ලිංගික උත්තේජන බෙහෙත් පාවිච්චි කර ලිංගිකව එක්විමෙන් ලැබෙන දරුවන්ට බලපෑමක් ඇතිවෙනවද? එයට මා දුන් පිලිතුර.

ටිකක් අමුතු තාලේ ප්‍රශ්නයක් අහලා තිබුනා. ඒකට දීල තිබුනු පිලිතුරු වෙන වෙන පැතිවලටත් ගමන් කර තිබුණ නමුත් ඇත්තටම මෙහි සාමාජීය ගැටලුවක් ඇතිබව මට පෙණුන නිසා කෙටි පිලිතුරක් දුන්නා. අනිත් අයටත් වැදගත්වෙයි කියලා සිතුන නිසා මෙහි පලකලා.

පැණය වුනේ.
දැන ගැනීම සදහා,

ලිංගික උත්තේජන බෙහෙත් පාවිච්චි කර ලිංගිකව එක්විමෙන් ලැබෙන දරුවන්ට බලපෑමක් ඇතිවෙනවද? කියන එකයි. ඔබගේ සිතට එකවරම එන්නේ මොනවගේ අදහසක්ද? ටිකක් ජුගුප්සා ජනක එකක් නේද? ඒත් ටික වේලාවක් ගැඹුරෙන් කල්පනා කරලා බලන්න. ඇත්තටම මේවගේ ප්‍රශ්න ගෙවල් වල ඇති නේද? අපි ටිකක් මේ ගැන කතා කරමු.
‍මේ මාදුන් පිලිතුරයි.

ප්‍රශ්නය හදුනගෙන හේතුවට පිලියම් යෙදුවා නම් මේ ගැටලුව එන්නේ නැහැ. ප්‍රශ්නය තමයි ලිංගය ප්‍රාණවත් නොවීම.  ප්‍රධාන හේතු කිහිපයක් තියෙනවා.

1. ධමණි වල රුධිරය ඉදිරිට ඒම පමා වීම.

‍හේතු. ධමණි වල කොලෙස්ටරෝල් තැන්පත්ව තිබීම, කැල්සියම් මැග්නීසියම් ඌණතාවය. කොපර් ඌණතාවය.

2. ලිංගික උත්තේජනය නැතිවීම.

හේතු. හෝමෝන නිපදවීම දුර්වල වීම. කෝටිසෝල් ඇඩ්රිනලින් වැනි හෝමෝන නිපදවීම දුර්වල වීම. සින්ක් ඌණතාවය, කොලෙස්ටරෝල් සදහා ගන්න ස්ටැටින් ඩ්‍රග්ස් හේතුවෙන් ලිංගික හෝමෝන නිපදවීම දුර්වල වීම.

ඩොපමීන් සහ ‍‍සෙරොටොනින් නිපදවීම දුර්වල වීම. මෙම හෝමෝන සහ නියුරෝට්‍රාන්ස්මීටර්ස් නිපදවන්නට අවශ්‍ය පෝෂනය ලබා දිය යුතුය. එවිට මෙම තත්වයන් මග හැරී යයි.

3. රුධිර කොටරාභ වලට රුධිරය ගමන් කර පසු ආපසු ඒම වැලැක්වීමට ඇති කපාට නිසිලෙස ක්‍රියාත්මක නොවීම.
හේතු. කැල්සියම් ඌණතාවය, කොපර් ඌණතාවය.

දීර්ඝ කාලීනව වයග්‍රා වැනි වේසෝඩයලේටර්ස් භාවිතාව නිසා කපාට නිසි ලෙස වසා තබන්නට නොහැකි විය හැකිය.

‍මේ බාධක ජගයත්තා නම් ඔබට සිරුරට අහිතකර වස විස ශරීරගත කරගන්නට වෙන්නේ නැහැ. දැන් ප්‍රශ්නය අහලා තියෙන්නේ එවැනි එක්වීමකදී ලැබෙන දරුවන් හට කුමක් වන්නේද කියන එකයි.

‍මෙය ඉතා සංකීර්ණ ප්‍රශ්නයක්. මොකද දැන් සමාජයේ සිටින අයගෙන් 90%ක් දරුවන් ලබන්නේ අහම්බෙන් මිස දැනගෙන නෙවෙයි. ඉස්සර කසාද බැදලා පලමු මාසය දෙක ඇතුලත අනිවාර්‍යෙයන් පිලිසිදගැනීමක් බලාපොරොත්තු වෙනවා. දැන් අපි මුලින්ම ගෙයක් දොරක් හදා ගමු. වාහනයක් ගමු මගුලට ගත්ත ණය බේරමු වාගේ ප්‍රශ්න ඉදිරියේ දරුවන් හදන එක පස්සට පස්සට දානවා. මේ නිසා කාලයක් යනවිට දරුවන් හදන්නට බැරි වෙනවා. ඊට පස්සේ තව ප්‍රශ්න ගොඩකට මැදි වෙනවා. අධික අපේක්ෂාවන් නිසා මානසික ආතතිය වැඩි වෙනවා. විශාදය පවා ඇතිවෙනවා. ඉතිං ලිංගික හෝමෝන ක්‍රියාත්මක වෙන්නේ නැහැ. මේ අවස්ථාව වෙන විට දරුවෙක් හදන්නට මව සහ පියාගේ ශුක්රාණු සහ ඩිම්බ නිසි පෝෂණයකින් යුක්ත වෙන්නේ නැහැ. අනෙක් කාරණය කන බොන වස විස. මේ සියල්ල නිසා අපි දැන් ජාන වලින්ද පිරිහිලා ඉන්නේ. මොකද හෝමෝන ගහපු මස්, ජාන විකෘති කල එළවලු පලතුරු වගේ දේවල් නිසා.

නමුත් හොදින් බලන්න. කසාද බැදලා ඉක්මනින් ලමයෙක් දෙන්නෙක් හදන පවුල් වල ලමයි හොදින් ඉගෙන ගන්නවා. සමාජයේ යම් යම් වගකීම් දරනවා. මම කියන දේ ඔබට සොයා බැලිය හැකියි. තරුණ වයසේ වෙනත් වගකීම් ගොඩක් දාගෙන මානසික ආතතිය හදාගෙන වයග්‍රාවල පිහිට පතලා හදන දරුවන්ට බලපෑම ඇතිවන්නේ වයග්‍රා නිසා නොව ඔබට වයග්‍රා භාවිතා කරන්නට හේතු වුනු කරුණු නිසා… වයග්‍රා කියන්නේ හොද දෙයක් නෙවෙයි. එය ඉහත පිලිතුර බැලුවා නම් තේරෙන්න ඕනි. ඒක අමු වහක්. ඒත් මේ ගැටලුවට මා දකින පිලිතුරයි මා පැවසුවේ.

ටිකක් ගැටලු සහගතයි තමයි නමුත් හිතලා බලන්න. අඩුගානේ තරුණ අයටවත් මේක තේරුනොත් ලොකු දෙයක්.

‍මෙත් සිතිනි…!!

 

318 Replies to “ලිංගික උත්තේජන බෙහෙත් පාවිච්චි කර ලිංගිකව එක්විමෙන් ලැබෙන දරුවන්ට බලපෑමක් ඇතිවෙනවද? එයට මා දුන් පිලිතුර.”

 1. I’ll immediately grab your rss feed as I can’t to find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly let me recognise so that I may just subscribe. Thanks.|

 2. It is appropriate time to make a few plans for the longer term and it’s time to be happy. I’ve learn this put up and if I may I wish to counsel you some fascinating issues or tips. Maybe you could write subsequent articles regarding this article. I desire to learn even more things approximately it!|

 3. Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between usability and visual appearance. I must say that you’ve done a great job with this. Additionally, the blog loads very quick for me on Chrome. Exceptional Blog!|

 4. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the issue fixed soon. Many thanks|

 5. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to swap solutions with other folks, please shoot me an e-mail if interested.|

 6. We stumbled over here from a different website and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your web page again.|

 7. Hey there! I understand this is kind of off-topic but I needed to ask. Does operating a well-established website like yours take a massive amount work? I am brand new to operating a blog but I do write in my journal everyday. I’d like to start a blog so I can easily share my experience and views online. Please let me know if you have any recommendations or tips for brand new aspiring bloggers. Appreciate it!|

 8. Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.|

 9. I have been browsing online more than 3 hours these days, yet I never found any fascinating article like yours. It’s lovely worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will likely be a lot more helpful than ever before.|

 10. Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say you have done a amazing job with this. Also, the blog loads extremely fast for me on Internet explorer. Excellent Blog!|

 11. Hey there! I’ve been following your site for some time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Tx! Just wanted to say keep up the fantastic job!|

 12. Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the problem solved soon. Kudos|

 13. Dreaming Relating To Your After that Outdoor camping Journey? Acquire These Concepts Together Way too Regardless of whether you’re developing a camp out by helping cover their your kids from the backyard or you’re up from the mountain ranges, it’s essential to be ready to experience a safe and satisfying time. Read the recommendation below to gain some ideas about how to plan for your outdoor camping journey. You are going to feel thankfulness for your ideas expecting you see. Don’t concern that you are overpacking for your youngsters. Camping outdoors can get really untidy. Children are always fascinated by the grime. Because of this the kids will get unclean young children. You are able to not necessarily avoid it from happening, nevertheless, you will bring a big difference of garments. Make sure that your camping while in daylight hrs. Look for a vehicle parking place quickly in case you are within a motor vehicle. When you get a camping place, locate a place that is degree and free of moisture. Doing so just before night arrives close to allows you to grow to be accustomed to your environment. Duct adhesive tape is essential-have when you go outdoor camping as it could be employed for a lot of mishaps in camping out. It works swiftly for inflatable leaks, inflatables with spills, donned bottoms on boots, securing mosquito nets, securing tent poles, and so much more. Children want to camp out, but you have to pre-plan actions to allow them to do in the getaway. They can not know how to species of fish or catch a fish. Train them these activities just before making. A bandanna or handkerchief could be beneficial to take in your vacation. If you want a potholder, like drying the hands or holding a hot container, these may be used in the pinch. Prior to embarking on your vacation, talk to your kids in regards to the perils of camping out. It is straightforward to look into the Internet for photos of dangerous plants like poison ivy so they need to avoid before your journey. Always package an adequate amount of the best sort.Foods poisoning will set an unattractive conclusion it quickly.Prepare all of your foods appropriately and consider any necessary safety measures. Duct adhesive tape is undoubtedly an essential object to incorporate in your outdoor camping items. It really is as convenient for fixes while you are camping out since it is throughout the house. It can be used to correct an air bed mattress must it get yourself a opening. It will also repair a tarp, getting to sleep handbag, or maybe the tent. Eventually increases so that you don’t get blisters, also you can shield your toes. It is also utilized as a bandage. With all the current fantastic information regarding camping out in the following paragraphs, you need to feel safe that you know adequate about camping outdoors to test it. When you have reliable information, camping out might be a lot more satisfying. Fortunately, the fun is merely start.

 14. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to bear in mind of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider concerns that they plainly do not recognise about. You managed to hit the nail upon the top and outlined out the whole thing with no need side-effects , folks could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 15. My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!|

 16. Wow, incredible blog structure! How long have you ever been running a blog for? you made running a blog look easy. The total glance of your web site is great, let alone the content!

 17. Generally I do not learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been surprised me. Thank you, very great post.

 18. Thank you for sharing superb informations. Your web site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and just couldn’t come across. What a great site.

 19. I am now not positive the place you are getting your info, but great topic. I must spend some time finding out more or working out more. Thank you for wonderful information I was looking for this information for my mission.

 20. Many thanks for being my teacher on this subject. My spouse and i enjoyed your article a lot and most of all cherished the way in which you handled the aspect I widely known as controversial. You’re always incredibly kind towards readers really like me and assist me in my everyday living. Thank you.

 21. Simply desire to say your article is as surprising. The clearness to your submit is simply nice and that i can suppose you’re a professional in this subject. Fine together with your permission let me to take hold of your feed to stay up to date with drawing close post. Thanks one million and please continue the gratifying work.

 22. I was very happy to discover this great site. I need to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely appreciated every little bit of it and i also have you bookmarked to check out new stuff in your site.|

 23. A person necessarily assist to make critically articles I would state. This is the very first time I frequented your website page and to this point? I surprised with the research you made to make this actual post amazing. Fantastic activity!|

 24. Greetings! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My site addresses a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!|

 25. Nice blog here! Additionally your website quite a bit up fast! What web host are you the usage of? Can I get your associate hyperlink to your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol|

 26. you are in point of fact a just right webmaster. The website loading velocity is amazing. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have done a wonderful job in this matter!|

 27. Pretty element of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire actually loved account your blog posts. Anyway I will be subscribing in your feeds or even I fulfillment you access consistently quickly.|

 28. Everyone loves what you guys tend to be up too. Such clever work and exposure! Keep up the good works guys I’ve incorporated you guys to our blogroll.|

 29. Awesome site you have here but I was curious about if you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed here? I’d really love to be a part of community where I can get advice from other experienced people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thank you!|

 30. You are so awesome! I do not believe I’ve
  truly read through something like that before. So wonderful
  to find somebody with some original thoughts on this subject matter.
  Seriously.. many thanks for starting this up. This
  web site is one thing that is required on the internet, someone with a bit of
  originality!

 31. Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thank you|

 32. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!|

 33. I just like the helpful information you provide to your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I am slightly certain I will be informed lots of new stuff right here! Good luck for the next!|

 34. Its such as you learn my mind! You appear to grasp a lot about this, such as you wrote the e book in it or something. I feel that you simply can do with a few to power the message house a bit, however instead of that, this is excellent blog. A great read. I’ll certainly be back.|

 35. Hello there! I could have sworn I’ve been to this web site before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I came across it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!|

 36. I know this web page gives quality based articles and other material, is there any other website which offers these kinds of stuff in quality?|

 37. My spouse and I stumbled over here coming from a different page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page again.|

 38. My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!|

 39. Howdy! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!|

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *