරයක් දිග කෑලි දෙකක් කපාගෙන එකම පීඩණයකින් වතුර එන කරාම දෙකකට සවි කර එක කෙලින් තිරස්ව තැබුව හොත් කුමන බටයේ වතුර වැඩි දුරකට යයිද? මම හිතනවා ඔබගේ පිළිතුර පීවිසී බටය යැයි කියන බව. මොකද පීවිසී බටය ඝණත්වය යැඩියි. නම්‍ය ශීලි නෑ. විස්තාරනය වෙන්නේ නෑ.මේ හේතු නිසා පී වී සී බටයේ ඇතුලත පීඩණය වැඩියි. මේ නිසා එහි වතුර පාර වැඩි දුරකට යනවා. අපි රබර් හෝස් එක අගින් මිරිකල ඇල්ලුවොත් මොකක් වෙයිද,? පීඩණය වැඩි වෙනවා නේද? දැන් මේ බට දෙක ඇතුලෙන් ඝණත්වය වැඩි ද්‍රාවනයක් ඉස්සෙල්ලා සේම යැව්වොත් අර තරම් ඉදිරියට යන්නේ නෑ. අදාල තැනට යවන්න නම් කරාමය ඇර පීඩණය වැඩි කරන්න වෙනවා.

අපගේ රුධිර නාලද මේ අකාරයෙන්මයි. යම් හේතුවක් නිසා දැඩි වූවාද ඒ ඇතුලත පීඩණය වැඩියි මෙම පීඩණය වැඩි වීම මොළයට එතරම් සුබදායක නැත. යම් විදිහකට මේ නහරයක් පිපිරුනොත් විශෘල විනාශයක් වන බව මොළය දනී. මේනිසා මෙවැනි අවස්ථාවක් ආ විගස ධමණි බිත්ති වලට පිටින් ඇති වේදනා සංවේදක නියුරෝන සක්‍රීය වේ. දැන් මේක ඉවසිය නොහැකි වේදනාවකි. මොළය‍ේ‍ මොන පැතතේ රුධිර නාල වලද මේ වෙනස තියෙන්නෙ අන්න ඒ පැත්තේ වේදනාව හටගන්නවා. අපි මේ වේදනාව ගැන සිතනවා මිසක් හේතුව ගැන සිතන්නේ නෑ.හේතුව නැති කලානම් ඵලයත් නෑ. මේ නිසා අපි මෙම තත්වයට හේතුව සොයමු.

අපගේ ධමණි නිතැතින්ම සංකෝචනයට සහ ඉහිල් විමට ලක්වෙනවා. මෙම වාර ගණන හෘදයේ ස්ඵන්දන වාර ගනනට සමානයි. මෙම සංකෝචනයෙන් සිදු කරන්නේ රුධිරය ඉදිරියට තල්ලු කිරීමයි. මම මීට පෙරද සදහන් කලා මෙවැන් පේෂී සංකෝචනය කිරීම සදහා කැල්සියම් අවශ්‍ය බව. එසේම නැවත ඉහිල් වීමට මැග්නීසියම් අවශ්‍ය බව. යම් කෙනෙකුගේ සිරුරේ මැග්නීසියම් අඩුනම් හැකිළුණු ධමණිය නැවත දිග හැරීමට නොහැකි වෙනවා. මේ නිසා හරියට හෝස් එක අගින් අල්ලගෙන හිටියා වගේ පීඩණය වැඩි වෙනවා. ඉතිං අධිරුධිර පීඩණය. මැග්නීසියම් සහිත ආහාර වැඩිපුර ගැනීමෙන් මෙම තත්වය මග හැර ගන්නට හැකියි.

ඒත් මේ එක කාරණයක් විතරයි. යමෙකුගේ කැල්සියම් සහ මැග්නීසියම් දෙකම තිබෙන්න පුළුවන් ඒත් කොපර කියන ඛණිජ ලවනය නැතිනම් අපගේ සිරුරේ පඨක වල ඉලාස්ටි සිටි එක නැතිවෙලා යනවා.නැතිනම්නම්‍යශීලී තාවය නැතිවෙනවා. මේක නිසාද රුධිර පීඩණය වැඩි වනෙවා.

එසේම තවත් එක් කාරණයක් තමයි. අපගේ ධමණි බිත්තියේ ඇතුල් තියෙනවා එන්ඩොතීලියම් කියලා සෛල ස්ථරයක් .මේම සෛල වලට පුළුවන් අවශ්‍ය විටකදී නයිට්රික් ඔක්සයිඩ් නිකුත් කරන්න. මෙම නයිට්රික් ඔක්සයිඩ් නාඩ් තුන් පාරක් පමණ වැටෙන වේලාවක් රුධීරයේ පවතිනවා. මෙම ක්‍රියාවලිය සිදු වන්නේ ධමණියක් ඇතුලතින් හෝ පිටතින් තෙරපීමක් ඇතිවූ විටයි.මෙම නයිට්රික් ඔක්සයිඩ ධමණිය පුම්බා රුධිරයට යන්නට පාර සදා දෙයි. මේ නිසා ස්ට්‍රොක් තත්වයෙන් අපි ස්වභාවයෙන්ම බේරෙයි. මේ ගැන වෙනමම කතා කරමු.

තවත් එක් සාධකයක් තමයි අපි කන ආහාර වල ඔමේගා 3/6/9 කියන මේද අම්ල නොමැති වීම. මෙම මේද අම්ල ධමණි බිත්ති මත ඇතිඝර්ෂණය අඩු කරන අතර රුධිරයේ ඝණත්වය අඩු කරයි. මේ නිසා මෙම පෝෂණ කොටස් නැති කෙනෙකුගේ රුධියර ඝණ වීමට සහ පීඩණය වැඩි වීිමට හේතුවේ.

තවත් කාරණයක් නම් රුධිරයේ ඝණත්වය වැඩි වීමයි. රුධිරයේ ඝණත්වය වැඩි වීමට ප්‍රධාන කාරණා කිහිපයක්ම තිබෙනවා.

 • දුම්පානය.
 • රුධිරයේ හෝමෝ සිස්ටීන් වැඩිවීම.
 • හිමොග්ලොබින් වැඩි වීම.
 • කොපර් මදි වීම වැනි කරුණු වේ.

මෙම කරුණු ගැන වෙනමම සාකච්ඡා කල යුතුය.

කෙසේ වෙතත් ඉහත දැන්වූ කරුණු කාරනා විශේෂයෙන්ම රුධීර පීඩණය කෙරේ බලපායි.මීට තවත් එක් හෝමෝනයක් අවශ්‍ය වේ.ඒ පොස්ටග්ලැන්ඩින්ස් නැමති හෝමෝනයයි. මෙම හෝමෝනය අපගේ සිරුරේ ඇති ධමණි පිම්බීම කෙරෙහි ඍජුවම බලපායි. යම් කෙනෙකුගේ සිරුරේ මෙම හෝමෝන නිපදවීම අඩුනම් ඒත් රුධීර පීඩණය අවශ්‍ය වූවිට අඩු කරගැනීමට නෙහැකි වනු ඇත.

මෙහිදි ප්‍රධානම කාරණයක් වන්නේ අපගේ මොළය ඉතාමත් සංවේදී අවයවයකි. අපගේ මොළය වටේටම විශාල රුධිර නාල ප්‍රමාණයක් ඇත. හිරු මුදුන් වෙන වෙලාවට හිස් කබල රත් වෙනවා. මේත් එක්කම මොලයද රත්වෙනවා. මේක නවතා ගන්නට මොළය දෙසට වැඩි රුධිර ප්‍රමාණයක් ගමන් කරනවා. මේ වෙලාවට මම ඉහත කියපු හෝමෝනය ඉදිරිපත් වී ධමණිටික පුම්බා අර රුධිර ධාරාවට යන්නට හරිනවා. එසේ නොවුන හොත් රුධිර පීඩණය වැඩි වෙනවා. මෙම පීඩණය වේනාසංවේදක නියුරෝන වලට දැනෙනවා. මේ නිසා හිසේ කැක්කුම හටගන්නවා. අපි කල යුතු වන්නේ අර කියන හෝමෝනය නැවත නිපදවිය හැකි වන සේ පෝෂනය ලබා දීමයි. මෙම පෝෂණස සමග අප ඉහත සදහන් කල පෝෂණ කොටස් ලබා දිය යුුතුය.

 • කැල්සියම් ( කුඩා මාළු, මුරුංගා කොළ, )
 • මැග්නීසියම් ( වට්ටක්කා ඇට, කොළ පාට පලා වර්ග )
 • කොපර් ( පීකුදු / කළුතල )
 • ඔමේගා 3/6/9 ( මාලු වර්ග සහ ඇල්ගී වර්ග )

මෙම පෝෂ්‍ය කොටස් නිසි ලෙස ලබා දිය හැකිනම් ඉරුවාරදය අනිවර්‍යෙයන් තුරන් වනු ඇත. මේවා සොයා ගැනීමට අපහසු දේවල් නොවේ.

ඔබට කල් පවතින හිසේ කැක්කමක් අත්නම් එය නිට්ටාවට සුව කලහැකිය. ප්‍රථමයෙන් මේ ආහාර ටික ගන්න. මාසයක් පමණ යන විට වේදනාව සමනය වනු ඇත. මේ සදහා ප්‍රතිකාර ගැනීමට අවශ්‍ය යැයි සිතේ නම් මේ අංකයට කතා කර අවශ්‍ය උපදෙස් ලබා ගන්න. නැත්නම් ඉන්බොක්ස් එකෙ පණීවිඩයක් තබන්න. 0777316629 අජන්ත.

තමන්ගේ හිසේ කැක්කුම වගේ ම අන් අයගේද වේදනාව දැනේ නම් මේ ලිපිය ෂෙයාර් කර ඒ අයටත් සෙතක් සලසන්න අතදෙන්න.

අහල තිබුන ප්‍රශ්න වලට දීපු පිලිතුරු.

මානසික ආතතිය හිසරදයට බලපානවද?

මානසික ආතතිය සමග කෝටිසෝල් හෝමෝනය වැඩිවෙනවා. කෝටිසෝල් රුධිරයේ ඇති අවස්ථාවක අපගේ ඇටමිදුළු වල ස්ටෙම් සෛල නිපදවීම නවතිනවා. මේ නිසා අප සිරුරේ යම් තැනක යම් හානි වූ සෛලයක් ඇත්නම් එය ඉවත් කර නව සෛල යක් නිපදවීමට අවශ්‍ය ස්ටෙම් සෛලෙ ප්‍රමාණය නොමැති වේ. මේ නිසා හිසේ රුධිර නාල වල යම් හානියක් ඇත්නම් එය නැවරදි කර ගැනීමේ අපහසුතාවයක් ඇතිවේ.

විශේෂයෙන් මෙය පිළිකා රොගීන්ට බලපායි. මොවුන් ගේ සෛලනිපදවීම නිසි ආකාරයෙන් සිදු කරගතනොහැකි වී ඇත්තේ මෙම ස්ටෙම් සෛල්ස් වලට ඇති බලපෑම නිසාය. රාත්‍රී නින්දට පෙර බලන ටෙලි නාට්‍ය ටිකේ ඇති චරිත අපගේ ආතතිය කොහොමත් වැඩි කරනවා. මේ නිසා රාත්‍රෙය්දී අළුත්වැඩියා කිරීමට ඇති යාන්ත්‍රනය අක්‍රීය වෙනවා. නොදැනුවත්ව කරන මේ අපරාදය දැන් මුළුලංකාවම ගිළගෙන ඇත. කතාව බැළුවේ නැතිනම් නින්ද යන්නේද නැත. අවසානයේ කතාව ඔබව රෝගියෙක් කර ඇත.

අප ශරීරයේ ඕනිම රෝගි තත්වයක් සමග මෙම ආතතිය බැදී පවතිනවා. ඒකට හේතුව තමයි ශරීරයේ යම් රෝගී තත්වය් ඇතිවිට ඩොපමින් කියන හෝමෝනය අඩුවෙන් නිපදවීම. මෙම තත්වයනිසා හිතේ සතුට කියන එක නැතිවෙන්න බලනවා. මේ සමගම කෝටිසෝල් කියන හොමෝනයත් ශ්‍රාවය වුනොත් ආතතිය තවත් වැඩි වෙනවා. මේ නිසා තමයි සමහරු මේ වගේ ආතතිය ඇති අවස්ථාවල බීමට ඇබ්බැහි වෙන්නේ. අරක්කු වලට සිගරට් වලට පුළුවන් ඩොපමින් වැඩි කරන්න. නමුත් ශරිරයට අහිතකර විශාල විශ ප්‍රමාණයක්ද සමග. මේ අනුව අර මුලින් තිබුනු ආතතිය නතර වෙනවා.
අපි මෙම තත්වය ගැන වෙනම මාතෘකාවකින් කතා කරමු.

මිග්රේන් යනු මෙම හිස රදයට කියන නම නොවන බව යමෙක් පවසා තිබුනා.

හසේ කැක්කුමට නමක් සොයනවාට වඩා එය සුව කර ගන්න එක තමයි වටින්නේ මම කියපු පෝෂ්‍ය කොටස්ටික දිනපතා ගන්නවා නම් අනිවාර්‍යෙයන් මෙම රෝගය සුව වන බව මම දන්නවා. මමත් මේ වේදනාව වසර 20 ක් විතර තිබුනා. ඒත් දැන් නැහැ. මම අදටත් දිනපතා අත්‍යවශ්‍ය පෝෂණ කොටස් සප්ලිම්න්ට් මාර්ගයෙන් ලබා ගන්නවා. ඒවා ගැන මම මෙහි සටහන් කරන්නට කැමති නෑ. මොකද ඒක වෙළද දැන්වීමක් වන නිසා. මම නිකන් බැනුම් අහන්න අවශ්‍ය නැතිනිසා. ඒ ගැන මෙහි පල නොකලාට සමා වෙන්න. යම් ගැටළුවක් ඇත්නම් අහන්න.

මෙත් සිතිනි..!

324 Replies to “හිසේ කැක්කුමට බෙහෙත්.”

 1. I simply have to reveal to you that I am new to putting up a blog and undeniably loved your post. Most likely I am going to save your blog post . You absolutely have fabulous article materials. Acknowledge it for discussing with us your own internet information

 2. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 3. It really is almost not possible to see well-educated parties on this subject, regrettably you appear like you know the things that you’re writing about! Bless You

 4. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214.

 5. Hiya here, just became alert to your post through Search engines like google, and realized that it is very useful. I’ll take pleasure in should you decide persist this idea.

 6. Aw, this was an incredibly good post. Spending some time and actual effort to produce a very good article… but what can I say… I put things off a lot and don’t manage to get anything done.

 7. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 8. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something that too few people are speaking intelligently about. I’m very happy I found this during my search for something relating to this.

 9. I merely hope to share it with you that I am new to blogging and extremely valued your page. Quite possibly I am likely to remember your blog post . You certainly have outstanding article information. Truly Appreciate it for telling with us your very own internet site webpage

 10. It can be almost extremely difficult to come across well-aware women and men on this matter, regrettably you appear like you understand what exactly you’re writing about! Thanks

 11. Spot on with this write-up, I truly feel this amazing site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the info!

 12. The very next time I read a blog, I hope that it doesn’t disappoint me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, nonetheless I truly thought you’d have something useful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you could fix if you weren’t too busy seeking attention.

 13. obviously like your web site but you need to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to inform the reality then again I will definitely come again again.

 14. You are so awesome! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So wonderful to find somebody with some genuine thoughts on this topic. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is something that’s needed on the web, someone with some originality.

 15. Howdy, I think your website might be having browser compatibility issues. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Aside from that, great site.

 16. Hi there, I do think your web site could be having browser compatibility problems. Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Aside from that, great site.

 17. The next time I read a blog, Hopefully it doesn’t fail me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, nonetheless I actually believed you would probably have something useful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you could possibly fix if you weren’t too busy seeking attention.

 18. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch! “But O the truth, the truth. The many eyes That look on it The diverse things they see.” by George Meredith.

 19. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day. It’s always helpful to read through content from other authors and practice something from other websites.

 20. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that too few folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I came across this during my hunt for something regarding this.

 21. You’ll find it nearly unthinkable to see well-informed men and women on this content, although you come across as like you fully grasp what exactly you’re raving about! Bless You

 22. This is the right website for everyone who would like to understand this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that has been discussed for years. Excellent stuff, just excellent.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *