එක මහත්මයෙක් අහලා තිබුනා අපේ සිරුරේ කොපමණ කෝටිසෝල් තිබිය යුතුද කියලා.

හරිම අහිංසක ප්‍රශ්නයක්. අපිව මේ විදිහට හිතන්න ට්‍රේන් කරලා තියෙන්නේ. ඔයාට කොලෙස්ටරෝල් තියෙන්න පුලුවන් මෙපමණයි. සීනි මෙපමණයි. ලුණු මෙපමණයි. වතුර මෙපමණයි. බලාගෙන ගියහම වරදකුත් නැහැ එහෙම හිතන එකේ. මොකද විද්‍යාව විසින් තහවුරු කරලා තියෙනවානේ. මේ ප්‍රශ්නය අහලා තිබුනේ ස්ට්‍රෙස් සම්බන්දව ලියපු ලිපියේ යටින්. ඒ ලිපියේ මම කියලා තිබුනා කොට්සෝල් වැඩිවුනාම සිදුවන දේවල් කිහිපයක්. ඒ අතර තියෙනවා

 • රුධිරයේ ග්ලූකෝස් වැඩිවීම,
 • රුධීර පීඩණය වැඩිවිම
 • ‍පෝෂන අවශෝෂනය අවම වීම වගේ කාරණා රාශියක්.

අපි දැන් රුධිරගත ග්ලූකෝස් බලන්නේ නිවසේමයි. 100 පැනලනම් ඉදල හමාරයි. ඇයි දැන් ඉතිං මෙට්ෆෝමින් තමයි කියලා හිතට දාගන්නවා. ටික වේලාවක් ගිහින් බලනකොට 120 යි ඇයි දැන් අර ස්ට්‍රෙස් එකට කෝටිසෝල් වැඩිවෙනවා. ඉතිං අක්මාව මගින් ග්ලූකෝස් මුදා හරිනවා. දැන් තවත් බය වෙනවා. මේක ඉවර වෙන්නේ නැහැ. මම දන්න කෙනෙක් ඉන්නවා මේ ගෘප්එකෙත් ඉන්න කෙනෙක්.

කෙනත් කිරිවන්දෙනිය කියලා මහත්තයෙක්. එයා හරි අපූරු ක්‍රමයක් භාවිතා කරනවා රුධිරයේ සීනි අඩු කරගන්න. එයා කරන්නේ දවස් තුනක් හරි පහක් හරි එයා එක්ක ඇවිල්ලා ඉන්න කියනවා අර ලෙඩාට. ඉතිං මේ දවස් ටිකේ වෙන වැඩ මොනාවත් බැහැ. දවල්ට වත්තේ බෙහෙත් කඩන්න යනවා, බැංකුවටත් යනවා මේ විදිහට කිලෝමීටර් පහක් විතර ඇවිදලා කොහොම හරි මුලින්ම තිබුනු සිනි මට්ටම ටික ටික අඩුවෙනවා කියලා දැන් පේනවා. මේ බෙහේත් බීලා නෙවෙයි. මේ දවස් ටිකේ මෙට්ෆෝමින් ගන්නෙත් නැහැ. හැබැයි සිනි මට්ටම හොදයි.

‍මොකක්ද මේ වෙන්නේ. එතුමා කරන දේ අපිට කරගන්න පුලුවන්. අපි විහින් තමයි මේ රුධිර පීඩණය , ග්ලූකෝස් වගේ ඒවා වැඩිකරගෙන ඉන්නේ. ටිකක් හිතන්න. අපි මේ උගුලකට අහුවෙලා ඉන්නේ. කෙනෙක් තමන්ගේ බෙහෙත් විකුණන්න ඔයාගේ රුධිර පීඩණය තියෙන්න ඕනි මෙපමණයි කියලා ඉලක්කමක් දීලා ඒක දැක්කම අපිට කොහොමත් රුදීර පීඩණය වැඩිවෙනවා. ග්ලූකෝස් වැඩිවෙනවා. වෙන විදිහ මම දැන් කිව්වානේ. මම කියන මේ කරුණු විද්‍යාත්මකවත් ඔප්පු වෙලා තියෙනවා. ඒත් ඒවා ජනතාවට දැනගන්නට විදිහක් නැහැ. මේවා පාසැල් සිලබස් එකේ නැහැ. වෛද්‍ය විද්‍යාලයට යන ඉතා කුඩා පිරිසකට මේ දැනුම ටිකක් විතර ලබා දෙනවා. වැඩියෙන් ලැබෙන්නේ බෙහෙත් ගැන දැනුම.

අපි මේ ඉලක්කම් වලට එහා ගිය ජාතියක්. ඒක තමයි එදා අපේ වෙදමහත්තයා නාඩි බලලා කිව්වේ ප්‍රෙෂර් එක ටිකක් වැඩියි. කොලේස්ටරෝල් ටිකක් වැඩියි, සීනි ටිකක් වැඩියි කියලා. බයවෙන්න එපා ඕකට කරන්න තියෙන්නේ මේන්න මේ කොළ වලින් මැල්ලුමක් හදලා දවස් කිපයක් කාපං කියලා විතරයි වෙද මහත්තයා කිව්වේ. ඒක නිසා රෝගියා කවදාවත් ආතතියකට ලක්වුනේ නැහැ. නමුත් දැන් දියවැඩියාවෙන් බේරෙන්න කියලා බිත්තියේ අලවලා තියෙන පෝස්ටර් ටික බලලානේ දොස්තරමහත්තයා ගාවට ලෙඩා යන්නේ. අර කකුලේ තියෙන තුවාල දැකලා ඇස් අන්ද වෙනවා දැකලා තමයි කාමරයට යන්නේ. ඉතිං ආතතිය තවත් වැඩිවෙනවා. තමන්ගේ සිත ශක්තිමත් කරගන්න. තමන් නිරෝගි යැයි සැමවිටම සිතන්න. සතුටින් සිටින්නට උත්සහ කරන්න. තම දරුවන් සමග සෙල්ලම් කරන්න. විනෝද චාරිකා වල යන්න. පන්සලට යන්න, භාවනාවක් කරන්න. තම ආගම සිහිකරන්න. මේ සියල්ලම ඔසු. මෙම ක්‍රියාවන් නිසා ඔබගේ සිරුරේ කෝටිසෝල් වලට විරුද්ධව ක්‍රියාත්මක වෙන ඩොපමින්, සෙරොටොනින් වැනි නියුරෝ ට්‍රාන්ස්මීටර්ස් නිපදවනවා.

කෝටිසෝල් කියන්නේ අනවශ්‍ය හෝමෝනයක් නෙවෙයි. ඒවගේම ඇඩ්රිනලින් කියන්නේ අනවශ්‍ය හෝමෝනයක් නෙවෙයි. ඩොපමින් සෙරොනොනින් වැනි හෝමෝන අවම වීම නිසා ස්ට්‍රෙස් හෝමෝන සිරුරේ වැඩිවෙන්නේ. එහෙනම් අපි කරන්න තියෙන්නේ සෙරොටොනින් ඩොපමින් වැනි නියුරෝට්‍රාන්ස් මිටර්ස් නිපදවීම වැඩිවන ක්‍රමවේදයකට තල්ලු විමයි. අපි කල යුතු වන්නේ සතුටින් සිටින්නට හැකි පරිසරයක් මුලින්ම සාදාගැනීමයි. දෙවැනුව ඔබට හොද නින්දක් අවශ්‍ය්‍යි. අනෙක් ප්‍රධානම කාරණය තමයි මෙම නියුරෝට්‍රාන්ස්මීටර් නිපදවීමට අවශ්‍ය පෝෂණය අපි දෛනිකව ලබාදීම. ගමේ ගෙඩේ තියෙන අල බතල කොස් පොලොස් වල මේ යහ ගුණ තියෙනවා. ඒක තියෙන්නේ පිට රටින් එන එළදෙනක දැකලවත්නැති කිරිපිටි වල නෙවෙයි. ඔබට රෝගයක් ඇත්නම් ඔබට යා හැකි පිටිසර පලාතකට ගිහින් ටික කාලයක් ඒ පලාතේ කෑම බීම කාලා ඒ ගැමි සුවද විදලා ජීවත් වෙලා එන්න. මාස තුනක් ඇතුලත ඔබ සම්පූර්ණයෙන් වෙනස් කෙනෙක්වෙයි. දුරකතන, අන්තර්ජාල මේ සියල්ල අමතක කර ඒ සුන්දරත්වය විදින්න. අපිට තවමත් එය කල හැකියි.

‍කොටිසොල් ප්‍රමාණය අපිට පාලනය කරන්නට නොහැකිය. එය සිරුර විසින්ම පාලනය කරනවා. අර වගේ මානසිකත්වයක් එන්නේ බටහිර වෛද්‍ය ක්‍රමයේ ඉලක්කම් නිසයි. ඒවා වැරදියි කියනවා නෙවෙයි. ඒවා ට වඩා තම ආත්මශක්තය වැදගත් කියලයි මම කියන්නේ.

සිතන්නටයි…

‍මෙත් සිතිනි…!!

365 Replies to “එක මහත්මයෙක් අහලා තිබුනා අපේ සිරුරේ කොපමණ කෝටිසෝල් තිබිය යුතුද කියලා.”

 1. I was very pleased to discover this web-site. I wished to many thanks for your time for this wonderful read!! I definitely appreciating every little of it as well as I have you bookmarked to have a look at brand-new stuff you blog post.

 2. Hi, There’s no doubt that your web site could possibly be having browser compatibility problems. When I take a look at your site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that, fantastic website!

 3. After looking into a handful of the blog posts on your site, I seriously appreciate your technique of blogging. I saved it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site too and let me know how you feel.

 4. I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something too few folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I found this in my search for something concerning this.

 5. The next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, however I genuinely believed you would probably have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you can fix if you were not too busy seeking attention.

 6. I seriously love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own website and would love to know where you got this from or what the theme is called. Cheers!

 7. Hello! I could have sworn I’ve visited this website before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely delighted I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 8. After exploring a handful of the blog posts on your web site, I really appreciate your technique of blogging. I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Take a look at my website too and let me know how you feel.

 9. Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 10. I absolutely love your website.. Excellent colors & theme. Did you develop this site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own personal blog and would love to learn where you got this from or just what the theme is called. Many thanks!

 11. A fascinating discussion is definitely worth comment. I do think that you ought to publish more about this subject matter, it may not be a taboo subject but generally people don’t talk about such topics. To the next! Cheers!!

 12. Spot on with this write-up, I truly believe this web site needs far more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the advice!

 13. A motivating discussion is worth comment. I believe that you ought to publish more about this subject, it may not be a taboo matter but typically folks don’t speak about these topics. To the next! Many thanks!!

 14. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something too few folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this during my hunt for something relating to this.

 15. I was very pleased to discover this great site. I need to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely enjoyed every part of it and I have you book-marked to check out new things in your web site.

 16. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little research on this. And he actually ordered me lunch because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this issue here on your internet site.

 17. Your style is so unique compared to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this blog.

 18. Hello there! This blog post couldn’t be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I will forward this article to him. Pretty sure he’s going to have a great read. Thanks for sharing!

 19. I need to to thank you for this wonderful read!! I certainly loved every little bit of it. I’ve got you book marked to look at new stuff you post…

 20. Howdy, There’s no doubt that your site could possibly be having browser compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, wonderful site!

 21. I was extremely pleased to uncover this page. I wanted to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely really liked every bit of it and I have you bookmarked to check out new information on your web site.

 22. Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It will always be useful to read through content from other writers and use a little something from their websites.

 23. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 24. Howdy! I could have sworn I’ve visited this site before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly delighted I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 25. It’s nearly unattainable to come across well-advised readers on this area, in addition you look like you be aware of the things that you’re posting on! Regards

 26. Heya here, just became aware about your web page through The Big G, and have found that it’s truly interesting. I will like if you keep up these.

 27. I just need to show you that I am new to writing a blog and extremely loved your website. More than likely I am most likely to store your blog post . You absolutely have magnificent article materials. Love it for telling with us your main site write-up

 28. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 29. It’s actually practically unthinkable to encounter well-educated parties on this area, yet somehow you look like you are familiar with the things that you’re raving about! Regards

 30. Aw, this was an exceptionally nice post. Taking a few minutes and actual effort to make a great article… but what can I say… I hesitate a lot and never manage to get anything done.

 31. Hi there, I do think your blog may be having internet browser compatibility issues. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Other than that, great site.

 32. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Thanks a lot

 33. I just desire to tell you that I am new to having a blog and thoroughly liked your webpage. Most likely I am most likely to save your blog post . You really have impressive article content. Get Pleasure From it for telling with us your favorite internet site page

 34. You made some decent points there. I checked on the web to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 35. Hello there! This post could not be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will send this post to him. Fairly certain he’s going to have a very good read. Thank you for sharing!

 36. This is the perfect web site for everyone who would like to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for a long time. Great stuff, just great.

 37. This is the appropriate blog site for any individual who wants to learn about this topic. You realize a lot its practically difficult to argue with you (not that I really would want?HaHa). You absolutely put a new spin on a subject thats been written about for many years. Excellent stuff, just terrific!

 38. I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I’m hoping to see the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *